Mit jelent az a megfoghatatlan fogalom,hogy jó játék
  • Marcell
    #12
    Az igaz, hogy itthon nyomul a warez es igy mindenkinek havi 10-15 jateka is lehet, de abbol ugyebar a jatekfejlesztoknek nincs bevetele. Tehat nekik is elvileg erdekuk lenne, hogy olyan jatekot keszitsenek, amiert erdemes penzt kiadnia egy jatekosnak. Nyugatabbra nem igazan jellemzo a warez (persze van, de nem olyan aranyban, mint itthon, hogy az orszag programjainak a 90%-a warez, hanem mondjuk a 20-30%-a.)
    Tehat a wareznak szerintem semmi koze a jatekok minosegi romlasahoz. Angliaban az emberek jelentos tobbsege eredetiben veszi meg a jatekait, hiszen ott egy atlagfizetesnek csak az 1/20-adaba kerul egy jatek, nem az 1/4-ebe. De a lenyeg, hogy penzt adnak erte. Persze csak azokert, amikert erdemes. Viszont a jatekok atlagszinvonala sokszor eleg alacsony, igy hogy egyaltalan tudj jatszani valamivel, meg kell vegyel egy kevesbe jo jatekot. Es hogyha AZ fogy, akkor minek torjek a fejlesztok magukat azert, hogy uberfasza legyen egy jatek? Raadasul az eredeti otletekkel rendelkezo jo jatektervezok/keszitok altalaban kis fejlesztocsapatban dolgoznak, kis kiadoknak. Ha meg netan elkerulnek nagy kiadohoz, akkor ott megferzozik oket (kiado baszogatja oket, hogy adjak ki mielobb a jatekot --> felkesz bugos vackok lesznek). De a kiadonak igy is jo, mert a jatek igy is elfogy. Ha dolgoztak volna rajta még egy evet, bugmentes csodas game lenne, de nem vennek meg SOKKAL tobben, mint igy felkeszen, szoval nem erdemes annyi energiat es penzt beleolni, mert nem terul meg.

    Persze idonkent keszulnek kivalo jatekok, de mostmar mindent a penz hataroz meg, nem az onmegvalositas es buszkeseg, (mint mondjuk anno a C64-es jatekoknal, amikor a fejleszto akar az utobbi indittatasbol programozta honapokon at a jatekot, [akar hobbybol]).

    Nezzetek meg a nagy sorozatokat. Rendre kivesznek valami jo otletet a korabbi verziobol es beletesznek valami evekkel ezelott mar bevalt ujdonsagot. (-1)+1=0 Ezzel az egyenlettel bebiztositja maganak, hogy 'orokre' lehessen valami 'ujdonsagot' belevinni a jatekba. Legjobb pelda talan a FIFA sorozat. (Bar a 2004-es verzio 6 ev utan vegre ismet nagyon jo lett.)

    Sokszor talan tulzott, illetve sarkitott peldakat irtam, de szerintem erezheto miben latom (EN) a "gagyi-jatekok problemaja"-nak gyokereit.