• mármindfoglalt
    #50
    Hogy melyiket mérjük, arra könnyű a válasz. Az úgynevezett sajátidőt, vagyis, hogy az én rendszeremben hogy telik az idő a saját rendszeremből nézve. A relativitáselmélet azt is leírja, hogy ezt hogyan lehet átszámolni arra, hogy egy másik rendszerből nézve hogy telik az én rendszerem ideje, vagy, hogy az én rendszeremből nézve hogy telik egy másik rendszer ideje, tehát ebből nem lehet gond, csak meg kell adni, hogy melyik rendszerből mért, és melyik rendszerre vonatkozó időről van szó.

    Az idődilatáció viszont nem függ attól, hogy milyen frekvenciájú jelenséggel méred az időt. Az, hogy a kopogásnál kisebb tempó is elég a frekvencia megváltozásához, nem azért van, mert kisebb a frekvenciája, hanem mert a kopogás hangja hangsebességgel terjed tovább, az atomórákat pedig fénysebességgel terjedő rádiójelekkel szikronizáljuk. Ha kopogás helyett mondjuk egy zseblámpát villogtatnál ugyanakkora frekvenciával, akkor már ugyanúgy érzékelhetetlen lenne a változás, mintha mondjuk atomórával a kezedben futnál.