\"Porból lettünk, porrá leszünk\"
  • Landren
    #2081
    Barangoljunk a Mars felszínén!
    Szerző: Szalai Tamás | 2007. június 20., szerda

    Minden eddiginél nagyobb felbontású felvételeket tettek közzé a Marsról, melyek bárki számára tanulmányozhatóvá teszik a vörös bolygó felszíni részleteit.


    A NASA legújabb Mars-szondája a HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) kamerájával minden eddiginél részletesebb képeket készített egy másik bolygó felszínéről. A Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) fedélzetén lévő műszer felvételei közül több mint 1200 darabot tettek nyilvánossá a nagyközönség számára. A mintegy 1,7 terabájtnyi képanyagot mindenki megtekintheti az interneten keresztül a Planetary Data System (PDS) adatbázisában.


    Egykori vízfolyások nyomai a Holden-kráter peremén (NASA/JPL/University of Arizona)

    A szakemberek fokozott várakozással és izgalommal kezdtek neki a most publikussá vált anyag elemzésének. "Ezek a képek fontos felfedezések százait rejthetik - csak időre van szükségünk, hogy megtaláljuk azokat." – nyilatkozta Alfred McEwen (University of Arizona), a HiRISE program vezetője. Egy-egy felvétel mintegy 6 km széles területet mutat a szonda 250-316 km-es repülési magasságából fényképezve, s a kamera a tervek szerint a következő, legalább másfél évben színes, fekete-fehér és sztereoképek ezreit készíti majd el, kb. 1 m-es felbontással – lefedve ezzel a Mars felszínének kb. 1 százalékát.


    Egy érdekes kráter a déli féltekén (NASA/JPL/University of Arizona)

    A tudományos kiértékelés 2006 novemberében kezdődött, míg a publikálásra szánt képek feldolgozása idén tavasszal fejeződött be. A tárhelyül szolgáló PDS adatbázist a NASA csaknem két évtizede működteti azzal a céllal, hogy az egyre növekvő adatmennyiséget folyamatosan rendszerezzék, s hogy a felvételek a jövőben is elérhetővé válhassanak bárki számára.


    A HiRISE weboldalán lévő képek különböző felbontású verziókban tekinthetők meg. Az eredeti, kb. 1 gigabájt méretű képek megjelenítéséhez a szakemberek egy külön szoftvert készítettek, amely ingyenesen letölthető a projekt weblapjáról. Az IAS Viewer nevű program nem tölti le egyszerre az egész képet, hanem mindig csak azt a kinagyított részt, ami a felhasználó képernyőjén éppen látszik. Ezáltal a kisebb sebességű vagy korlátozott adatátvitelű hálózati kapcsolattal rendelkezők is gond nélkül csodálhatják a vörös bolygóról készített eddigi legjobb képeket.

    Ízelítőül néhány eredmény a HiRISE már elemzett felvételeiből:

    -Kép egy becsapódási kráterről, melynek keletkezésekor mintegy százezer porlavina alakulhatott ki.

    -Új részletek a Juventae Chasma terület melletti síkságokon lévő, finoman rétegzett üledékes kőzetekről, melyeken érdekes, ismétlődő mintázatú rétegek láthatóak.

    -Ősi üledékes kőzetek a déli felföldeken.

    -Egy "fekete lyuk", azaz egy lehetséges barlang a Mars felszínén.

    -"Gejzírek" a déli pólus közelében, melyek valószínűleg az átlátszó szárazjég-réteg alatt lévő, nagy nyomású szén-dioxid gáz robbanásszerű kitörései

    -"Marsi pókok", a déli pólus környékén lévő csatornák, melyek folyásiránya látszólag felfelé mutat.

    A szakemberek célja, hogy minél több, hasonlóan fontos és érdekes újdonságot találjanak a HiRISE felvételein. Többek között ez is motiválta a nagyfelbontású képek publikálását, hiszen ezáltal a tudományos közösség és a laikus képnézegetők egyaránt segíthetnek az új részletek felfedezésében. Jó barangolást a Mars felszínén!


    Vízfolyások nyomai egy kráter oldalán (NASA/JPL/University of Arizona)


    "A tavasz színei" a Mars déli sarkvidékén (NASA/JPL/University of Arizona)



    Forrás: Science Daily Release 2007/06/06