• BiroAndras
    #457
    "Őőő, bocs, nem úgy értettem, hogy mindenképp kvantumfizikával, hanem csak hogy nem klasszikussal."

    Akkor is fenntartom az állításaim:
    1. A klasszikus fizika alapos ismerete nélkül nem tudhatod, hogy mi fér bele, és mi nem.
    2. Ha A hétköznapi életben nagyon nehéz olyan jelenséget találni, ami nem fér bele. És ha mégis van, bonyolult magyarázatot igényel.
    Pl.:
    - A Nap nem világíthatna több milliárd évig. Ehhez tudni kell, hogy miből számolták ki a Föld életkorát (hogy mennyire megbízható ez az adat). Tudni kell, hogy hogy mérik a Nap tömegét, és sugárzási teljesítményét.
    - Az atomok nem létezhetnek, mert az elektron keringés közben gyorsul (az irányváltozás is gyorsulás), és a gyorsuló töltés sugároz, tehát energiát veszít, és belezuhan a magba. Ez se az a magyarázat, amit egy paraszt bácsi könnyen felfog.
    - A fotocelláknál a mért feszültség nem a fény erősségétől függ, hanem a színétől. Ez még talán a legérthetőbb jelenség, de sokáig nem ismerték.

    "Fizikai alapismeretekből is látható, hogy irtózatosan rideg, mechanisztikus volt (mint világkép)."

    Szeritnem egyáltalán nem. Mitől lesz rideg egy világkép? Mechanisztikus természetesen lesz, hiszen mechanikáról van szó. De ez meg önhivatkozás.
    Azt értem, hogy sokminden nem fért bele, amiben az emberek hittek, de ez nem feltétlen a világkép hibája. Azoknak adolgoknak a döntő többsége a mai tudományos világképbe se fér bele.

    "De volt, aki úgy gondolta, és volt, aki látta is, hogy nem ilyen mechanisztikus a világ."

    Pontosabban?

    ""Én is arról beszélek. A rel. elm. és a kvantumfizika előtt csak az volt, és jól megvoltak vele az emberek."
    Nem mindenki. "

    Nem. Voltak akik tündéreket és angyalokat akartak. Meg perzse boszorkányokat.
    De komoly ellenvetésről nem tudok.

    "Nem az összesről volt szó, hanem azokról, akiket érdekel a dolog. (Elektronika.)"

    Szerintem az összesről volt szó.

    ""A nem materialisták meg tündérekben és angyalokban hittek"
    Nem feltétlenül. Ez egy előítélet."

    Akkor miben hittek? A relativitás elméletben és a kvantumfizikában biztosan nem.

    "Volt, akit igen. Pl. Einstein... Hopp!"

    Bazzeg nem materialistákról volt szó. Azok meg a te értelmezésed szerint nem tudósok.
    Egyébként is Planck foglalkozott ezzel, nem Einstein. Ő a fotoelektromos hatást tanulmányozta.

    "Nem volt vallásos a szó olyan értelmében, hogy Bibliai tanokat szinte szó szerint elfogadó, de nem volt materialista sem."

    Egyáltalán nem volt vallásos a hagyományos értelemben. És nem volt materialista sem a szó ahgyományos értelmében. Viszont az volt a te értelmezésedben.

    "Valószínű épp ezért tudott, v. mert úgy elvonatkoztatni a klasszikus fizikától, és annak világképétől."

    Nem vonatkoztatott el semmitől. Csupán megnézte a tényeket, és levonta a ez egyértelmű következtetéseket. Persze ezt akárki nem tudta volna megcsinálni, de én nem látok benne semmi misztikusat.

    "A tudósok - bár sok kelletlenül - elfogadták, de sok a klasszikus fizikán felnött kívülálló nem. Nem is értették már ezeket a dolgokat."

    A kívülállók nem számítanak. A tudósokról van szó (ők a "gonosz materialisták").

    "Dehogynincs. A kvantumfizika már nem ugyanazzal az "emberi léptékű" anyaggal dolgozik."

    Akkor pontosítsuk, hogy mit értessz materializmuson. Az eddigi értelemzésed szerint én materialista vagyok, mégis elfogadom a kvantumfizikát.
    Mi lenne, ha végre megszabadulnánk ettől az idióta fogalomtól?