#8
A szoftveres integrációnak vannak komoly technikai oldalai is. A Microsoftos szoftverek az elmlt években soha nem látott mértékben kezdtek integrálódni és használni egymás szolgáltatásait. A legegyszerűbb, de egyben a legkevésbé jelentős példa erre, hogy az MSN kijelzi, mit játszik le a Media Player éppen. Ez persze sokak számára fölösleges funkció és talán egyenesen butaság is, de sokezer egyéb olyan szolgáltatás van, amelyek egymásra épülnek és évekig tartott a tervezésük és összekapcsolásuk. Tagadhatattlan, hogy a Linux térnyerése fejlesztésekre ösztönözte a Microsoftot, ami különösen a felhasználói felület fejlesztésében, a fejlesztők dokumentációs támogatásában (MSDN), a fejlesztési platformok kiszélesítésében (Visual Studio.NET), adatbázisok fejlesztésében (Access, FoxPro, SQL Server), különböző nagyvállalati rendszerek (Biztalk) fejlesztésében nyílvánult meg.
Sokan nem tudják, hogy az IIS webszerver benne van a Windows telepítőben, csak alapértelmezettként nem telepíthető. Viszont használja az alapértelmezésként a Windowsban lévő SMTP protokolt, A Windows Media Service pedig az IIS-re épít. Termékek egymáshoz való tervezése és integrálása a jövő és ez a fejlesztési irányvonal van elterjedőben a Linuxok között is.
Szóval, ha ilyen volumenű fejlesztéseket félresöpörnek, az ugyancsak fájó pont lesz a felhasználóknak. Jó példa erre, hogy a Windows Media Player nélküli Windows rendszerekre egyszerűen nincs is kereslet Európában. Ugyanakkor többszár egyéb olyan szoftver van a Windowsban, aminek van konkurenciája. Így joggal felmerülhet a kérdés: miért csak a Media Player és a Messenger? A többi integrált szoftverrel miújság? Vagy: miért kellene egyáltalán kivenni ezeket?