• remark #76
    Tenyleg hosszu lesz a vita, ugyhogy inkabb osszefoglalok.

    -Az MS monopolhelyzetben van, errol nincs vita, az USA-ban lefolytatott antitroszt per is ezzel zarult, es az EU is ezzel zarta vizsgalatat.
    -Az MS nem a szo hagyomanyos ertelemben vett verseny eredmenyekent tett szert piaci dominanciara. Nem azzal nyert piacot hogy vesenykepesebb termeket keszitett az epp aktualis rivalisai termekeinel.
    -Ahol az MS leginkabb monpolhelyzetben van, az a desktop piac. Ket jelentos dolog van ami miatt az MS-t tamadjak: az egyik az az hogy ellehetetleniti a versenyt a middleware programok piacan, a masik pedig az az, hogy nem teszi lehetove a Windows szerverek/desktopok mas szerverekkel valo egyutmukodeset.
    -A monopolheyzettel kapcsolatban vannak meg kerdesek. En ugy latom hogy azzal egyetert mindenki hogy a szabad verseny meglete fontos. Abban nem ertenek egyet, hogy az MS altal kivivott dominencia elerte-e azt a merteket ahol a szabad verseny ellehetetlenul es allami beavatkozas valik szuksegesse. Peldakent felhoznam az amerikai MS elleni trosztellenes per eredmenyet ami egyertelmuen kimondja hogy az MS a versenyt hatraltato magatartast folytat es igy a ceget fel kell szabdalni. Aztan persze nem igy lett, de ez egy eleg egyertelmu bizonyiteka annak hogy itt nem arrol van szo hogy az epp alulmaradt konkurensek irigylik az MS-t az elert sikerei miatt vagy a warezolók vagy a windowshoz egyebkent se ertok esetleg a linuxosok tamadnak az MS-t. Nem. Az MS a szakma (gazdasagi, informatikai) jelentos resze szerint mint versenyt hatraltato tenyezo van jelen a piacon. (Nem felreerteni: a _versenyt_ hatraltatja.)
    -A monopolhelyzet elleni harc egyik szala amerikaban fut: ott lefolytattak az MS elleni antitroszt pert (csak a middleware programok temakorben, jellemzoen IE temakorben), ami a kezdetben az MS szamara kedvezotlenul alakult (elso itelet: ceg felszabdalas) majd a kormanyvaltas utan (szerintem tobbek kozott a 4 ev alatt lobbicelra forditott (abszolut rekordosszegu) tobb mint 6 millio dollar hatasara) vegul a kovetkezok kimondasaval zarult: 1) az MS monopolhelyzetben van 2) az MS koteles api-jainak dokumentaciojat megosztani mas third-party cegekkel (azokkal akik szeretnenek mondjuk IE konkurens programokat irni). (Viszont nem koteles tobbek kozott beszuntetni az addig sokat kritizalt uzletpolitikajat, nem koteles a szoftverein modositani, valamint nem kell 2 cegre osztani az MS-t.) Egyesek szerint ezzel a szigoru itelettel az allam ezzel tulsagosan beavatkozik a szabad versenybe. Masok szerint pedig az az enyhe itelet a jovoben vedelmet nyujt az MS szamara minden trosztellenes torekvessel szemben, igy a szabad verseny a jovoben nem biztosithato. (Az MS majd az EU orra ala epp ezt dorgoli, hogy az EU az USA-ban legalis dolgok miatt kritizalja az MS-t.)
    -Masik szal az EU-ban van: itt hasonlo trosztellenes vizsgalat folyt, de kibovitettek a middleware programok teren ellehetetlenult versenyt az interoperabilitas kerdesevel. Az EU lefolytatja sajat vizsgalatat, majd az amerikai per eredmenyet megvarva a kovetkezo iteletet hozza: 1) az MS monpolhelyzetben van 2) az MS-nek hozzaferhetove kell tennie a low-end szerver piacon az MS-sel rivalis vallalatok szamara minden olyan informaciot ami ezen vallalatok szerverei es a Windows szerverek/desktopok kozotti interoperabilitast biztositja 3) a middleware temakorben (ami itt WMP-re oszpontosult) a dontes az, hogy az MS koteles egy WMP nelkuli Windows verziot kiadnia.
    -Az amerikaban lefolytatott per reszleteit olvasva par erdekessegre is bukkantam: Az MS eloszor bizonyitani akarta hogy a Windows nem mukodik IE nelkul, de vegul nem jott ossze neki (hamis bizonyitekokat mutatott be). Sokat foglalkoztak a 'modularis Windows' kerdessel. Akadt is tanu aki vallomasba adta hogy az elkepzeles megvalosithato, majd megis visszalepett. Tervbe volt veve hogy kiadatnak az MS-sel egy middleware programok nelkuli verziot is (pont amit en hianyolok most), vegul e helyett az a dontes szuletett hogy az MS-nek biztositania kell az IE, Windows Messenger, WMP, OE es MS JVM eltavolithatosagat (utobbitol vegul visszalepett az MS). (Ismeros programok? Most pont ezt kapom a fejemhez, hogy mit akarok, eltavolithato az a sok GUI amit kifogasolok. Igen, de hadd ne oruljek neki annyira, hiszen az MS csak azert ilyen kegyes, mert pert nyertek ellene pont ezen temakorben...) Karosultakkent egyebkent a biro tobbek kozott a kovetkezoket nevezte meg: Apple, Java, Netscape, Lotus Notes, Real Networks, Linux.
    -Teves ezek utan azt feltetelezni hogy a mostani EU kemenykedes egy kizarolagos EU vs. MS harc. A vitak sorozata 1988-ra nyulik vissza, es jellemzoen amerikaban zajlott eddig, hat most mar itt is zajlik gozerovel. Tevedes azt gondolni hogy itt barki forraskodot akar. Tevedes MS altal uralt piacokat barmely mas iparag piacaihoz hasonlitani, de foleg az autoiparhoz lehetetlen. Tevedes azt hinni hogy az MS megprobalna teljesiteni az EU - egyebkent teljesen megalapozott, az amerikai donteshez hasonlo - koveteleseit. Es szerintem azt is tevedes gondolni hogy ma lenne akar ennyi middleware program Windowsra, vagy meglenne ez a pici verseny ha nem kotelezne az MS-t api-jai es protokolljai dokumentalasara _birosagi itelet_!
    -Ugyhogy a kerdesem megmarad: ki szarozik itt kivel? Ki akar betenni itt kinek? Nekem nem ugy tunik mintha az EU teljesen alaptalanul “maganhadjaratot” folytatna az artatlan MS-sel szemben. Az MS mindent megtett a verseny ellen, es az a nehany dolog amivel ma fogast lehet talalni az MS-en mind csak azert lehetsegesek mert mar jopar elvesztett per all az MS mogott.