• shabba
    #18
    Semmi nem akadályozza meg a többi céget abban hogy hálózati infrastruktúrát építsen és máshol is szolgáltasson, mégsem tesznek semmit, azért ezt hibaként a fatávra kenni elég csőlátásnak tűnik. Mindig sírunk hogy bezzeg nyugaton ott nagysebességű internet, meg olcsó meg minden. Na de ott sem csak úgy termek ez a semmiből hanem tettek érte az alternatív szolgálatók is. Építettek vagy béreltek saját optikai gerincet, betelepültek, saját eszközöket telepítettek és független szolgáltatásba kezdtek. Aztán ez azt szülte hogy mások is így tegyenek, egyre többen lettek végül a hely domináns telconak sem volt más választása mint utánuk menni. Na de nálunk minden várja a szájába sült galambot, így biztos nem lesz semmi változás.

    A Tele2 nem igazi alternatíva, mert csak megvárta míg egy cég saját beruházásból felépít valamit aztán törvényileg ennek megosztására kötelezik majd ő ettől a cégtől kész szolgáltatást vesz amihez minimális önrészt rak meg a hasznát és továbbértékesít. Ez a fajta modell nem hoz innovációt, fejlesztést, fejlődést és igazi versenyt. Ahhoz az kell hogy a szolgáltatók minél nagyobb önrésszel rendelkező hálózatot birtokoljanak, ahol saját maguk határozhatják meg milyen eszközökkel, technológiával fejlesztenek így az árra és a kialakított csomagokra is hatást tudnak gyakorolni. Az UPC hálózata esetén ez teljesül, de egy fecske még nem csinál nyarat.

    Az öt telco közül eddig egyedül fatáv kezdett el gerinchálót kiépíteni a másik területén és betelepülni egyes telefonközpontokba. Természetesen először azon területeket választotta amelyek a legjövedelmezőbbek, de ezt minden cég így csinálja. Ők megjelentek Invitel területén Szegeden és Veszprém megyében. De a többiek viszont nem csinálnak semmit. Sőt az ISP-k sem csinálnak más mint ADSL nagyker készterméket vesznek és azt továbbértékesítik.

    Pedig lehet optikai gerinchálót kiépíteni, vagy dark fibert venni esetleg bérelni. Be lehet települni a telefonközpontokba. Ott saját hálózati eszközt üzembe helyezni. Itt természetesen a legújabb technológiát támogató eszközt választani és ebből előnyt kovácsolni. A saját eszközön már saját szolgálatási csomagot lehet kialakítani nem kell függeni a fatáv ADSL nagyker áraitól és szolgáltatás csomagjaitól. Lehet sajátot csinálni már árakkal mivel a függőség sokkal kisebb ha a cég hajlandó félkész terméket venni és ahhoz minél nagyobb önrészt hozzátenni, így persze a kockázat is magasabb mint minden készen kapna de nagyobb a döntési szabadsága is. Szóval senki nem tiltja hogy unbundling szolgáltassanak a cégek, más országokban is ez hozta meg a versenyt a nagysebességű internetet és olcsóbb árakat. De ehhez tenni is kell, beruházni nem csak mindig fatávra mutogatni. Persze mutogatni 1xűbb és nem kerül semmibe, de változást tuti nem fog hozni és sajnos idehaza csak ez folyik évek óta.

    Angliában is hasonló British Telecom dominancia van, németeknél DT az úr, franciáknál meg France Telecom. Mégis voltak olyan cégek akik hajlandóak voltak beruházni saját optikai hálózatra és betelepülni és eltérni a készterméket veszek típusú modelltől.

    Angliában EasyNet az a cég ami hasonló a mi Pantelünkhöz, üzleti szolgálatókra szakosodott és országos optikai gerinchálót épített. De aztán tovább lépett és betelepült BT nagyvárosi telefonközpontjaiba ahol jó megtérülést remélt. És ő is előlépett mint ADSL nagyker a saját csomagjaival a saját áraival. Így az ISP-k választhatnak adott területen melyik nagykerrel szerződnek. Sőt EasyNet hamar rájött úgy lehet jobb ha fejleszt és ADSL2+ra tértek át. Ez sokáig a nagy BT sem nézte tétlenül és már ők is fejlesztenek és mennek utánuk. Sőt angliában egyre több kezd el unbundlig is szolgáltatni jellemzően szintén a nagyvárosokban így ott elég kemény a verseny. 100ezer fölött van már az ilyen kapcsolódások száma és meredeken emelkedik, de angolok ennek még nagyon az elején járnak de legalább már elkezdték.

    Franciák viszont évek alatt bődületesen fejlődtek ott az unbundlig kapcsolódások aránya már 60% körüli ami 8 millió ADSL kapcsolódás esetén igen komoly arány. Pl. a Cegetel is <10% piaci részesedésű cég volt, mint a mi Invitelünk de szövetkezett a Neuf-fal ami kvázi az ottani Pantel és folyik a két cég egyesülése. De a Neuf optikai hálózata adta a teljesen francia Iliad(ismertebb nevükön Free) alapjait. Ők is a semmiből törtek elő hasonlóan 1 millió fölötti ADSL előfizetői bázist kiépítve. És a Cegetel+Neuf és Free páros már elég komoly ellenfél volt ahhoz hogy a nagy France Telecom is megrázza magát és lépni kényszerüljön. Most már ők is ADSL2+t szolgáltatnak és fejlesztenek ezerrel mert csak úgy tudják a piaci előnyüket megtartani. Persze a francia piac elég kívánatos így más befektetők is jönnek kintről, méghozzá nehézsúlyú versenytársak. A Tiscali/Alice révén a Telecom Italia, a Club részén a DT. Mindkét cég milliárd euros hálózati beruházásokba kezdett és próbál teret nyerni a francia piacon. Hogy ez az egész folyamat mit eredményezett az már ismert.

    Persze mi nem vagyunk ilyen kívánatos piac, mindket nem akar megostromolni sem a spanyol Telefonia, se a Telecom Italia, se a Telia, se a France Telecom. Azért mert nem vagyunk elég jó fizetőképes piac. Ma már nem az az üzlet hogy szélessávú netet adnak hisz annak ára egyre kisebb miközben a egyre nagyobb használat költség oldalon egyre nagyobb így a nyereség igen csekély. A lényeg jó ideje a fizetős tartalomszolgáltatáson van. A magyar piac erre viszont nem érett és nem is elég fizetőképes. A magyar netezőnek az a célja minél olcsóbban kapjon minél nagyobb sebességű korlátlan netet, aztán majd a tartalmat leszedi ingyen warezban és tőle több pénz nem lehet látni. Ez a model viszont egyetlen befektetőnek sem vonzó, neki az olyan vásárlótömeg kell akinek van pénze és hajlandó is elkölteni, megveszi a zenét, a filmet, tölt a fizetős tékából, nézi a pay per view adást és nagy bevételt termel az adatkapcsolat árán felül.

    De német piacon ott van pl. a Versatel. Ami alapjaiban egy holland cég ami jelen van hollandiában, belgiumban és Németországban. Ezt a céget nemrég vette meg a Tele2. Ott pl. infrastruktúrát és piacit vett ezzel Tele2 és önállógásot, míg idehaza semmilyen infrastruktúrájuk nincs csak a ráagaszkodós modellben szolgáltatnak. A Versatelnek a fent sorolt országokban van optikai gerinchálózata, hasonló cég mint a mi Pantelünk. Először üzleti ügyfeleknek szolgáltattak de azóta nyitottak a lakossági piac felé is. Betelepültek a nagyvárosi telefonközpontokba és saját hálózaton komplett sokkal jobb minőségi paraméterekkel rendelkező, olcsóbb szolgáltatás nyújtanak mint DT. És más német cégek is csináltak hasonlókat. Viszont németeknél az unbundling is elég gyerekcipóben jár de egyre jobban ki fog bontakozni. Főleg hogy a német piacot is megrohamozták a nagy európai telcok amiket korábban felsoroltam és milliárdos beruházásokat eszközölnek. Ennek hatására a hosszú évek óta Európa legdrágábbjának tartott DT-nek is meg kellett hátrálnia mivel folyamatosan esett a piaci részesedése. És lám idén júliusban drasztikusan estek Tíonlány árai, 40-60%-os áresések voltak. És ezt mind a kicsik feltörekvése kényszerítette ki a nagy DT-nél.

    Én már hosszú évek óta várom hogy pl. Pantel lépjen valamit de a nagy semmi van. Pedig nekik van kiterjedt optikai gerinhálózatuk ami még fatáv hálózatával is szűrűn kapcsolódik. Nekik kellett volna betelepülni a telcok telefonközpontjaiba, modern DSLAM eszközöket telepíteni és unbundling szolgáltatva előlépni második ADSL nagykerként. Az eltérő csomagkínálat és a fejlett eszközök használata erősítette volna a versenyt mint techológia mind árak szintjén. De akár a nagyobb ISP-k is hasonlót léphettek volna ott ahol van saját hálózatuk, vagy még többet kellett volna építeniük, pl.: Invitel,GTS-Datanet, vagy a nagyobb EuroWeb-Elender páros. De pl. az Magyar Villamos Művek optikai gerinchálózati fejlesztéseit is nagyobb szintre lehetett volna emelni mint amit csináltak és bérelt vonali gerincszolgáltatóként állami hátszéllel alternatívát kínálni. De akár harmadik ADSL nagyker is lehettek volna a Pantel mellett, de minimum a bérelt vonali szakaszon jelenthettek volna +1 alternatívát államilag rásegített nyomottabb áron.

    Ezzel szemben mi történt? Semmi. Azon kívül hogy ment a szokásos magyar virtus és mindenki a másikat hibáztatta és mutogatott a másikra(tisztára mint a parlamentbe). De befektetés, beruházás, fejlesztés az valahogy mindenkinek büdös, mert az pénzbe kerül, mert az kockázatvállalás. Marad a várjuk a sültgalambot effektuk és mutogatás a legnagyobbra hogy mindennek ő az oka, mert ez sokkal 1xűbb mint tenni valamit. Persze a fatáv kihasználja az előnyös helyzetét főleg ha nem tesz enne senki, ezen nem is szabad csodálkozni.

    Sosem volt szimpatikus cég a fatáv, de azt azért látni kell ők azok akik legalább csinálnak is valamit. Pesze közel sem eleget és közel sem elég jó de nincsenek rákényszerítve hogy úgy tegyenek. Ha kemény versenybe kerülnének biztos hogy sokkal többet költenének fejlesztésre. De nekik egyelőre jó a nyugdíjas tempó is mert senki nem lohol a nyakukba. Viszont arról sokan mindig elfeledkeznek hogy a többi cég semmit tevése ugyanolyan negatív hatású mint a fatáv nyugodt trónolása.

    Ha már felhoztak a hsz.-ed végén AMD-t. Ők is a fejlesztésbe menekültek és az hozta meg a sikert. Csináltak egy jó terméket az Athlon/Opteron párost amire felfigyelt a piac és vásárolják. Képesek voltak innovatív dolgokkal az Intel elé menni, beépített memo vezérlő, dual core, 64bit. Erre már a nagy óráisnak is meg kellett ráznia magát, mert észrevette hogy neki is lépni kell mert ha nem teszi az hosszútávon komoly fenyegetettséget jelent majd. Ennek hatására Intel is fejlesztett, bevezette az innovációk egy részét ő is. Ha Pentium M nem sikerült volna olyan jó még nagyobb szarban lettek volna. De most már az ő fejlesztéseik is futnak P M alapokon újragondolják és jővőre egy teljesen új architektúrával akarnak villantani. Remélhetőleg sikeresen.