• ZeroProcess #4997
    Hello!
    Nemrégiben tanultam a て-alakról és néhány abból képezhető kifejezésről. Így jutottam el a ~ている szerkezethez (ige て-alakja + いる). Nos jó pár forrást átnyálaztam, hogy érdemi képet kapjak erről s az lenne a kérdésem, h az alábbiak mennyire helytállóak? Tudom nem feltétlen az összes esetet fedi le, de ha kiindulási alapként akarom így megjegyezni, h majd később tovább tudjam bővíteni ezt.

    ~ている-t az alábbi esetekben használjuk:
    A) Ha ismétlődő/szokásos cselekvést akarok kifejezni (ide tartozik a foglalkozás is).
    Pl: さいきん マンガ を よんでいます。- Mostanság mangát olvasok.
    はは は こうこう で にほんご を おしえています。- Anyám a gimiben japánt tanít.

    B) Ha a jelenben zajló cselekvést akarok kifejezni.
    Általában ez az eset áll fent: ha cselekvés nincs hatással az alanyra
    Pl: いま マンガ を よんでいる。- Most könyvet olvasok.
    あめ が ふっている。- Esik az eső.

    Az alábbi mondat is ide tartozik a だんだん miatt, viszont, hogy pontosan miért azt nem teljesen értem.
    その いぬ は だんだん しんでいる。- A kutya fokozatosan haldoklik.

    C) Ha a cselekvés eredményét akarom kihangsúlyozni. Ilyenkor a cselekvés már végbement.
    Általában ez az eset áll fent:
    - ha a cselekvés hatással van az alanyra
    Pl: その いぬ は しんでいる。- A kutya halott.
    たなかさん は とうきょう に いっている。- Tanaka-san Tokióba ment. / Tanaka-san Tokióban van.
    - ha a cselekvés tárgya hatással van az alanyra
    Pl: さとみさん は め を あけている。- Satomi-sannak nyitva van a szeme.

    Tudom, sok múlik a szövegkörnyezettől, hogy melyik csoport által kell értelmezni a ている-s igét, de ha a fentebb említett esetek segítenek besorolni ている-s igék aktuális jelentését.
    Szóval még egyszer a fent leírtak helytállóak-e?

    Illetve lenne ehhez kapcsolódó kérdésem: ugye ha jelenben zajló cselekvést akarok kifejezni, akkor ている-t használok, viszont mikor van olyan jelen idejű mondat (ha van egyáltalán) ahol az ige szótári vagy masu alakját használom? Tippem az ha általánosságban beszélek vmiről.

    Előre is kösz a válaszokat!
    Utoljára szerkesztette: ZeroProcess, 2021.01.10. 20:43:50