• G_ArchAngel #20
    még valami, amit médiaiskolába tanítanak: portré (klasszikus portré) csak az alany beleegyezésével készíthető illetve publikálható.
    az általad említett "amikor az alany nem tudja, hogy fotózzák" riport vagy szoció portré, ha publikálásnál előny vagy hátrány származik belőle, akkor szintén utólag kell egyeztetni...
    (én már szívtam meg - olyan irányból is, ahonnan nem vártam...)

    nem véletlen, hogy a nagyobb riportfotósok portréin is látszik, hogy az alany tudta, hogy fotózzák: könnyebben közvetít érzelmeket a kép...
    félnivaló ugye nincsen egy erdélyi szénégető vagy nyóckeres romagyerek részéről, mert nagy eséllyel nem fogja magát viszontlátni sehol - egyszerűen tartozunk ennyivel az emberi méltóságnak...

    ha egy kocsmázó bácsiról, dolgozó sminkesről, enyelgő párról készítesz képet - akkor vagy elkönyveled, hogy riport, vagy elnevezheted portrénak, igaz szoció/dokumentarista jellege lesz, mert nem a személy jellemvonásait adja vissza, hanem a személy és cselekedete kapcsolatát...

    az "elkapott" jó portré alapfeltétele az empátia - ezt 300mm-rel nem lehet megoldani...

    a beállított portré más téma, ott inkább művészeti érzékre és gyakorlatra van szűkség - érzelmekre kevésbé, sőt az inkább hátrány, mert stúdiófelvételnél nem azt kell megmutatni, hogy milyen lenne a fotós érzékeire/érzelmeire ható alany...

    persze amit írtam, az csak évszázadok csúnya elmélete, szobrászoktól, festőkön keresztül a fotósokig...

    a gyakorlat eltérhet ettől, csak legfeljebb kiderül, hogy nem kellett volna eltávolodni az őseink tudásától:)