• shabba
    #6
    Az a gond hogy ez is csak egy politikus aki népszerűségre törekszik, de szakmailag lövési nem arról amiről dumál, ezért is nyilatkozik soxor ekkora sületlenségeket.

    Pl. a feldarabolás mint a probléma egyik megoldása. Elég sok tapasztalat van erről világszerte, akár több évtizedes tapasztalatok is és azt mutatják ez semmit nem old meg. Pl. ott van a jó öreg AT&T feldarabolás. Vagy 20 év szétdarabolták 7 részre. A telcok megmaradtak saját területükön belül, a másik területére nem mentek át saját infrastruktúrát fejleszteni, vagyis ezzel csak helyi monopóliumok jönnek létre de semmi nem változik. Amcsiban sem a telco cégek versenyeznek a telco cégekkel, hanem a telco cégek a ktv cégekkel versenyeznek és azért mert mindkettőnek van saját infrastruktúrája így tudnak min versenyezni egymás ellen. Aztán idővel a 7 feldarabolt részből már 4 marad mert szépen egyesültek a cégek. Most már csak 2 nagy maradt az AT&T és a Verizon, előbbi már tavaly be is jelentett hogy fel akarja vásárolni a két kisebb közül az egyiket és nagy valószínűleg a másik kicsi is erre a sorsa fog jutni. Aztán majd maradnak a végén ketten, vagy talán lesz újra majd egyetlen nagy AT&T mert a piaci folyamatok ezt hozzák össze. Aztán majd jön az okos hatóság és megint feldarabolja és kezdődik megint minden elölről.

    De nem is kell amcsiig menni itt van a hazai szétdarabolásunk is példként. Ott is a postát szétszabdalták vagy egy tucat cégre, a kicsi azonnal rájöttek egyedül gyengék és elkezdtek összeállni, egyesülni a végén kialakult a jelenlegi 5 céges telco helyzet. De mind az 5 telco itthon is maradt a saját portáján belül, a másik területén nem fejlesztett, nem bővített. A telcok otthon sem versenyeznek egymással, viszont kábelszolgáltatóból nálunk nincs olyan helyzet mint amcsiban. Nincs kevés számú, de erős gazdasági alapokon nyugvó ktv cégek. Csak két nagy van abból is az egyik tulajdonosilag a legnagyobb telcoé így önmaga ellen nem fogja versenyeztetni. Marad egyedüliként a UPC aki meg nem lehet ott mindenhol. A többi majd 500 kis ktv cég meg zömében olyan kis méretű hogy nem is lehetne ellenfele a telcoknak. Épp ezért nálunk a telcok ugyanúgy nem versenyeznek egymás ellene ahogy amcsiban sem tették, de a telco-ktv párharc sem olyan mint amcsiban mert nincsenek meg hozzá az erős ktv cégek, mert egyetlen van az meg önmagában kevés.

    A másik ez mondat:
    "Erre azért volna szükség, hogy így kényszerítsék a gyakorlatilag monopolhelyzetben lévő távközlési mamutcégeket piacaik megnyitására."

    Ez is jól mutatja a politikus mennyire képben van. Az inkubens telcok európa szerte már vagy 5-6 éve megnyitották a piacaikat és hálózatukat az alternatívok részére, mert hatóságilag arra lettek kötelezve. Mi a faszt akar ez még megnyitni azon ami már 5 éve nyitott. Tipikus politikus érteni nem ért hozzá, de beszélni azt tudni róla, még akkor is ha hülyeséget mond.


    Szegénykém kénytelen felfogni azt hogy verseny ott van ahol a piaci szereplők hajlandók pénz áldozni arra hogy saját infrastruktúrát építsenek és akkor már van min versenyezni egymás ellen. Regulával nem lehet minden elérni. Ha csak egynek van infrastuktúrája és az összes többi csak azon élősködik, de saját befektetésre nem hajlandó az sosem fog versenyt hozni.

    Talán kellene olyan akkor olyan törvényi szabályozás is ami az alternatívokat arra kötelezi hogy befektessenek saját infrastuktúrába. Mondjuk minden évben legalább 10 millió eurót kötelező legyen infrastruktúra fejlesztésbe fektetni, mert különben nem is szolgáltathatna. Ezzel ki lehetne szűrni az élősködőket és csak azok maradnának akik igazán komolyan gondolják. A gond csak az hogy ez ilyen alternatívokat érintő regula után kvázi alig maradna talpon egy-két alternatív vagy akár egysem. És akkor meg azért sírna az EB neki az sem jó.