• dez
    #192
    "Ha álom közben az események valóságosnak is tűnnek, ébren átgondolva már aligha. Pl. legtöbbször nagyon kevés részletre emlékszik az ember (tudod hogy hol voltál, mit csináltál, de a környezetet már nem tudod úgy leírni, mint ha a valóságban történt volna) vagy visszagondolva olyan az egész, mint ha egy filmen nézted volna végig, amire szinte semmi tudatos irányítssal nem voltál. (ha ez nem így lenne én állandóan csak aludnék :))"

    Akkor te még nem álmodtál igazán valóságosat... :)

    "Már számtalan álmomban történt olyan, hogy feltettem magamnak azt a kérdést, hogy "Ez álom??". A válsz természetesen mindig az volt, hogy "nem az". :)
    Ennek ellenére nem zárom ki, hogy valaki álmodhat "valóságosat" is."

    Néhányszor volt nekem olyan, hogy már egész magamnál voltam (nem az álomra jellemző ködösség volt), de jópár másodpercig nem tudtam eldönteni, álom-e vagy sem. Aztán mégis rájöttem, és azzal szórakoztam, hogy vizsgálgattam a tárgyakat, csodálkozva, hogy milyen valósághű minden. (Ez a Lucid Dreaming állapota.)

    "Bármilyen egyszerű jelenségre lehet bármilyen bonyolult, saját határain belül logikus modellt alkotni, amely (többé kevésbé) összhangban van a megfigyelésekkel.
    Egy ilyennek az ismerete valóban nem haszontalan, de mindenképpen újra kell építeni."

    Nem olyan biztos, hogy újra kell építeni. (Főleg, ha nincs is miből.) Egy modellnek ugye az az egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy rendszert talál a tapasztalt jelenségekben, és előre is tudja jelezni azokat. Még jobb, ha lehetőséget ad a beavatkozásra is. És megint annál a kérdésnél tartunk, hogy van egy jó modell, csak sokan nem akarják elfogadni.

    "Kezdem elveszíteni a fonalat, ezért inkább hanyagolnám a benszülöttes példát."

    Igen, az csak egy példa volt az itteni témára: van egy jó modell, de egyesek/sokan nem akarják elfogadni, mert egy másik modellből indulnak ki, és nem lehet, vagy nem tudják a kettőt összeilleszteni, stb.

    "Azért van különbség egy kvantummechanikához hasonlóan (matematikailag is) kidolgozott elmélet, amelynek a megértése egy képzett kutatónak is kihívást jelent, és egy pongyolán megfogalmazott, "áltudományos blabla" között, amiről még egy hozzá nem értő is kapásból látja, hogy nem üti meg a mércét.
    Mert hogy a témák többsége, amiről vitatkozunk az útóbbi kategóriába tartozik."

    Hát, inkább általánosságban beszéltünk, 1-2 példával. És bár pl. a akupunktúrának (és amúgy annak a rendszernek, aminek ez is része) nincs jól kidolgozott matematikai modellje, azért nem nevezném össze-vissza bla-blának. Nem csak fizikai-matematikai modellek léteznek. Talán később majd rájönnek, hogy viszonyul a kettő egymáshoz.