• shabba
    #6
    Az a gond az egésszel hogy kacsa, ennek ellenére igencsak terjed a nemzetközi netes sajtóban. Egyébként az egész project már több mint egy éves(nem most indult ahogy a cikkben szerepel), és nem sokkal haladt előre azóta sem. Legalábbis angol IT portálok is csak mosolyognak ezen a sületlenségen ami a neten e témában szárnyra kelt. Neves IT portálok 1xűen le sem hozták, ez jól mutatja a "hír" komolyságát.

    Mellesleg ahol kicsit utána néztek, és előkerültek számadatok ott ez a 2Gbps már mint osztott gerincvonali szakasz jelenik meg, a fogyasztók felé pedig 1-24Mbps közötti sebesség jelenik meg. Ez pedig semmiben nem tér el egy gigabites uplinkű ADLS2+os infrastruktúra kialakításáról, ami egyáltalán nem egy világmegváltó újdonság, elég hétköznapi infrastruktúra manapság.

    Ráadásul az eredeti hírben olyan mérhetetlen sületlenség vannak hogy hasát fogja az ember a röhögéstől. Pl. olyanok hogy ettől a 2Gbps-től a Telehouseban akár leolvadhatnak a biztosítékok ez olyan hihetetlen kapacitás.LOL. Egy adatközpontban ennél nagyságrendekkel nagyobb kapacitások futnak össze.

    Arról nem is beszélve hogy a cikkben említett központ a Telehouse-nak semmi köze ezen projecthet. Az egy adatközpont ahol több nagy szolgáltató szerverterme található és ott van helyileg a LINX is, ami az angol "BIX". Azon nem kell csodálkozni hogy ez egy nagy területet magába foglaló épület ami fokozottan védet, csak épp ehhez a cikkben említett projectnek épp semmi köze nincs. Ott fut össze anglia és más nemzetközi szolgáltatók vonalainak többsége, ez a project ott csak egy a sok közül. Semmiben nem tér el pl. a hazai Interware serverhoteltől vagy a Tí adatparkjától, csak méreteiben nagyobb mivel az igények is nagyobbak mint itt a kis magyar piacon.

    Szóval az egész mögött semmi nincs, csak egy nagy lufi, komoly angolok oldalak csak mosolyognak az egész sületlenségen. De aki tisztában van azzal milyen techológia megoldások léteznek gazdaságos lakossági kapcsolódások kialakítására az jól tudja ez a 2Gbps milyen légből kapott szám. Egyébként az egész eredeti hírben nincs semmi kézzel fogható konkrétum, csak ezzel a légből kapott 2Gbsp-tel dobálózik, de azt is totál általánosságokban teszi. Szóval nem szabad komolyan venni.

    Az angol realítás nem ez. Ott is van egy "fatáv", egy helyi inkubens telco a British Telecom aki hasonlóan domináns piaci szereplő és a lakosság nagy része tőle veszi a netet. És ott is ADSL van. Ami jelenleg up to 2Mbps sebessége 2,6,20 és 40GB-es adatforgalmi korláttal. Mivel az angoloknál az adatkorlát és egyébb más fair use korlátozási mód igencsak széleskörben bevett szokás.

    A BT egyébként valamikor március végén akarja up to 8Mbps-re emelni az ADSL kapcsolatok sebességét. Persze hogy mennyi lesz a valós sebesség az erősen a telefonvonalon elérhető minőségi jellemzők függvénye. 160kbps-7Mbps között bármi sebesség előfordulhat attól függően milyen távol lakik az előfizető a központtól és milyen minőségű a kábelezése.