#66
Nemnem. Az indok az, hogy erre nincs pénz. Itt dollármilliárdokról kell beszélni, holott a NASA (amely a "leggazdagabb" űrügynökség) éves költségvetése is csak ~15 milliárd $. Meg lehetne valósítani olcsóbban is (mondjuk az orosz Energia hordozórakéta feltámasztása, korábbi holdjárművek terveinek felhasználása, Szojuz mint transzferjármű, stb.), de itt már a politika dönt, hiszen ilyen szinten csak tudományos kutatásba lehet fogni, viszont jelenleg egyetlen állam sem akar most per pillanat erre ennyit elkölteni.
A Hold katonai alkalmazásának a jelenlegi helyzetben rövid távon nem játszik, mivel nincs értelmes felhasználási lehetősége. Közép/hosszútávon (a hasamra csapok: 30-50 év) függően az űrpolitikai helyzettől persze ez változhat.
A gazdasági megtérülésre alapuló Holdutazás viszont teljesen más tészta.
A Holdturizmus megvalósításához meg kell oldani az olcsó Holdra jutás lehetőségét, aminek a legnagyobb részét még mindig a Föld körüli pályára való feljutás teszi ki, amíg erre nincs megoldás, ez bukta sajnos.
A Holdon jelenleg egyetlen ismert anyag van, amelynek a bányászata előnyt jelenthet, ez pedig a He3, amit fúziós reaktorok üzemanyagaként nagyszerűen lehetne hasznosítani, viszont a Földön természetes állapotban nem található, mesterségesen ellőállítani pedig túl drága. A probléma ezzel csak annyi, hogy jelenleg még nincs olyan szinten fúziós reaktorok technológiája, hogy ez a lehetőség valós gazdasági megtérüléssel kecsegtessen.
A végére marad még a távolabbi bolygók elérét megkönnyítő űrbázis létrehozása, viszont ez is csak középtávon (15-30 év) lesz csak realitás, egész egyszerűen azért, mert elöbb nem várható Mars-misszió.