#5
A cikk tényleg nem sokat árul el arról, hogy mi a szemantikus web, de egyrészt ennek utána lehet olvasni, másrészt bár felhasználói szemmel ennek (most) kevés értelme van, de fejlesztői szemmel nézve eléggé fontos szerepet tölt be.
"A szemantikus web célja a weben fellelhető információk egységbe rendezése, egy olyan hálózat létrehozása, ahol az adatokat nemcsak az ember, hanem az automatizált eszközök is képesek egymással megosztani és feldolgozni. A szemantikus web elgondolásának a lényege, hogy a weben fellelhető adatokat oly módon írjuk le és kapcsoljuk egymáshoz, hogy a különböző információkat a gépek ne pusztán megjeleníteni, hanem automatizált módon kezelni, egységbe rendezni és különféle alkalmazások segítségével újra felhasználni is képesek legyenek. A szemantikus web a weboldalakon található információkhoz leíró címkéket rendel hozzá, és oly módon kapcsolja össze őket, hogy a számítógép hatékonyabban találhassa meg a kívánt adatokat, újfajta asszociációs kapcsolatokat létesítve a különböző információk között. Mindennek eredményeképpen tulajdonképpen egy globálisan elérhető adatbázis jönne létre.
A szemantikus web működéséhez szükséges technológiai szabványok, például a forrásleíró keretrendszer (Resource Description Framework) vagy a webontológia nyelv (Web Ontology Language) kidolgozása már megtörtént, jelenleg a szemantikusweb-alkalmazások fejlesztése folyik.
A szemantikus web a mesterséges-intelligencia-projektek, az online fordítóeszközök, közösségszervező hálózatok és más olyan technológiák kialakítását is elősegítheti, amelyekhez a megfelelő működés érdekében óriási mennyiségű leíró adatra van szükség. "
Forrás: ITTK - Épülőfélben a szemantikus web.
Nagyon leegyszerűsítve: van egy honlap és azon képek.
A képek közül ki kell választani azt, amelyen egy elefánt látható.
Ez az (jól látó) ember számára könnyű, mert könnyedén felismeri az elefántot (mivel látta a mesekönyvben, tanult róla az iskolában, járt az állatkertben, vagy éppenséggel személyesen is kapcsolatban van az elefántokkal).
Viszont egy számítógép számára ez nehéz feladat. A képfelismerési technológia túl komplikált, viszont a szöveget a gép fel tudja dolgozni. Tehát ha a képhez hozzárendelünk szöveges információkat (például: "Ezen a képen egy afrikai elefánt (Loxodonta africana) látható, amint Tunguluku afrikai faluban a veteményest dézsmálja. A képet készítette: Robert Smith. A kép jogi státusza: Ez a dokumentum szabadon másolható, terjeszthető és/vagy módosítható a GNU Szabad Dokumentációs Licenc feltételei alapján, az 1.2 vagy későbbi, a Free Software Foundation által publikált változat szerint.")