• [HUN]Stanlee
    #31
    A problema a nem megujulo energiaforrasok hasznositasaval ott van, hogy a ma embere a manak el. A jovore nem gondol, esetlegesen a sajat eletidejeben gondolkozik, mar a sajat gyerekeire, unokaira nem gondol. Tehat mi termelhetunk ma olcson atomeneriabol elektromos aramot, de mondjuk 100 ev mulva nem lesz atom, csak az utana marado szennyezo szemet. Adtam egy jopofa ajandekcsomagot az unokamnak, amit o nem tud karmentesiteni, csak azert, mert nekem ma az a fontos, hogy olcson kapjak aramot. Gondolnunk kell az unokainkra is, ezert kell a megujulokat alkalmazni. Uyge most egy okonomiai problema kerul ertekelesre: nem tudom, mennyit er nekem a tiszta kornyezet, az unokaim jolete, ezert nem is tudom a mai arat megmondani ennek a jovobeli joszagnak. Igy a mara fogok gondolni, es olcson akarom a tulajdonomban tudni a joszagot, s a jovot nem veszem figyelembe.
    En sem azt mondom, hogy kapcsoljuk ki a paksi atomeromuvet, es azt sem, hogy ne hasznaljunk atomenergiat. Fontosabb lenne arra koltenunk, hogy a megujulok nagyobb aranyt vegyenek ki az energiatermelesbol. Fontos lenne az enrgiatakarekossag, nem pedig az esztelen pazarlas.

    Ha a megujulok aranya nagyobb lenne, az elektromos aram ara nem lenne magasabb. Mivel a nayg szolgaltato cegek a rajtunk kersett profitot viszik ki. mi lenne akkor, ha evente csak teszem azt fol 5 milliard helyett 1 milliard lenne a hasznuk, mert a 4 milliardot halozatkarbantartasra es fejlesztesre koltotek. (ez csak olyan jatzsadozas a szamokkal) az arakat pedig nem kell emelni, de ugye ha a hasznot nezzuk, maskepp nem oldhato meg.

    A tisztanlatas kedveert - a gkm egyik jelentesebol szarmaznak az adatok, tehat nem fejbol irom oket: a ma termelt aram 0,5 %-a szarmazik megujulo forrasbol. ezt az erteket kell 3,5 %-ra emelni 2010-ig, ami eredetileg 11,5% lett volna. Az osszes energiafelhasznalason beluli termeles eri el a 3,6%-ot, amit 12%-ra kellene emelni 2010-re. A nemetek mar ma teljesitik a 2010-es elvarasokat. Annak ellenere, hogy van atomjuk, es az atomot a lobbi ott is tamogatja.