• BlackRose
    #125
    Szerintem attól, hogy valami változik attól még lehet stabil! Teljessen normális, hogy egy mai kormány nem tudja magát azonosítani egésszében egy 150-200 évvel ezelőtti kormánnyal (az volna a baj ha tudná). Én az USA stabilitását főkép abban látom, hogy 220 éve töretlen jogrend (alkotmány, törvények) van fenn, amely töretlenül fejlődött, csiszolodott, de sohasem lett szétrugva. Stabilitás abban van, hogy 220 éve megvan az alkotményos rend még olyan körülmények között is, amikor pl. az ország egyik felében még vadnyugat volt. Ez Európában nincs, itt volt egy arisztokrata rendszer, aztán nacionalizmus-fasizmus, aztán kommunizmus vagy ráerőszakolt amerikai kapitalizmus már attól függ hol, most meg szocializmus... gondolom érted mire gondolok, olyan dolgok amiért az emberek éltek haltak napok alatt felborúltak és ez is az Európai kultúra része. Az USA-ban egy töretlen elnökválasztási, kormányzási és parlamenti rendszer van már 220 éve, nem voltak időelőtti választások (mint pl. most Németországban), nem voltak olyan elnökeik akiket kitagadnak (igaz, voltak azok között is kevésbé tisztességes emberek, meg pl. rabszolgatartók - de az abban az időben ott nem számított bűnnek), mégsem volt nekik Hitler, Sztálin, stb.
    Az USA kultúra meg öszetett dolog, éppen úgy mint az Európai, sok nép kulturája keveredett, valami megmaradt, valami elveszett, valami csak bizonyos nemzetcsoportok között maradt meg, az elmúlt 50 évben pedig a nagy keveredés kialakított egy olyan réteget amely nem tud más nemzethez vagy kultúrához tartozni, csak Amerikaihoz, mert mondjuk rá ahány nagyszülője annyi nemzetből való és ezek már nem tudnak azonosulni senkivel, csak az Amerikai általános kultúrával, amely nagyobb részét az Angolszász és Ír kultúrából örökölte. Itt most az a kérdés merül fel, hogy vajon egy nemzetet a kultúrája a nyelve vagy a genetikai hovatartozása határozza meg. Mert ha valaki genetikailag pl. nem tiszta magyar (pl. én "tiszta" magyar vagyok, de vannak a távoli őseim között (500 évvel ezelőtt) cseh származásúak meg (100 éve) német meg kitudja mi még), de ez jellemző majdnem minden magyar emberre, sokban van egy pici szláv vagy német, sőt még török is... na most akkor ezek magyarok vagy sem? Viszont lehet, hogy valaki tiszta magyar (ha ilyen egyáltalán létezik), de nem tud magyarul nem ismeri a magyar kultúrát stb. ez szerintem nem is magyar. De lehet, hogy valaki jócskán német (pl. feltételezem Baumgartner Zsolt, bár a neve ezt mondja) de magyar az anyanyelve, tud magyarul, a magyar kultúra része, na ez inkább magyar mint Liszt Ferenc, mondom SZERINTEM.