Matchbox, avagy autók gyufásdobozban:)
  • greg benz
    #1
    Sziasztok!

    Láttam,hogy ilyen fórum még nincsen,pedig a Matchbox világhírű,szerintem nincs olyan férfi akinek gyerekkorában ne lett volna ilyen kis játékautója:) Vannak nagy világunkban akik fanatikus gyűjtői ezeknek a parányi modelleknek,egész életüket a ritkaságok begyűjtésére szentelik:) Én magam nem vagyok gyűjtő,inkább a makettezésben vagyok benne,de kiskoromban rengeteg matchboxom volt,és a mai napig szeretem őket... főleg a 80-as 90-es évekbelieket szeretem,szerintem azok az igazi Matchboxok:)

    Egy kis okosság:

    A Matchbox egy angol modellautó- és játékmárkanév, ami 1953 óta létezik. Ez az elnevezés a Lesney Products első nagyobb szériás modellautóinak méretére utal. A Lesney cég társtulajdonosának, Jack Odellnek a lánya ugyanis a házirend szerint csak olyan játékot vihetett be iskolájába, ami egy gyufásdoboz méretét nem haladta meg. így Odell legyártatott neki egy kisméretű traktort, ami a későbbi sorozatgyártás kiindulópontja lett. Nagyobb szériában legelőször 1:75-ös méretű modelleik jelentek meg Matchbox név alatt, majd a paletta később bővült különböző méretarányú modellekkel (1:87, 1:64, 1:43). Az automodellek a kis méretüknek, egyszerű csomagolásuknak és megfizethető áruknak köszönhetően széles körben elterjedtek és nagy sikert arattak. 1982 júniusában a Lesney Products csődbe jutott, ekkor a Matchbox márkanevet, a gyártósort és az öntvények egyes darabjait a Universal Toys és David Yeh vásárolta meg. Yeh újraszervezte a Lesney céget Matchbox International Ltd. néven. Mivel a cég már nem volt angol tulajdonban, a gyártás Makaóban folytatódott, bár egyes modelleket az 1980-as évek közepéig még mindig Nagy-Britanniában gyárottak. 1992-ben a Universalt felvásárolta a Tyco Toys, majd 1997-ben a Tyco játék szekciója a Mattel tulajdonába került, így egyesülvén a régi riválissal, a Hot Wheels-szel. Jelenleg a modellek Kínában és Thaiföldön készülnek.

    Forrás: Wikipedia