Te mit gondolsz róla???
-
#92
A nikotin belélegzés után körülbelül 7 másodperc alatt eléri a vérkeringéssel az agyat, ahol is át tud hatolni a vér-agy gáton, így közvetlen tud hatást kifejteni. Körülbelüli testben való felezési ideje 2 óra (szóval 2 óra alatt ürül ki a fele annak ami bekerült).
Két receptorfélére hat: a vegetatív idegrendszer ganglionjainak nikotin receptorára, illetve a központi idegrendszer nikotin receptoraira. Ezekkel eggyütt két fontos területen fejti ki a hatását.
Mellékvese-velő: serkenti a hormontermelést és kiválasztást, legfontosabb jelen esetben az adrenalin. Növeli a szívverések számát percenként, növekszik a légzésszám, nő a vérnyomás, és megnő a vér cukortartalma.
Központi idegrendszer: megnöveli a dopamin(jelátvivő molekula) koncentrációját a "jutalom" rendszerben, magyarul jó érzést generál. Emellett a szimpatikus idegrendszert is aktiválja, ami tovább segíti az adrenalin elválasztást, szívfrekvencia növekedést, vércukor szintet, stb.
Namost amit az ember tapasztal:
A vércukorszint növekedés illetve az adrenalin elválasztás miatt az ember frissnek, ébernek érzi magát. Acetilkolin és noradrenalin is keletkezik, ezek segítik a koncentrációt, tanulást, éberséget, figyelmet. Az acetilkolin mellett béta-endorfin is útnak indul, ők eggyütt fájdalomcsökkentő hatásúak, a béta-endorfin emellett nyugtató hatású is, csökkenti az idegességet. A hatás 5 perctől két óráig terjedhet.
Ezek általános tulajdonságok. Azonban a nikotin rendelkezik azzal a képességgel, hogy dózis függvényében más általános hatást váltson ki. Értem én ezalatt azt, hogy ha egy dohányzó ember röviden jobb szó híján pöfögteti a cigarettát, kevesebb nikotin kerül a szervezetbe, ekkor az aktivizáló folyamatok kerülnek túlsúlyba, szóval adrenalin, noradrenalin, szimpatikus idegrendszer, éberség, koncentrálás, figyelem.
Nagyobb, mélyebb, lassabb levegővételű dohányzás több nikotint juttat a szervezetbe, átfordul a kocka, dopamin, endorfin kerül túlsúlyba, fájdalomcsillapítás, nyugalom, relax, de szerintem ezt minden dohányos valamennyire tudja azért.
Más pszichoaktív szerrel, illetve alkohollal ellentétben nem produkál motorikus funkció kiesést, beszédzavart, tudatállapot változást, nem befolyásolja a döntéshozó képességet.
Habár ez mind szépnek és jónak hangzik, feldobni a figyelmet, koncentrációt, de ha végiggondolja valaki, hogy a nap nagyrészében szó szerint készenlétben tartja a testét, ennek hosszútávon rossz következményei lesznek.
Józan paraszti ésszel végiggondolva, sokkal hamarabb tönkremegy az a dolog amit minden nap maximumon járatok, akár csak ideig, óráig is.
Mégpedig a szimpatikus idegrendszernek ez a dolga, amikor az ember lemászott a fáról az ő feladata volt, hogy ha oroszlán jött akkor sipirc legyen de mint a szél. Párja a paraszimpatikus rendszer, aminek a feladata a nyugalom, az építő, emésztő és raktározó folyamatok végzése. Ezt érzi mindenki egy kiadós kajálás után, amikor meleg van, csak elnyúlsz már ragad le a szemed, iszonyú álmos vagy.
A dohányzás igaz problémáját azonban tényleg a dohányfüstben található több mint 3000 különféle égéstermék adja, azoknak tulajdonképpeni plusz hatásuk nincs, kivéve a szén-monoxidot, ami a vörösvértestben található hemoglobinhoz kötődve nem engedi az oxigén kötődését.
A többi vegyület, kosz, meg egyéb reakcióképes termék ami könnyen kárt tehet a fehérjéktől, enzimektől kezdve a DNS-en át akármiben.
Azért szerettem volna leírni tárgyilagosan, hogy mi is történik, hogy korrektul lehessen beszélgetni, nem csak dobálódzni, hogy iszonyú káros, meg dehát a sajtburger úgyis ezerszer károsabb, stb.