Föld hőjének hasznosítása, hőszivattyú, termálvíz
  • forrai
    #373
    Meghallgattam a linket, nagyon tárgyilagos, megalapozottnak tűnik. Mondjuk ugyanannyit én fele idő alatt adnék elő, viszont ő emiatt érthetőbb is.

    Egy két apróság azért rámutat, hogy nem kalorikus mérnök, pl. hogy a stockholmi tengervíz hőszivattyú COP>1....
    Erről tudnék több adatot is: 6 gépegység, 30MW/db hő, 8MW/db áram, vagyis COP=3,75, +2,5/+0,5oC tengervíznél. Az elpárologtató -3 oC (ebből következtetni lehetne a tengervíz sótartalmára, hiszen nem fagyhat be!)

    Érdekesebb az igen nagy kondenzátor hőmérséklet: 82 oC, így a távfűtés 80/57 oC.
    Maguk a gépek monstrumok, van felvételem, ha érdekes.

    Nekem persze a Balaton, a Velencei tó, a Fertő tó, és a városligeti műjégpálya juthat csak az eszembe. Mi a véleményetek, meg lehetne oldani pl. Siófokon? Ott ugyanis van távfűtés, és rengeteg tóparti szálloda! A víz persze édes, s így megfagyhat~legfeljebb +0,5 oC elpárologtatási hőmérséklet megengedhető. Viszont erősebb, vastagabb jég képződne sokkal előbb, és azt is mondhatnánk, hogy a Balaton környezettudatos is.
    A vizet a Sióból lehetne elvezetni, vissza azonban legalább 500 m-re a parttól.
    (Persze ez éppen a Környezetvédelemnél megakadna, mert a kishalaknak meleg alsót, a nagyobbacska ikrás halaknak meg nercbundát írnának elő, ami ellen viszont az állatvédők tiltakoznának.)
    Nagyon sok egyéb érdekes dologról is beszélt.