• BlackRose
    #46
    na most kérlek, halgass meg

    volt alkalmak 6-8 tagú fejlesztői csapatot irányitani (direkt manager) és 60 fős csapatot - fejlesztők, administrátorok, teszt részleg stb. (indirekt manager - a managereket irányítottam (6-an voltak)), CMMI tapasztalatokkal rendelkezem és sok évet töltöttem el a szoftveriparban, úgyhogy nagyon is tudom, hogy lehet e vagy sem irányitani egy pár embert, persze most nekem is inkább elméleti tudásom van egy párszáz vagy párezer ember irányításával kapcsolatban, de ha ezt mind felosztjuk reális kis csapatokra (max 10 ember) akkor nem nagyobb fáradság kell hozzá. Több ember nagyon is tud kooperálni ha egy pár alap dolgot betartunk, ebbül a legfontossabb, hogy a project adott része a tulajdonukat képezze (owner) és akkor telyes felelőség van rajtuk az adott dologért, ők döntenek arról, hogy kinek a segítségét kérik és fogadják és, hogy mi módon oldják meg az adott problémát. Ezt különben a Microsoft nagyon is így csinálja, többek között erről olvashatsz Bill Gates könyveiben, vagy esetleg elbeszélhetsz néhány MS programózóval (én egy ex MS fickóval Joel Spolskyval szoktam dumálni a softwer projectek tudámányáról), fontos, hogy a döntések nem a legmagasabb, hanem a legalacsonyabb szinten szülessenek (tudom, hogy ez fejre fordítja a világot, de azok akik írják a dolgokat azok értenek hozzá a legjobban, nem pedig a főnök), ez akkor érhető el, ha mindenki tulajdonosa a saját munkájának. 3 hónaponként komoly felméréseket szoktunk csinálni, de álltalában heti jelentéseket is követelünk mindenkitől, csak csupán azért, hogy a problémákat minnél hamarább felderítsük. A legfontosabb dolog, hogy mindenki őszinte legyen a munkájában és ha valaki teljes felelőséggel kell számoljon akkor hidd el, hogy őszinte is. Minden csapat törekszik a tökéletes felé, de mivel ez lehetetlen akkor inkább arra kell koncentrálni, hogy időben előre tudjuk látni a hiányosságokat a problémákat és időben tudjunk reagálni rájuk. Na de ez most már nagyon off topic, a software project management egy külön tudomány és éppen azért nagy ezen a téren a baj mert sokan rosszul csinálják, a software iparban nincsennek főnökök, a főnök a gép és a fejlesztői rendszer, és ha valaki főnökösködni akar akkor előbb vagy utobb elesik. Ja és egy átlagos MS programozó heti néhány száz sor kódot írt, még néhány ezret generál... de az átlagos MS programozó nem is annyira kódolással tölti el az idejét, hanem bugjavításokkal... persze ezen nevetni fog az aki nem szokott kódolni (az elméleti programozók) de nagyon is érti miről van szó az aki kódol. Egy átlagos MS programozó heti 50 órát dolgozik (amikor közeledik a shipping date akkor néha 60-80 at is) és nem hiszem, hogy azért szórakozásból vannak a munkahelyükön, 3-5 sor meg aztán még szórakozásnak is ici pici nem gondolod. Pl. az SQL Server csoport 850 emberből áll, néhány ezer gép (multi CPU blade sok giga RAM meg van terra RAM-os is, napi 24 órán át nyomja a teszteket (néhányszázezer tesztet), automatikus bugfelfedezés, megterhetés tesztek, memory leak tesztek, hardware és software kompatibilitás tesztek stb...) és mindez nagyon is irányítva van, ezenkívűl a csoport együtt kell, hogy működjön a Windows csoportal, a Visual Studio csoportal, az Exchange csoportal stb. meg persze egy csomó cégen kivüli tényezővel (XML interoperability, 3rd party developer tools stb...), mindemellett egy komoly marketing és egy komoyl enterprise consulting csoportal is nagyon össze kell legyen kötve, és ne felejtsük el, hogy mindez egy olyan környezetben ahol pl. egy IBM a DB2-vel meg az Oracle is iszonyatossan komoly konkurencia, tehát nem lehet lassan sétikálni, hanem nagyon komolyan kell dolgozni. Tévedsz, amikor azt hiszed, hogy egy programozó tobbre képes (nagyon pici projecteken valamennyire), de akármilyen project ami párszáz óránál több munkát és több specifikus technológiát is igényel egy programozó sokszorossan lemarad még egy relatív gyenge csoportól is akármennyire is jó programozó.