dez#2
Néhány évvel ezelőtt volt már egy olyan kezdeményezés, amiben ugyancsak FPGA-kat használtak, de még nem szuperszámítógépet építettek belőle, csak egy munkaállomást. Abban kb. 4db FPGA volt (egy hagyományos gép részeként).
Szóval, itt az a nagyszerű, hogy lényegében olyan, mintha egyedi chipet, chip-setet terveznénk egy feladatra, hardveresen valósulnak meg a függvények. Ezeket már általában nem kapukból építgetik a tervezőrendszerekben, hanem formulákat (pl. a=b+c) írnak le, és egy program alakítja azokat kapus áramkörré. Alapesetben ezek logikai formulák, de fejlettebb formában lehetnek általánosabbak is (alapműveletektől kezdve magasabb rendű műveletek). Bár az is lehet, hogy az utóbbiakat nem tudja a rendszer, és az előbbiekből kell azokat felépíteni.
Majdnem olyan, mintha egy program sorait alakítaná hardverré, amik így nem sok utasításban, hanem közvetlenül, "direktben" hajtódnak végre, ezáltal sokkal gyorsabban. Plusz, sok-sok ilyen sor, kifejezés párhuzamosan hajtódhat végre...
Csak itt egy "program" nem lehet túlzottan sok soros, mert hamar "betelik a gép". Viszont, bizonyára itt is van egy hagyományos rész, ami a beviteli és kimeneti értékeket kezeli, megjeleníti, tehát csak kimondottan a feladatok lényegét kell "hardveresíteni", ami a programok egy kisebb magja szokott lenni.