shabba#60
"Viszotn nagyon úgy érzem, hogy egyenlőre még egyrészt kicsit gyerekcipőben is jár, másrészt tipikusan ez a "nyerészkedünk egy új technológián" elv honol megint. (lasd az első adsl csomagok)"
Az hogy gyerekcipőben jár az IPTV azzal egyetértek, pár fórumon már kifejtettem miért. Legalább kell neki 3-4 év mire túllépnek a kezdeti gyermekbetegségeken is kikupálódik ez az egész. Azért ne feledd anno jó évtizede amikor a kábeles DTV elindult ott is megvoltak ugyanezek a gyermekbetegségek, ahogy ez minden új technológiánál kikerülhetetlenül megvannak. Csak az már rég volt, kevésbé emléxenek rá, ráadásul annak mi nem voltunk tevékeny tesztelői. Most az IPTV-nél világszerte ott vagyunk az első tesztelők között, megtapasztalva milyen egy teljesen új technológia bevezetése és ennek persze nem csak előnyei de árnyoldalai is vannak.
A nyerészkedés dologgal messze nem értek egyet, még az ADSL hasonlattal sem. Egy technológia árát a költségek határozzák meg. A költségek egy új technológia bevetésénél mindenhol magasabbak így a fogyasztói árak is ehhez mértek, amik később idővel csökken. Ebben semmi nyerészkedés nincs, ami először drága az nem éri meg túl olcsón adni, így is buknak rajta eleget a bevezetési szakaszban a cégek.
Anno 2000-ben amikor az ADSL elindult egy modem+DSLAM port combo még sok száz dollára rúgott, ma már akár az ötödéért is megkapod mert az évek során a gyártási volumen emelkedése miatt az árak is lecsökkentek. Ne feledd hogy 6-7 éve jó ha évi pár millió DSLAM port értékesítés volt, most meg már közel százmilliós. Márpedig ha a volumen miatt a fajlagos költségek kisebbek olcsóbban lehet adni. Ugyanez igaz az előfizetőszámra is. Anno 2001 végén az első évben összesen 10 ezer ADSL előfizető lett bekötve egy év alatt, ma már ez a szám közelíti az évi 200 ezret. Nem mindegy hogy az eszközgyártóktól milyen volumenben rendelnek a cégek, kisebb tételre kisebb árkedvezményt kapnak, ha száz ezres volumenben rendelnek nagyobbat. És minél több az előfizető annál kisebbek a fajlagos költségek, és bizony Tíkomnál az elmúlt 6 év alatt közel 550 ezresre bővül fel az ADSL létszám, ami messze több mint az első év 10 ezer.
Nincs itt semmi nyerészkedés ahogy te gondolod, szimpla költsége és bevételek vannak és a bevételeknek mindig a költségek fölött kell maradniuk hisz az internetszolgáltatás profitorientált vállalkozás ahogy a többi szolgáltatás, nem jótékonykodnak a szolgáltatók főleg nem arra hajtanak hogy becsődöljenek.
Az IPTV szolgáltatás még újdonság, a hozzá szükséges eszközök is frissek, még többnyire az első generációjukat élik és a gyártási volumenek is igen csekélyek ahogy anno ADSL 2000 tájban. Majd ha felfut az értékesítési volumen 3-4 év múlva itt is jóval olcsóbbaká válhatnak az eszközök, kisebb költségek mellett pedig a végfelhasználói ár is csökkenhet.
Elég példának annyit mondani a Motorola az egyik legnagyobb Set-top Box gyártó nemrég értékesítette az egy milliomodik IP alapú STB-jét. A kábelesTV-s STB-knél pedig már rég túl van az 50 millión. Egy alap kábeles STB ma már 70-80 dolláért kapható, egy alap IP STB legalább 400-500 dollár, legfőképp azért mert az IP alapú termékek több funkciót alapba beépítve kínálna, kvázi azt ami kábelesnél a prémium kategóriás eszköz az IP-nél az alap. Ráadásul IPTV-nél kell egy média gateway is ahol amire az eszközöket kötheted, az sem olcsó az elmúlt években bőven 50-60 ezer fölötti árketegóriájú eszköz volt aminek az ára szerencsére szintén esik, mint minden elektronikai kütyüé. Vagyis egy IPTV telepítésnél, kiszállással, telepítéssel együtt majd ezer dollárnyi eszközt rak oda a szolgáltató, és ez csak az előfizetői oldala. Ez ma még nagyon drágává teszi az IPTV, de később idővel ahogy a technológia már nem a kezdeti drága szakaszát éli, hanem felfutnak a volumenek és esnek az árak, ez akár lemehet pár száz dollárra is, ha mondjuk már 200 alá esne az jóval kellemesebb lenne. Persze ez az idővel előrehaladó árcsökkenés nem csak kliens oldalon hanem szerver oldalon is ugyanúgy zajlik majd hisz oda is igen drága eszközöket kell vásárolnia a szolgáltatónak.