#52784
Köszi, de nem saját termés viszont utánnaolvastam dolgoknak
és úgy látom elég sok tévhit van.
Érdemes még elolvasni Áfra Attila Tamás NEURONHÁLÓS HANGTÖMÖRÍTÉS című tanulmányát aki jobban bele akar merülni a témába.
A korábban felvetett kérdésre miszerint miből lesz a jeltöbbleted
egy egyszerű kis példa azt hiszem még főiskolán tanították.
Szval leegyszerűsítve ugye az adatokat kétállapotú jelek tartalmazzák
veszteségmentes adattömörítéskor pl van ez a jel
010000000000000001
Ez ha jól számolom 18 helyiérték hely (deha nem akkoris legyen annyi)
Tömörítésnél kiszedik a sok 0-át, de nem úgy hogy elhagyják hanem vagy azt nézik mikor vált vagy megjegyzik hogy 16 nulla jön, ezt jellel és helyiértékkel ábrázolva sokkal kevesebb helyen kijön mint 16.
Ezáltal elég jelentős tömörítés érhető pl el és visszaállítható az eredeti állapot "zaj" nélkül.
Persze ez a legalapabb dolog és lehet nemis teljesen pontosan írtam le, de a lényeg remélem érthető
Pl a wavpack (ami populáris zenéknél sokkal jobb tömörítést ad, mint komolyzene esetén) egész különös eljárással dolgozik: egy fájl helyett egy csúcsminőségű veszteséges (.wv) fájlt készít. (Ez magában is használható ugyan, de így még nem az igazi.) A másik „javító” fájl (.wvc kiterjesztéssel) arra hivatott, hogy a veszteséges fájllal kombinálva tökéletes veszteségmentes audio-fájlt reprodukáljon.
8, 16, 24 és 32 bites wav formátumú audio-fájlokat képes (ki- és) betömöríteni. Támogatja a surround hangot is és a magas frekvenciájú mintavételezést. 30 és 70% közötti tömörítési arányra képes.