• waterman
    #11
    a világos alapon sötét betűk sokkal jobbak a szemnek. a szem idegstruktúrája 1:3 arányban lát színeket és formákat. csapok meg pálcikák, most hogy melyik melyikért felel már nem vágom. viszont ha fekete háttéren olvasol fehér betűket, akkor a pupilla kitágul mivel az össz fény igen kevés, ugyanakkor a betűk viszont "égnek". mivel a kitágult pupillán ilyenkor a szükségesnél több fény jut a retina egy-egy pontjára, így a fő látómező színért felelős idegecskéi úgymond túlpörögnek, túlingerlődnek, így ha egy fekete alapon fehér betűs oldalt olvasgatsz fél órát, akkor utána villódzik minden más, ami normál fényerővel van. itt egy példa, a tartalom nagyon jó, viszont képtelenség huzamosabb ideig olvasni, vagy pedig nem szabad lapot váltani és egy fehér hátterű oldalra navigálni, mert rögtön furcsán lát az ember. olyasmi, mint mikor belenézek az erős lámpába és ha másfelé nézek is látom a fénylő foltot.
    fordítva, tehát világos alapon sötét betűknél, szintén a háttér fényerejéhez alkalmazkodik a szem, a pupilla általában összébb szűkül, viszont mivel 3szor jobban látunk formákat, mint színeket, így nincs probléma. az e-olvasók azért kényelmesebbek olvashatók, mert nem adnak ki magukból fényt ami megtéveszthetné a szemet, hogy a pupillát mennyire érdemes nyitni, így biztosan a megfelelő fénymennyiség jut a retinára. ha meg még jó nagy felbontású is és nem kell hunyorogni, akkor biztos kényelmes olvasni.
    ha meg valaki saját forrásból portol ilyen táblára hosszabb szöveget, akkor érdemes talpas betűket használni, mert azok vezetik a szemet, jól megkülönböztethetőek, még könnyebb olvasni.