waterman#9
lcd:
hátul fehér fényt csinálunk, ezt szabályozva juttatjuk el a felhasználóhoz. előtte egy rakás kis celléban folyadékkristályok vannak. ezek a cellák egy mátrixot alkotnak, minden cella feszültsége külön szabályozható. a cellák user felőli oldala színszűrő réteget tartalmaz, tehát ha jön a fehér fény és ezen áthalad, akkor vagy kék, vagy piros, vagy zöld színként látjuk, így alakulnak ki a színek. a szín intenzitását szabályozni tudjuk mégpedig azáltal, hogy mekkora feszültséget kapcsolunk a cellára, annál jobban elfordulnak a folyadékkristályok a cellában, polarizálják (egy irányba forgatják) ezáltal a fényt. mivel a színszűrős felület maga is polarizált, ezért minél nagyobb feszültséget kapcsolunk a cellára, a benne lévő kristályok annál jobban elforgatják a fényt, ami a külső polárszűrő miatt egyre kevésbé fog áthaladni. ezér t van az, hogy a régebbi panelok nem tudnak tökéletes feketét csinálni, mert a 2 polarizáció iránya nem merőleges egymásra. az újabb mvp panelok, alapból nem engednek át fényt, a fényt elforgatják, hogy az áthaladhasson a külső polárszűrőn is.
plasma:
itt is megvan a mátrixrács, de a cellákban valami neon/xeon féle gáz van. ezért ha egy cellára feszültséget kapcsolunk, akkor ott elektronok szabadulnak fel. a cellák fala és hátulja foszfor alapú fluoreszcens keverékkel van bevonva, így a feszültség hatására felszabaduló elektronok(ez a "plasma") amint elnyelődnek a fluoreszcens anyagban, ott fotonok keletkeznek. így jön létre a fény. itt is van piros/kék/zöld színszűrő a cellák előtt(a cellák felénk eső oldala átlátszó) a fény intenzitását itt is a cellára kapcsolt feszültség szabályozza.
ez alapján érthető, hogy miért fürgébb a plasmaképernyő, hiszen sz elektronok sebessége jóval nagyobb, mint ahogy az lcd monitorban a folyadékkristály-molekulák torzítják a molekula-szerkezetüket töltés hatására. ennek a torzulásnak az ideje adja aztán azt a milisecundumban megadott időigényt, ami általában szürkéből fekete fehér majd ismét szürkébe történő átmenethez kell. azért ez, mert feketéből fehérbe váltani egyszerűbb, mint egy konkrét köztes feszültségszintre állítani egy konkrét cellát. na a teljesség igénye nélkül ez a két technológia közt a különbség.