miért ?
-
#42
Házipatika.hu: (orvosilag)
A vérnyomás minden egyes szívösszehúzódáskor megemelkedik az erekben, két összehúzódás között pedig természetesen csökken, ahogy a szervek felé elfolyik a vér. Igy tehát van egy legmagasabb és egy legalacsonyabb nyomásérték, ezek között változik folyamatosan a vérnyomás. A mérésnél a készülék ezeket jelzi ki, illetve ezek mellett többnyire a pulzusszámot is. A normál értékek a vérnyomás vonatkozásában a felső (szisztolés, tehát az összehúzódás utáni) értékre 140 Hgmm alatt, az alsó (diasztolés, tehát az elernyedés idejére eső) értéknél pedig 85-90 alatt vannak. Túl alacsony vérnyomás panaszmentes, egészséges, tünetmentes embernél tulajdonképpen nincsen., tehát, ha valakinél pl. "csak úgy" vérnyomást mérünk és 90-es szisztolés (felső) értéket találunk és az illető teljesen jól van, egészséges, nem szédül, akkor nála ez normálisnak tekinthető. Természetesen orvosi szempontból lehet információtartalma az alacsony vérnyomásnak, akár a felső, akár az alsó értéknél (pl. szívbillentyű-hibáknál), de a betegség nem evvel jelentkezik, nincs szó tünetmentességről, és pl. komoly szívhallgatózási eltérés található ilyenkor. A szisztolés és a diastolés nyomás különbségét pulzusnyomásnak nevezzük, kóros inkább ennek beszűkülése, a férje által mért érték teljesen normális.
Teljesen más a helyzet a panaszmentes betegnél talált magas vérnyomással, mivel ez a panaszoktól függetlenül kezelendő. Orvosi fogalmazással: a tünetmentes alacsony vérnyomásnak nincs prognosztikus jelentősége, míg a magas vérnyomásnak van.
A pulzusszám nyugalomban 50 és 90 között normális. E feletti nyugalmi pulzusszám kivizsgálandó, persze akkor, ha valóban magas - ez hosszabb EKG-val, a rendelőben kis pihentetéssel tisztázható. Az okok felsorolása hosszú lenne, sokminden szóbajön, pajzsmirigybetegségektől az összes szívbetegségen keresztül természetesen az "idegi", vegetativ hatásokig.