• nagylzs
    #144
    > Mutass nekem MW-os DC motort :D

    Nem tudok mutatni, de kb. olyan nehéz megcsinálni mint egy erőmű generátorát.

    >Amúgy érdekesen nézne ki egy motor-generátor (aminek lényegesen nagyobb a
    >vesztesége/karbantartásigénye/kopása) mint egy transzformátornak, ráadásul a
    >hálózatra induktivitásként csatlakozik és máris buksz a szállítási hatásfokon.

    A HVDC oldalon tökminegy hogy mennyi az induktivitása mert egyenáram. A váltóáram oldalon meg pontosan olyan mint egy normál erőmű. Mármint erőművi méretekben, nem rosszabb és nem is jobb.

    >De mondom a motor-generátor átalakítók nem az DC/AC átalakításra lettek
    >kitalálva és nem is használják őket ezen a területen.

    Igen, mint ahogy HVDC-t sem használnak. MÉG.

    >Javaslom azért nézz utána annak is, amit írsz. Én elosztóhálózatról beszéltem.
    >Annak jellemzője, hogy leágazásokkal, elosztóállomásokkal van kapcsolatban,
    >viszonylag rövidek a pont-pont távolságok (10km-ekben mérve persze) és

    Igazad van. A HVDC csak a sivatag és a távoli ország között lenne. Onnantól váltóáram, és az elosztóhálózat pontosan olyan lenne mint a mostaniak, illetve a már meglevő hálózatot lehet használni. Azt hiszem nem írtam le pontosan a dolgot. Ezt nem úgy értettem hogy minden transzformátort motor-generátorral cserélünk le, hanem hogy a fosszilis erőműveket cseréljük le ezzel. A generátor már ott van, az elosztó hálózat is ott van, csak egy DC motort kell beépíteni és odavinni a HVDC kábelt.

    >Szerinted egy erőművi méretű motor-generátor átalakítóból több darab a
    >kiszolgáló egységekkel együtt hányszorosára növelné a jelenlegi egyszerű
    >karbantartást alig igénylő (tudod, mechanikus alkatrész nincs...)

    Na igen, tényleg nem ezt akartam mondani. :-)

    > Pont a nagyfeszültségű váltakozóáram és a hálózat kapacitív reaktanciájából
    > eredő veszteségek miatt.

    Nem csak azért hanem mert a frekvencia meghatározza a hullámhosszot és amint a vezeték hossza elkezd a hullámhossz feléhez közelíteni, az egész vezeték egy nagy antenna lesz ami kisugározza az energia egy jó részét.