• BiroAndras
    #359
    "Ha csak melléktermék lenne, más irányban ment volna a fejlődés: olyan irányban, ami hasznosabb."

    A melléktermék definiciója szerint nem így működik.

    "Pl. sokkal hasznosabb lenne több egyidejű tudat, stb."

    Pont hogy nemlenne hasznosabb. Az élőlénynek egy teste van, többnyire egyszerre csak egy dolgot tud csinálni. Egyébként az agynak két féltekéje van, így valamennyire osztott a tudatunk is.

    "Értsd már meg, hogy az agy nem érzékeli, nem figyeli a saját működését (ilyen szinten)."

    Nem erről beszélek. Az ember sincs tudatában az agyműködésnek neuron szinten, de az összhatás azért tudatosul, illetve valószínűleg az maga a tudat.

    "1. Az adott programot kikapcsolt állapotban nem is, de bekapcsolt állapotban igen."

    Akkor sem magát a szoftvert találod meg, hanem az azt létrehozó folyamatokat. Ugyanúgy ahogy az agynál is csak neuronokat meg elektromos impulzusokat talász, nem pedig tudatot, vagy gondolkodás-darabkákat.

    "2. Tudhatom, hogy a main memóriában kell elhelyezkednie, amikor éppen működik a gép. Másképp értelmetlenné válig az elektronika, mert program nélkül nem csinál semmit."

    Ott csak tárolódik a CPU-ban működik elsősorban. Egyébként meg ugyanígy azt is mondhatnám, hogy a tudatnak az agyban kell lennie.

    "Hülyeség. Legalább nézz utána, mielőtt ilyeneket írsz."

    Én utánnanétem. Pl.:
    http://www.sulinet.hu/cgi-bin/db2www/ma/et_tart/lst?kat=Afbe&url=/eletestudomany/archiv/2000/0031/etologia/etologia.html
    [URL=http://plato.stanford.edu/entries/consciousness-animal/#5]http://plato.stanford.edu/entries/consciousness-animal/#5[/URL]

    "A mérés önmagában nem jelent semmit, az azt értelmező elmélet nélkül."

    Az értelmező elméletnek nem kell azonosnak lennie a vizsgált elmélettel. Különben sehova se jutott volna a tudomány.

    "Neked láthatóan fogalmad sincs, de nem mindenki van így vele."

    Ha ilyen okos vagy, akkor írd le a tudat egzakt definícióját.

    "Azt talán nem, de ha teljesen másképp viselkedik, mint elméletileg kellene, azt tudhatom."

    Az okát annak se tudhatod. Annyit tudhatsz, hogy valószínűleg rosszul lett tanítva, de a konkrét szerkezeti hibát nincs esélyed megtalálni.

    "Már hogy ne az okozná? Talán a programozó telekinetikus hullámai?"

    A szoftver maga okozza a dolgokat, a fizikai megtestesülés csak közvetítő közeg. Futtatás előtt lehetett az a szoftver CD-n is, vagy akár lyukkártyán. Nem a fizikai médium számít, hanem a mintázat, amit hordoz.

    "Tőled vettem át."

    Azt messziről elnézted.

    "Mellesleg nem tudom, hogy nem lehet érteni, amit írtam."

    Gondolom nem elég érthetően írtad le. Nem célszerűbb jobban kifejteni, mint azon vitázni, hogy miért nem volt érthető?

    "Keress rá."

    Már többször mondtam, hogy nem keresek helyetted.

    "Nem csak komplexitásbeli különbség van, ezt nem tudod megérteni."

    Nem csak az van, de a példában az is bőségesen elég.

    "Nem így értettem a visszafejtést."

    Hanem?

    "Egyelőre egy PC-ről volt szó, és az abban futó programról. Amit a megfelelő pontokon végzet egyszerű feszültségméréssel vissza lehet fejteni."

    Azt is megnézném, hogy ezzel hogy boldogulnál, de az agy és a tudat esetén nem erről van szó, hanem ismeretlen HW-ről és SW-ről. Sőt, az architektúra is teljesen más, sokkal nehezebben átlátható.

    "Nem is az ő számukra kell, hogy jelentése legyen. Viszont elektronok helyzete kódolja azt is egy a memóriában lévő programban."

    De értsd már meg, hogy ez olyan iszonyatosan komplex, hogy soha az életben nem tudnád visszafejteni.

    "Te úgysem tanulni akarsz. Mélyebben elgondolkodni sem."

    Már megint személyeskedés. Ráadásul nagyobbat nemis tévedhtnél.

    "A neuronhálózat működésében szerepet játszik a véletlen. És érdekes módon ez a véletlen értelmes és célirányos változásokat idéz elő."

    És? A mesterséges neuronhálók tanításánális használnak véletlent. Egyébként sokszor a véletlen nem szükségszerű, csupán így a legegyszerűbb előállítani a kívánt viselkedésű (statisztikailag optimális) minta eloszlást. A szimulációknál a kvázi-véletlen is remekül működik.

    "Attól még egy mai számítógép nem sokra menne elektronok nélkül."

    Attól még nem az elektron számít.