• shabba
    #77
    Nekem valami olyasmi rémlik hogy 12 éve 95 körül indult el a hazai lakossági internet szolgáltatás. Attól mert maga az internet már korábban létezett, esetleg az egyetemi hálózaton keresztül egyes kiváltságos emberek hozzáférhettek attól lakossági szinten, mint megvásárolható szolgáltatás szerintem még csak 12 éve elérhető. Igazából szerintem onnan érdemes nézni a kezdeteket, hisz onnantól jelenhettek meg a legelső lakossági internet előfizetők. Persze először csak betárcsázós net volt, igen komoly percdíjak mellett 9.6 kbps esetleg 14.4 kbps sebesség mellet.

    A legelső lakossági broadband szolgáltatás is közel akkor indul, a TVNet kábelnetjére emléxem 95-96 körüli időkben, de ezzel akkoriban igen egyedül voltak jó ideig, nem túl sok ember lakott olyan helyen ahol a szolgáltatás elérhető volt. A UPC kábelnetje Miskolcon indult 99-2000 felé emlékem szerint, először igen drágán és korlátosan. A Chello itt Bp-en valamikor 2000 novembere felé jelent meg és kezdett el terjedni szép lassan.

    Tíkom az ADSL-sel szintén 2000 őszén indult, először csak üzleti ügyfeleknek über drágán, és a lakossági szolgáltatás 2006 februárjában indult, tehát közel 6.5 éve. Az első évben csak Bp egyes részein volt elérhető az ADSL szolgáltatás és csak 2002-re indult el a további 8 legnagyobb városban és szépen lassan nőtt a nagyobb városok számossága, és a Bp-i lefedettség növelése is 2003 vége felé fejeződött be. Szóval az első 3 év az lassú terjeszkedés volt mint területi lefedettségben, mint ügyfél növelésben. Az első évben 2001 végén csak 10 ezer ügyfél volt, 2002-re már 30 ezer körül és 2003 végére lépték át a százezres határt, 2004-ben már duplázódott a ügyfélszám 200e-re és 2005-től indult el dinamikusabb 100 ezret meghaladó éves növekedés az ügyfélszámban ami a mai napig is még tart.