• psimon
    #80
    heló
    előre is elnézést mindenkitől, csak erre jártam fotoügyileg, de annyi mindent olvastam alább az aksikról, hogy nem állom meg: (még egyszer, elnézést)
    valaki írta pl., hogy a ceruzaaksinak memóriaeffektje van. Nem! nem attól van a memóriaeffekt, hogy milyen alakú az akku. A NiCd (nikkel-kadmium) aksiknál létezik ez, ha nem sütöd ki teljesen, töltés után csak addig tudod újra kisütni, ameddig előzőleg. A mai intelligens töltők akkor is kisütik az aksit, ha még nem merült le teljesen. (a gagyik nyilván nem!) A mai ceruza (AA) aksik leginkább NiMH (nikkel-metálhidrid) alapanyagúak, nincs memóriaeffektus! Darabár drágább, mint a NiCd, de a fajlagos ár kisebb, ma már nem ritka a 2Aórás ceruzaaksi sem, a NiCd-knél az 1 Aó már jó érték. Miért használnak még ma is sok helyen NiCd akkut? Mert ez bírja ki a legtöbb töltési ciklust (helyes kezelés esetén), ca. 5-600 feltöltési ciklus. Második a NiMh (3-400), harmadik a LiIo (2-300). Vagyis a lítiumos aksi sokkal drágább, általában nem csereszabatos és sokkal hamarább ki kell dobni, ergo, minden szempontból szívás!!! Hogy miért terjed mégis? Egy rohadt nagy előnye van, a határozott kisütési karakterisztika, ergo, meg lehet mondani (majdnem) pontosan, hogy mikor merül le. A NiCd és a NiMh ezzel szemben hirtelen merül le - jó, egy-két képet általában még lehet csinálni... Úgyhogy az, hogy egy elektronikai kütyü AA aksikkal megy, az egy jó feature! Vehetsz olcsón tartalékot, kapsz olcsón töltőt stb... Persze, a gyártóknak nyilván a sok inkompatibilis cucc a biznisz, lásd, mennyiféle - sokszor hihetetlen szar (elég, felrobban, tíz töltés után kidobhatod stb.) telefonaksi van a piacon. Amúgy tetszik a 9500, de inkább FZ30-at fogok venni :) Aksi ügyben nyugodtan kérdezzetek, ha tudok, válaszolok, ha nem, utánanézek :)
    üdw
    psimon (és mégegyszer elnézést, nem akartam senkit kioktatni)