dez#98
Érdekes, hogy azt misztikusnak tartod, ha egy hasított agyú személy kap információt mindkét oldalról, de azt már nem, ha egy nem hasított agyú (egészséges) személy tudata kap olyan információkat, amik ugyancsak nem egy helyen vannak fizikailag... (Nem tudok róla, hogy a hasított agyú betegek "kéttudatúak" lennének, de majd utánanézek. Láttam ilyen személyeket, nem tűnt úgy, mintha két tudatuk lett volna, de persze nyilvánvaló volt, hogy a két agyfélteke között nincs kapcsolat.)
Az, hogy szerinted nem lenne semmi értelme, hogy létezik egy puszta szemlélő, egy személyes vélemény. De szerintem nem csak szemlél ez a szemlélő, vissza is hat, még ha ma még nem is tudjuk, hogyan.
Egyébként különös, hogy nem ismered fel saját magad szemlélőségét. Az a valami, ami a tested, lehetne egy öntudatlan zombi is, ami csak úgy "működik", tudatos átélés nélkül. Tenne-venne szépen, stb. Kívülről talán meg sem lehetne mondani a különbséget (legalábbis sokan nem tudnák megmondani). És akkor "te" nem is lennél. Te úgy teszel, mintha valaki más valamijéről beszélnél, amikor a tudatodról van szó, pedig neked is van: azzal "nézzük", éljük meg saját "magunkat" (mármint amit az agyunk mutat: érzelmek, gondolatok, stb.), belülről, és a világot magunkon keresztül. Tagadod saját magadat, elméletekkel próbálod megsemmisíteni magad, pedig valójában ott vagy, nagyon is ott. Vagy talán most egy öntudatlan válaszoló géppel beszélek? (Ne válaszolj, csak gondolkodj el ezen. Úgy néhány évtizedet.)
Egyébként már vannak dokumentált esetek, amikor személyek olyankor is vettek információt a világból, amikor nem mutattak a teljes nyugalomtól eltérő agyi aktivitást. Ez arra utal, hogy speciális esetben a tudat kiszabadulhat az agy "békjóidól".
A jobb- vagy balkezesség nem függ össze túlzottan azzal, valakinek "globálisan" melyik agyféltekéje a domináns. Az agyféltekék munkamegosztása jól ismert dolog. Pl. fMRI-vel jól lehet látni, mely részek dolgoznak logikai, analítikai, verbális feladatok megoldásánál (ezek nagyrészt a bal oldalra "rendezkedtek" be), és melyek mély érzelmek átélésénél, olyan feladatokkal való foglalkozáskor, amikor mintegy "rá kell érezni" rejtett összefüggésekre (tehát nem analítikusan kell ill. lehet megtalálni azokat), művészetek gyakorlásakor, stb. (ezek meg a jobbra). És a dominancia is kimutatható. Akinek az egyik oldal erősen dominál, az jóval többet használja azt az oldalt. Idővel ez kihat az idegi kapcsolatok számára is. Az egyik vagy másik oldal dominancia nem azt jelenti, hogy valaki egyátalán nem használja a másikat (bár ha nagyon elhanyagolja, hosszabb távon már a nehezésre eshet). Csak az illető magában felépített, bejáratott idegi kapcsolatrendszere, és ezzel összefüggésben a világképe nem nagyon veszi igénybe a másik oldal információit, kvázi értéktelennek tartja azokat.
Egyébként a világ alapvetően nem racionális. Csak vannak racionalizálható vonásai is. Ha nem hiszed, foglalkozz egy kicsit kvantumfizikával.