shabba#34
Azért azt még látni kell ez nem egy lefutott meccs, erre még a DT reagálni fog. És ezt több módon is megteheti. Pl. akár úgy is hogy felfüggeszti a németországi VDSL2-es project fejlesztését, ott ahol most tart és nem ruház be többet. Ezen kívül kíváncsi lennék az EU nagyokosok hogy is képzelik el a VDSL2-es hálózat megosztását. Ugye itt a telefonkábel nem egy központi épületbe fut be úgy 5km-es sugarú szolgáltatási területről koncentráltan összefogva többtízezer előfizetőt. Ez a régi ADSL modellnél volt így, ott a telefonközpontokba be kellett engednie a konkurenseit ahogy ez nálunk is így van évek óta, termet biztosítani nekik, stb és mindezt hatóságilag szabott áron.
VDSL-nél az optikai vég kint van közel a fogyasztóhoz és egy kis fémszekrényben végződik ahova az aktív eszközök vannak pakolva és oda csatlakozik az előfizetők telefon kábelvége a nagy telefonközpont helyett. Ebben a fém szekrényben viszont véges a helykapacitás, annyi hely van amire a DT magának tervezte, ott nem lehet helységeket kialakítani mint a főközpontokban. A DT majd azt fogja mondani hogy a konkurensek akkor alakítsák ezt ki maguknak ahogy ő is megtette, viszont kérem ez már sok pénzbe kerül és a konkurens cégek ezt szeretnék megúszni mert ők nem igazán szeretnek befektetni, pénzt betenni, kockázatot vállalni.
Egyébként nem igazán értem a cikkben elhangzó a DT-nek meg kell nyitnia az ADSL hálózatát részt. A DT hálózata ugyanúgy ahogy a hazai már 6 éve nyitott a konkurens cégek számára, hisz más különben nem is szolgáltathatnának ADSL-t. Sőt több féle konstrukcióban is nyitott és ezek jellemzően eddig is hatóságilag voltak szabályozva, még ár terén is.
A vita itt egyedül az új VDSL2-es hálózatról szól ahol a DT 3 milliárd euróért építene ki új nagysebességű hálózatot azért hogy jobb ajánlattal rukkolhasson elő mint a kunkurensei. Itt érdemes megjegyezni a DT piaci részesedése az elmúlt 2-3 év során 93%-ról 55%-ra csökkent ami a legnagyobb csökkenés európai inkubens körökben, szóval aki a verseny hiányát keresi akkor az rossz helyen keresi, mert ez nem magától csökkent csak úgy lesz majd a felére.
A DT a fejlesztési project keretében lefektetne 18 ezer km optikai kábelt és kialakítani 74 ezer optikai végpontot közel az előfizetőkhöz ahová a VDSL2-es DSLAM-okat teszi. Ez 50 nagy német várost érintene. Az első fázis ami jelenleg folyamatban van 10 német városra kiterjedő fejlesztés ami 4 ezer km optikai szálat és 17 ezer optikai végpont kialakítást foglal magában. Senki nem tiltja az alternatívoknak hogy hasonlót csináljanak. Csak ők nem csinálni szeretnék hanem befektetés és kockázat nélkül beleülni a kész tutiba.
Egyébként Ausztráliában az ottani inkubens a Telsta is hasonló 4 milliárd dolláros FTTN+ADSL2+ projectet tervezett, amiről hasonló képpen 1-2 évig vitáztak még felső politikai körökben is. A végeredmény ott is az lett hogy a Telsta-t arra kötelezték tegye elérhetővé konkurensei számárai a fejlesztését. Erre a Telsta pedig azt válaszolta pár hete hogy akkor inkább ő nem fejleszt, nem épít 4 milliárdért új modern hálózatot, minden marad a régiben. Majd ha a körülmények kedvezőbbé válnak a beruházások számára akkor újra visszatér az ügyre de addig jegeli. És persze az alternatív cégek meg maguktól nem fognak fejleszteni a végeredmény pedig az hogy a fejlődés megáll és nem halad.
Itt Európában pedig pont ugyanez fenyeget ezen határozat miatt. A többi Európai telco kétszer meg fogja gondolni ez után fordítson e nagyobb pénzösszeget fejlesztésre, új hálózati infrastruktúra kialakításra ha az azzal jár hogy azonnal át kell adni a konkurensei számára, elveszítve ezzel minden versenyelőnyét ami az új hálózat kialakításával próbált elérni.
Ahogy írták többen előttünk ez nekünk egyáltalán nem biztos hogy jó, nagy eséllyel Tíkom hasonló fejlesztési terveit több évvel fogja eltolni a távoli jővőbe. Ami a felhasználóknak nem biztos hogy jó.