• kvp
    #32
    Hidegfuzio energetikai szempontbol nem lehetseges, viszont az ITER mellett letezik meg par fuzios rendszer. Van a klasszikus inertical confinement fusor ami felepitese miatt nem kepes tobblet energiat termelni. Letezik a magnetic confinement rendszer, azaz a Bussard fuzios reaktor, amibol mar letezik mukodo prototipus, bar sajnos a tervezoje a mult evben meghalt (Tesla es Farnsworth kortarsa volt). Jelenleg ugy nez ki, hogy a fejlesztest az amerikai hadsereg folytatja, ami nem meglepo hiszen annak idejen a nuklearis hajtasu raketakiserleteit is ok tamogattak.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Bussard

    A Fold magnesesseget aramfejlesztesre hasznalo keszulekek nem ujak. Ilyet lattam mar az 1920-as evekbol is (resztvettem a restauralasaban egy kiallitasra, osszeszereles utan poenbol kiprobaltuk, mukodott). Az egyetlen gond, hogy ezek a rendszerek a Fold fordulati energiajat hasznaljak, tehat kis mertekben lassitjak a forgast. Ipari felhasznalalasuk nem lehetseges, mert ha nagy mertekben veszunk ki energiat a rendszerbol akkor megall a Fold forgasa. (de minimum a forgo mage, ami a magneses vedomezot generalja) Az emberi eredetu elektroszmogbol pedig nem lehet tul sok energiat kinyerni (par watt max.) es inkabb ezen sugarzas eltunteteserol kellene gondoskondi, mivel negativ hatassal van az elo szervezetekre. (legalabbis azokra amiknek idegrendszere van) A Tesla fele energiaatviteli rendszer is erre alapult volna, bar o legkort ionizalo sugarzassal teritette volna be, hogy megnovelje az atviteli kapacitasat. (az ionizalo sugarzas is karos az elolenyekre, ezt o akkor meg nem tudta)

    A nullponti energia kinyerese tevedesre alapul. A valodi nullponti energia azt jelenti, hogy az adott targynak nincs energiaja. Ilyen a gyakorlatban nincs, mivel pl. a Fold forog, kering a Nap korul es az egesz naprendszer kering a tejutrendszer kozeppontja korul. Ezeket az energiakat is ki lehetne nyerni, bar nem tunik jo otletnek a bolygot palyan tarto energiat felhasznalni. A legtobb valoban 'mukodo' nullponti rendszer ezeket hasznalja, szerencsere csak kis mertekben.

    Igy vegignezve az alternativakat, marad a nagyhomersekletu fuzio, bar en inkabb a Bussard fele megoldast tartom jonak, meg akkor is ha tudjuk hogy az iter fele rendszer a magneses ter (a plazmavezeto tekercsek) hibaja eseten leall, mig a Bussard fele reaktor leolvad, mint azt az egyik kisebb kiserleti peldanyuk is tette. Viszont cserebe nagysagrendekkel egyszerubb felepitessel tobb energiat lehet nyerni es szinte barmilyen ionizalhato es fuziora kepes gazzal elmegy. (a tulmelegedest pedig szvsz impulzusuzemmel lehetne elkerulni)