• BiroAndras
    #458
    "Szerintem az öreg állításából levonni azt a következtetést, hogy a foton -mint olyan- egyaránt rendelkezik mágneses térrel és elektromos töltéssel is, egy kicsit merész."

    A foton nem rendelkezik elektromos töltéssel. Ő maga alkotja az elektromágneses teret.

    "Végül is Maxwell egyenleteiből ez jön ki, ha azt nézzük. Csak a bizonyítása egy kissé meredek."

    A Maxwell egyenletekből az jön ki, hogy van elektromágneses hullám, és épp fénysebességel terjed. És a bizonyítása középiskolás anyag.

    "Ezen kívül működne, csak nem lenne megmagyarázva 'közérthetően' a tranzisztorok működése."

    A kvantumfizika nem fér össze a közérthetőséggel. De ez nem is feltétele a működésének.

    "Az elektroncsövek működését is meg lehet magyarázni a fizika segítségével"

    Az elektroncső nem tranzisztor.

    "Mégis mindig kisérleti alapon készültek el az első mintapéldányok. És ha valamelyik mérnök távozott a csapatból, az magával vitte a csínokat-bínokat, lehetett újra kisérletezgetni, új ötletek után kajtatni."

    ???

    "Esetleg ha a félvezető alapú lézereket vesszük példának, azok sem teljesen úgy működnek, mint ahogyan a legtöbb előadáson halhatjuk."

    Hanem?

    "Egyszerűsítve van szinte minden modell, hogy érthető legyen a dolog (és kiszámítható)."

    Pont ez a lényege egy modelnek. Az a trükk benne, hogy úgy kell egyszerűsíteni, hogy a lényeg megmaradjon, és a model pontos jólatokat adjon.

    "Az hogy a természet melyik részéről vannak sejtéseink, az nem azt feltételezi hogy mindent tudunk, mindent tudhatunk."

    Senki sem állította, hogy mindent tudunk. Az, hogy mindent tudhatunk-e, nem eldönthető kérdés jelenleg.

    "Csak azt hogy adott 'tiszta' esetre milyen modellt alkalmazunk. De az adott modell kaotikus rendszereknél már csődöt mondhat."

    A model működésének ninsc köze ahhoz, hogy a rendszer kaotikus vagy sem. Kaoikus rendszerre is lehet modelt gyártani.

    "Mi az a tér? És ahol nincs észlelhető kölcsönhatás az nem tekintendő térnek?"

    Itt a "tér" "erőtér"-nek értendő (a szövegkörnyezetből szerintem világos). Tehát ahol nincs kölcsönhatás, ott nincs tér, vagy másképp fogalmazva nulla a térerősség.

    "Ez utóbbira szoktak hivatkozni, mint amiből Einstein kiindult."

    Én is ezt mondtam.

    "Azt hogy matematikailag azt is be lehet bizonyítani, ami lehetetlen"

    Hogy?

    "Mert ha nem késsel szeleteled, hanem esetleg a vége felé már lézerrel vágod, akkor is elérsz egy szintet, aminél a lézer már nem tudja elszakítani az atomokat egymástól."

    Már megint hülyeségeket beszélsz. Tényleg nem vagy képes felfogni az absztrakció lényegét? A matematika nem foglalkozik az anyaggal, az a fizika dolga. A matematika tisztán elméleti dolog. Definíciókkal, tételekkel, és bizonyításokkal dolgozik. A következtetések gyakorlati alkalmazhatósága attól függ, hogy a definíciók mennyire fedik a valós körülményeket.

    "Néha több kultúrát fel lehet szedni, mint az egyetemen"

    Erről nem vagyok meggyőződve.

    "Bármely szám négyzete pozitív értékű a formális logika szerint."

    A formális logikának ehhez semmi köze. Ez algebra. És csak a valós számokra igaz.

    "Ezzel szemben matematikai (asszem geometriai) úton bebizonyítható hogy van olyan szám aminek a négyzete egyenlő mínusz eggyel. Mintha vmi képzetes értéknek lenne ezen szám nevezve."

    Igen, ezek a képzetes számok. Amelyek nem valósak. Tehát nincs ellentmondás.