• bandypappa
    #34
    Na az írástudásra erősen rákontráznék. Mint már mondtam olvastam a Palenquei szarkofágról szóló könyvet. Sokkal fejlettebben gondolkoztak, mint azok a kultúrák, akiket említetek. Na ezen szarkofág szélein mindenféle díszítések vannak, legalábbis sokáig azt hitték. Aztán az egyik kutaónak feltűnt hogy a szarkofágfedél 2 sarkát szándékosan letörték, és elkezdett gondolkodni, hogy ez egy jelzés lehet. Szóval lemásolta a rajzokat és elkezdett játszani velük.Persze mondhatjátok, hogy ha valaki nagyon keres valamit, azt meg is találja, de ő ha jól emlékszem eddig legalább 5 történetet talált ezzel a módszerrel, ami fennmaradt utánuk, plusz kevés ismeretet is a majákról. Az a pláne az egészben hogy 3D-ben is kapott néhány mesét, szimbólumot, ami egy az egyben megegyezik 2d-s változatával csak 3D-re kivetítve, és mindez egy szarkofágfedél szegélyén rajta. Ja meg ideböfögitek azt hogy akinek van négyszáz éve az viszonylag jó képet kap a napról. Persze! Napciklusról hallottatok már? A kis napciklusok kb:11 évente váltogatják egymást, a nagy napcilus ha jól emlékszem ötezerkétszáz év körül van. Ezt a maják napra pontosan meghatározták, valami 1.335.628. nap, pontosan már nem tudom, a lényeg hogy most kettőezertizenkettőben lesz a következő nagy ciklus, nem azonos a világvégével. Amúgy ök elszámolták a ciklust, mert nem számolták bele a szökőéveket ennyi csak. Naptárból nekik van 2 is. Egy rendes 365 napos (nincs szököév náluk) meg egy kétszázhatvan napos naptár ha jól emlékszem. Nagy az a lényeg hogy mindkettő kijön erre a nagy napciklusra. Hol voltak ehhez képest az ókori kultúrák? A naptár a szarkofág ezek tények, a többi meg tényleg csak találgatás.