• dez
    #454
    "Nem értem, hogy mit akarsz ezzel."

    Őőő, bocs, nem úgy értettem, hogy mindenképp kvantumfizikával, hanem csak hogy nem klasszikussal.

    "Ha valaki nem ismeri alaposan legalább a klasszikus fizikát, akkor hoggyan ismeri fel az abba nem illő dolgokat?
    És még ha az ember jó fizikus is, akkor se egyszerű olyan hétköznapi jelenséget mutatni, ami nyílvánvalóan nem fér bele a klasszikus fizikába. Egy tranzisztort nem tudsz megmutatni, mert túl kicsi, és túl integrált. Színképvonalakat se egyszerű keríteni felszerelés nélkül."

    Fizikai alapismeretekből is látható, hogy irtózatosan rideg, mechanisztikus volt (mint világkép). De volt, aki úgy gondolta, és volt, aki látta is, hogy nem ilyen mechanisztikus a világ.

    "Én is arról beszélek. A rel. elm. és a kvantumfizika előtt csak az volt, és jól megvoltak vele az emberek."

    Nem mindenki.

    "Már megint ez a ködösítés.
    Az emberek 99.999%-a nem is tudott a problémák létezéséről. Konkrétan olyan dolgokról van szó, mint pl. a feketetest sugárzás, és a fotoelektromos hatás. Egyik se olyan jelentős, amitől egy XIX. század végén élő ember lelkének nyugalma függne."

    Lásd 2-vel feljebb, mire gondolok.

    "És ilyen mennyi van az összes élő emberhez képest?"

    Nem az összesről volt szó, hanem azokról, akiket érdekel a dolog. (Elektronika.)

    "Lehetne, ha látnám, hogy felfogtad amit írok. egyelőre nem úgy tűnik."

    Hidd el, felfogom, nem olyan nehéz. De úgy látom, te nem, amit én mondok. Pedig szerintem ezt sem nehéz.

    "A nem materialisták meg tündérekben és angyalokban hittek"

    Nem feltétlenül. Ez egy előítélet.

    "és rohadtul nem értdekelte őket a feketetest sugárzás képlete."

    Volt, akit igen. Pl. Einstein... Hopp! (Nem volt vallásos a szó olyan értelmében, hogy Bibliai tanokat szinte szó szerint elfogadó, de nem volt materialista sem. Valószínű épp ezért tudott, v. mert úgy elvonatkoztatni a klasszikus fizikától, és annak világképétől.)

    "Pontosan ugyanazok a "materialisták" fogadták el később az új elméleteket is, mert akkor már több adat állt rendelkezésre, és egyértelmű volt, hogy a klasszikus fizika már nem elég."

    A tudósok - bár sok kelletlenül - elfogadták, de sok a klasszikus fizikán felnött kívülálló nem. Nem is értették már ezeket a dolgokat.

    "A materializmusnak semmi köze ahhoz, hogy klasszikus fizika van, vagy kvantum."

    Dehogynincs. A kvantumfizika már nem ugyanazzal az "emberi léptékű" anyaggal dolgozik.