• dez
    #117
    "Szerintem _látszólagos_ öntudat 100% hogy lesz."

    Én nem lennék ebben olyan biztos. Inkább úgy tűnik, hogy a tudat nem csak passzív átélő valami, hanem interaktív kapcsolat van, ami nélkül a neuronhálózat önmagában csak alacsony szintű dolgokra képes.

    "Valódi? Azt sem tudjuk, mi az."

    Talán kénytelenek leszünk jobban megismerni, mert enélkül nem megyünk sokra.

    "De ha egy AI viselkedése minden szempontból megkülönböztethetetlen egy embertől(majd, egyszer), akkor hogyan döntöd el, hogy van-e öntudata, vagy nincs?"

    Remélem, ez sosem fog bekövetkezni.

    "Tényleg, ha nem emberről van szó, hogyan mérjük az intelligenciát? Turing-teszt?"

    Mivel az intelligencia lényege a feladatmegoldás, a megoldott feladat nehézségi fokától függően magasabb v. alacsonyabb.

    "A mozgás is egy nagyon fontos komponens. Alkalmazkodás a környezet adottságaihoz. Valahol el kell kezdeni, és ez a terület már egész jól áll. Ha darabonként elkezdik lemodellezni a különböző funkciókat, lehet, hogy mire összeáll a dolog, meg is lesz a működő AI."

    Darabonként csak alacsony szint érhető el. Az állatoknál/embernél is szükség van helyzettől függő több-kevesebb magasabb szintű beavatkozásra. Sőt a tanulási folyamatban is jelentős szerepe van a tudatosságnak.

    "Ja, és az élőlények mozgása nem "előre programozott", végeredményében?"

    Csak egyes legalacsonyabb szintű dolgokban. Nem láttál még kisbabákat járni tanulni?

    "De, láttam. Mit csinál? Összejárkál mindent, amit tud, megeszik mindent, amit meg tud rágni, meg szaporodik.
    Ennyi erővel már az AIBO is megtalálja a töltőjét magától..."

    Ez így rettentő felületes, talán gondold át mégegyszer...

    "Az élethez még nem kell intelligencia. (Magas labda, csapd le nyugodtan :) ) A növények is egész jól eléldegélnek..."

    Állatokról beszéltem.

    "Na jó, nem azt mondom, hogy már itt kopogtat az AI, de a kezdeményezések nem rosszak. Ha valódi AI nem is lesz soha, olyan viszont tutira lesz, ami az átlagembert átveri. Mondjuk az igaz, hogy akkor azzal nem jutottunk előrébb a tudat megismerésével..."

    50 éve is ezt mondták, majd 10 évente rendre megismételték. Hurrá, most már van AIBO-n is! Meg mini birodalmi lépegetőnk! :)