• Morden23
    #10
    "Ja meg a görögök ugye még a 8. században fejből tudták az odüsszeját...
    És nem a zsenik, hanem az átlagdiákok!"

    Ez mondjuk így nem igaz.
    Egy mai "átlagdiák" (sőt, mi több, a heghülyébb diák is) sokszorosan több tudással, információval rendelkezik történelmi elődeinél. Hogy adott információ mennyire hasznos, azon lehet vitatkozni, de most itt felesleges.

    "Nomeg 5 éve még minimum 30 db telefonszámot tudott mindenki..."

    A legtöbb ember még mindig fejben tart jónéhány telefonszámot. Mondjuk ez sem azért volt, mert az ember >okosabb< volt 30 éve, hanem mert annyiszor LÁTTA (olvasta el, tárcsázta be) az adott számot, hogy megjegyezte - ugyebár a digitális telefonkönyv korában már nem is látod a teló számát, hiszen csak rányomsz arra, hogy "call XY".

    Általánosságban:

    "A szakemberek szerint azonban a tény, hogy semmit sem jegyzünk meg, mindent csak elraktározunk, hosszú távon nem sok jóval kecsegtet."

    Ebben van igazság, de nem feltétlenül értenék vele egyet. A folyamatosan használt tudás/információ még mindig az agyunkból jön, mivel a legjobb tudomásom szerint egyelőre nem lehet pendrive-ot meg SDkártyát dugni a fejünkbe. Tény, hogy rengeteg >nem használt< információval "kevesebbek vagyunk" (lásd fenti koma telefonszámos példája), de ez nem feltétlenül megy a hatékonyág rovására.

    "S valóban, ha belegondolunk, mennyi mindent kell a mindennapokban megjegyeznünk: PIN-kódok"

    Ezt a mai napig embere válogatja. Régen is rengetegen voltak, akik a kódjaikat, adataikat jegyeztfüzetbe, brifkóba tömködött cetlire, menedzserkalkuláátorba írkálták, és rengetegen voltak azok is, akik inkább megjegyezték. Mostanra inkább a hordozó változott, nem a metódus.