Hamisítás Elleni Nemzeti Testület
  • Wittgen
    #1
    Sziasztok!

    Most találtam egy cikket az egyik napilapban, gondoltam megosztom veletek. Mivel elég sok kategóriát érint, gondoltam az általános részbe fog a legjobban beleilleni. Íme


    Testület szorítaná vissza a hamis termékeket.

    Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) létrehozását javasolja Kondorosi Ferenc, az ,,Új rend és Szabadság” programért felelős kormánybiztos. Magyarországon évente százmilliárd forintos kárt okoz a szerzői jogok megsértése.

    Egy éven belül 15-20 %-kal, 5 éven belül pedig akár a felére is csökkenhet a szellemi tulajdon elleni bűncselekmények száma, ha a kormány is rábólint a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület létrehozására – véli Kondorosi Ferenc. A javaslat heteken belül a tárcavezetők asztalán lesz.
    A HENT a kormány javaslattevő, véleményező és tanácsadói feladatokkal felruházott testülete lenne, amely az állami szervek, illetve a társadalmi és gazdasági szervezetek közötti együttműködést segítené a szellemi tulajdon védelmében. A testület egyebek mellett részt venne a hamisítás elleni nemzeti stratégia kidolgozásában, s tudatosságnövelő, felvilágosító kampányokat kezdeményezne.
    A testület elnöke – a javaslat szerint – az igazságügyi és rendészeti miniszter, elnökhelyettese a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke, tagjai pedig a szellemi tulajdonnal összefüggő feladat- és hatáskörrel rendelkező állami szervek, illetve a szellemi tulajdon védelmével érintett társadalmi és gazdasági érdek-képviseleti szervezetek lennének.
    A szellemi tulajdonnal összefüggő jogsértések világszerte leginkább az óraipart, a dohányipart, a gyógyszeripart, a kozmetikai ipart,a repülőgép- és alkatrész gyártást, a játékipart, a zeneipart, a filmipart, a videó gyártást, a szoftveripart, a fogyasztói elektronikát, a bőripart, a cipőipart, illetve a könyvkiadást érinti.
    Az Európai Bizottság adatai szerint 2005-ben az európai vámszervezetek 26 ezer esetben 75 millió darab hamis árucikket foglaltak le, melyből több mint 10 millió ruhanemű, több mint ötmillió élelmiszer, illetve illatcikk volt. A lefoglalt hamis áruk 60 %-a Kínából származott. Tavaly a lefoglalt áruk mennyisége 205 millió darabra nőtt, amelyre a hatóságok több mint 36 ezer ellenőrzés során bukkantak rá. A lefoglalt termékeken belül egyes árucikkek aránya lényegében nem változott, de a hamisítványoknak már a 86 %-a érkezett Kínából.
    A hamis termékek nemcsak az érintett cégeknek, s az államnak, hanem a fogyasztóknak is kárt okozhatnak. Hiába kell értük ugyanis általában kevesebbet fizetni, a kalóztermékek gyakran gyenge minőségűek. S ez például a gyógyszereknél és az élelmiszereknél komoly egészségügyi kockázatot jelenthet.
    Tízből kilenc letöltés törvénytelen, ami milliárdos károkat okoz

    Magyarországon sem túl rózsás a helyzet: az ASVA közlése szerint a filmipar az elmúlt évben 6 milliárd forint bevételtől esett el a kalóztermékek miatt, ami a nettó forgalom ötödét teszi ki. A jogvédő szervezetek szerint Magyarországon 10-ből 9 letöltés illegális, illetve 10 DVD-ből 7 nem eredeti. A hazai jogvédő szervezetek becslése szerint a szerzői jog megsértése miatt az érintett iparágakat évente 100 milliárd forint kár éri Magyarországon.

    Hamis termékek aránya egyes termékcsoportokon belül Magyarországon (%):
    Parfüm 50%
    Üzleti szoftverek 42%
    Szórakoztató programok 40%
    Zenei lemezek 35%
    Dohánytermékek 20%


    Lehet hozzászólni.