• shabba
    #6
    Az elmúlt félév alatt rengeteg cég kínált ötezer alatti vagy ahhoz közeli árszinten szolgáltatást, ami alaposan növelte is értékesítést a fokozottabb érdeklődés miatt. De ez önmagában nem fogja azt eredményezni amit írták hogy mindenki fejvesztve rohanna a kasszához hogy neki olyan kell. Az ár nem minden, az emberek harmada, vagy nagyobb százaléka 1xűen nem foglalkozik a nettel mert nem érdekli. Sokakat pedig csak szőrmentén érdekel a net, a suliban, munkahelyen, ismerősnél néha-néha használja de arra nincs igénye hogy otthon is legyen egy állandó kapcsolata. A két tábor már közel az 50%-ot közelíti és ez nem magyar sajátosság, ez világszerte hasonló trendet mutat.

    Pl. ez egy nemrégi hasonló felmérés az USA-ból, az válaszok elég ismerősnek tűnhetnek a fenti cikkből:

    http://shania.fpn.hu/uswhynotsubscribe.gif

    Broadbandnél közel sem lehet olyan 100%-ot meghaladó penetrációs szinteket elérni mint pl. mobilnál. Itt nincs ekkora érdeklődési szint más országokban sem. Bár a mobilnál a céges készülékek duplikációja alaposan felveri a penetrációt, de azért alapjaiban is magasabb ott az érdeklődés. Pedig az is drága, mégis megfizetik az emberek.

    Az árakat nem igazán a vásárlók bérszintje határozza meg, hanem inkább a költségek. Azok az eszközök amiből a hálózatot építik a szolgáltatók ugyanúgy világpiaci áron szerzik be mint bárhol máshol a világon.

    Egyébként ahogy a cikkben is szerepel az árak eltérését mint amit írsz az eredményezi hogy az általad felsorolt országokban jóval előrébb tartnak penetrációban. Majd ha mi is ott fogunk tartani - úgy 2-3 év múlva - akkor addigra idehaza is csökkeni fognak az árak és tovább nőni a sebességek.

    Németben vagy a franciáknál sem a jelenlegi árszinten és sebességeken indult el a broadband net. Ha visszatekered az idő kerekét oda amikor őt akkora broadband penetrációnál tartottak mint mi és utána nézel akkor ott milyen árak és sebességek voltak egész más lenne a helyzet.

    Németeknél és franciáknál 3x nagyobb a broadband penetráció mint nálunk. Akkor amikor nálunk harmad annyi előfizető volt, úgy 2-3 éve a csomagok és árak is egészen mások voltak.

    Pl. németben jó 2 éve 768/128kbps-es csomag volt 53 euroért, és 1.5Mbps-es 90 euroért. A franciáknál meg 512kbps-es,1,2 Mbps-es 40-50-60 euros árszinten. Azóta ott sokat változott a piaci helyzet köszönhető az igen erős versenypiaci helyzetnek(főleg a franciáknál, de az utóbbi fél évben a németeknél is megjött a hatása). Idehaza nincs ilyen erős versenypiaci helyzet, mert nincsenek komoly szereplők akik saját infrastruktúrát építve valódi versenyhelyzetet teremtenének. Ez nálunk csak növeli annak időigényét annak hogy hasonló változásokon menjünk át mint a német vagy francia broadband piac.