shabba#8
Az IPTV is Digitális TV(DTV), csak más a hordozó közeg. DTV-t többféle módon lehet eljuttatni a háztartásokba, műhódon(DVB-S2), kábelszolgáltatók hálózatán(DVB-C), fölfelszíni műsorszórással(DVB-T) vagy IP hálózaton keresztül(IPTV) esetleg mobil hálózati megoldással(DVB-H) de ez utóbbi szerepe némileg más.
A DTV-nek tényleg van jővője és elég sokáig ez lesz, ahogy az analóg is jópár évtizedet kihúzott. Elég sok lehetőség van a DTV-ben 16:9-es sugárzás, HDTV, a képminőségnek csak az alkalmazott bitráta a korlát. Több egyidejű hangsáv, feliratok, EPG(elektronikus program kalauz). Fejlettebb kódolás alkalmazása H.264 vagy VC-1 MPEG-2 helyett, hangnál a stereoról tovább lehet lépni a digitális 5.1-re vagy még tovább akár több hangsávval választhatóan. HDD-s Set-top Box-ok szintén új szolgáltatásokat kínálnak mint pl. time-shift, együttműködés az EPG-vel, előre programozott rögzítés,stb. Ellentétben a VHS-sel vagy az analóg forrásból digitalizálva rögzítő megoldásokkal, DTV-nél nincs minőségromlás hisz 1:1-ben a bejövő streamet menti le a HDD-re, nincs konverzió. A DTV szolgáltatában jobban passzol a jővőbeli megjelenítőkhöz 16:9 vagy HD kép, házimozi hang,stb.
Szóval elég sok olyan szolgáltatás tud felvonultatni a DTV az analóggal szemben ami elég időre életképes technológiává teszi.
És akkor még ott van a másik nagy killer app az Video on Demand ami kvázi egy online videotéka ahonnan nem előre szerkesztett hanem korábban leadott tv műsorokból, sorozatokból, vagy mozfilmekből, xxx tartalmakból lehet válogatni és rendelni. Ez utóbbi elég sorsdontő szolgáltatás lesz ami a kábeles és IP alapú megoldások életképességét erősítni mivel ezek interaktívak míg műhódnál és fölfelszíninél nincs lehetőség visszacsatolásra. Szerintem pont ezért e két utóbbi idővel ki fog kopni, de a népszerűségük biztosan kisebb lesz.
Ráadásul kábeles és IP megoldásoknál további szolgáltatásokat lehet kapcsolni akár adat, akár hangszolgáltatás a video mellé és máris megvan a jól ismert triple play csomagkínálat.