A szórakoztatóipariak nincsenek képben. Komolyan nincsenek képben. A sávszélesség ára lemegy a semmibe. A merevlemezek pedig olyan nagyok és olcsók lesznek, hogy az ember összes zenéje elfér egyen. A tartalomterjesztési ipar el fog illanni.
Az egész szórakoztatóipar rákfenéje maga az Internet. Pontosabban a szórakoztatóipar hozzáállása az Internethez. Azok az emberek, akik komoly pénzeket markolnak fel havonta: a nagy kiadók marketingesei a nyolcvanas kilencvenes években ellustultak. A világ elment melletük, és csak most kezdenek arra rádöbbenni, hogy az utóbbi időben kifejlődött, és széles körben elterjedt egy olyan technológia, amelyet az adatok gyors továbbítására találtak ki. Az elején biztosan örültek neki, hogy nem kell kimozdulniuk otthonról, ha pizzát akarnak rendelni, később pedig megdöbbenve tapasztalták, hogy saját termékeik is megtalálhatóak a neten, amit bárki fizetés nélkül letölthet. Egyből farkast kiálltottak, jogvédő bandériumokat toboroztak és elkezdték kereszteshadjáratukat a „maffia” ellen.
Nncsenek képben, de nem azért, mert nem tudnak lépést tartani a p2p rendszerek fejlődésével, hanem azért mert az Internetre a mai napig problémaként tekintenek, nem pedig mint egy új lehetőségre, amivel csökenthetik költségeiket, és növelhetik bevételüket. Vajon milyen lenne a jelenlegi helyzet, ha a szélessávú net elterjedésével együtt megjelentek volna a legális online zene- és filmletöltést kínáló portálok. Az emberek egyből ahhoz szoktak volna hozzá, és nagyobb eséllyel alakult volna ki egy jogkövető magatartás, hogy ha már van legális lehetőség is, akkor töltsük le onnan. Ehhez képest a jelenlegi helyzet az, hogy nyugaton az elmúlt egy évben kezdtek beindulni a zeneportálok, filmportálok viszont a mai napig nincsenek. Mi a helyzet Magyarországon? Valódi választékot kínáló zenei portál nincs, az online filmterjesztésben rejlő lehetőséget pedig egyedül a pornóipar ismerte fel.
Igazuk van-e a multiknak mikor a lehető legkeményebben, lobbi befolyásuk felhasználásával próbálnak meg fellépni a warez ellen. Persze, hogy igazuk van. Akárhogy próbáljuk meg magyarázni az illegális letöltés lopás, amivel megkárosítjuk őket. A kapitalizmusban pedig nem az számít, hogy kinek mennyi pénze van, és hogy sajnáljuk-e őket, hogy miattunk nem tudják megvenni a 25. limuzinjukat.
Tisztességes-e a kiadók eljárása? Szerintem ez a valódi kérdés. A válaszom pedig az, hogy a legkevésbé sem. Nem, mert nem nyújtanak valódi alternatívát a warezzel szemben. (Az, hogy Interneten meg tudok rendelni egy DVD-t, amit majd két hét múlva postáznak nem valódi alternatívája annak, hogy 3 óra alatt le is tölthetem.) Nem, mert nem is keresik a lehetséges megoldásokat. Erőből próbálják meg megoldani a helyzetet, amivel csupán azt érik el, hogy minden egyes nap távolabb kerülnek saját fogyasztóiktól. Ez pedig a bevételkiesésnél is nagyobb károkat okoz nekik: a reputációjuk teljes elvesztését. A nagy harcban szem elől tévesztik, hogy nem mi vagyunk őértük, hanem fordítva. A warez elleni harc egyetlen lehetséges módja, ha mindenekelőtt lehetővé tesszük a felhasználónak, hogy ugyanolyan eszközökkel, ugyanannyi, vagy még kevesebb energiaráfordítással tudja beszerezni legális forrásból az anyagot. Illetve, ha ehhez egy reális árképzési politika is társul. Ennek a nyomait sem látom Magyarországon. Amíg az illetékesek nem tudnak túllépni saját korlátoltságukon, addig a helyzet sem fog javulni az ő szempontjukból. Nekünk viszont hamarosan itt az exeem.