2003. július 5-27
  • ullrich
    #387
    Elhunyt Marco Pantani

    Váratlanul elhunyt szombat este Marco Pantani olasz kerékpáros, aki 1998-ban egyszerre megnyerte a világ két leghíresebb körversenyét, a Tour de France-t és a Giro d'Italiát. A 34 éves Pantanit Riminiben, egy szállodai szobában találták holtan, halálának okát egyelőre nem közölték. A nyomozók vezetője vasárnap boncolást rendelt el, hogy megállapítsák, mi okozta Pantani halálát. A vizsgálatot a tervek szerint hétfőn végzik el.

    Az első sajtóértesülések szerint erőszaknak nem volt nyoma a testén, bár szobája rendetlen volt. A helyiségben több doboz orvosságot, köztük nyugtatókat találtak, a holttest hiányos öltözékben a földön feküdt.

    A hazája egyik legnépszerűbb kerékpárosának számító Pantanit évek óta doppingvádak és eltiltások sújtották, tavaly már visszavonulását is fontolgatta. Nevéhez összesen 36 jelentős győzelem kötődik, az elsőt 1994-ben egy Giro-szakaszon, az utolsót 2000-ben egy Tour de France-etapon aratta. Legsikeresebb éve 1998 volt, amikor mindkét körversenyt megnyerte. 1965 óta ő volt az első olasz, aki Tour de France-t tudott nyerni. 1999-ben doppingvád miatt kizárták az olasz körversenyből. 2002-ben nem indulhatott, mert kiderült, hogy az előző évben inzulint használt.


    Tavaly Pantani még versenyzett, 14. lett a Giro d'Italián. A Tour de France-on viszont nem indult, mert depressziós problémái miatt kórházban kezelték. Halála megrázta az egész kerékpáros társadalmat. Marco Cipollini, szintén olasz volt világbajnok kerékpáros vasárnap hajnalban kijelentette, hogy az egész sportágat sújtó óriási tragédiáról van szó.


    A nyomozók vezetője vasárnap boncolást rendelt el, hogy megállapítsák, mi okozta Pantani halálát. A vizsgálatot a tervek szerint hétfőn végzik el. Paolo Gengarelli rendőrfőnök elmondta: a 34 éves sportoló halálával kapcsolatban kizárják az idegenkezűséget, és tény, hogy a holttest mellett több doboz nyugtatót találtak. Gengarelli azt is elárulta, hogy Pantani - aki régóta depresszióban szenvedett - néhány sort írt egy, a szobában talált papírlapra, de mint fogalmazott: a írás nem búcsúüzenet volt.


    A kerékpáros közel egy hete költözött be a hotelbe, és azóta szinte senkivel sem kommunikált, a családjával és a barátaival sem tartotta a kapcsolatot. Az utóbbi napokban már csak vacsoraidőben mozdult ki a szobájából, és a személyzetnek éppen az tűnt fel, hogy szombaton este ez nem történt meg. Kopogtattak nála, s miután nem érkezett válasz, a pótkulccsal kinyitották az ajtót, de már csak a padlón fekvő holttestre találtak.


    A Kalóznak becézett Pantani pályafutását többször is doppingbotrány árnyékolta be, depresszió és kábítószer-függőség miatt tavaly nyáron egy Padova melletti klinikán kezelték. A klasszis kerekes halála sokkolta egész Olaszországot, ezt hűen tükrözi a Gazzetta dello Sport vasárnapi címlapja, amelyen ez áll: "Elvesztett hős, imádtunk téged".



    Reagálások


    Miguel Indurain, a Tour de France ötszörös győztese: "Amellett, hogy kitűnő képességű versenyző volt, sok embert megnyert a kerékpározásnak. Lehet, hogy akadnak, akik több sikert értek el, mint ő, de a szurkolók számára így is felejthetetlen marad. Amit a legjobban kedveltem benne, az az, hogy a hegyekben tudta, hogyan és mikor támadjon, és az erővel is bírta a rohamokat."


    Jan Ullrich, a Tour de France 1997-es győztese: "Sokkolt a hír, nem is tudom, mit mondjak. A 2001-es Giro d'Italián versenyeztem ellene utoljára jelentős viadalon."


    Mario Cipollini, országúti világbajnok: "Óriási tragédia ez a kerékpársport számára."


    Felice Gimodi, Pantani volt edzője: "Marco előbb nagy sikereket élt meg, aztán összeomlott a doppingvádak miatt. Nem volt egyszerű vele beszélgetni, hiszen nagyon zárkózott személyiség volt. A felszínen erősnek látszott, de valójában rendkívül érzékeny lélek volt."


    Stefano Garzelli, Pantani egykori csapattársa: "A nyomást, ami a doppingügyek miatt rá nehezedett, katasztrófaként élte meg. Ő volt a sportág első számú versenyzője. Nehéz lesz még egy ilyen klasszist találni."


    Alberto Zaccheroni, az Internazionale labdarúgócsapatának vezetőedzője: "Pantani egy falat épített maga köré. Többször is megpróbáltam beszélni vele, de soha nem volt hajlandó a telefonhoz jönni. Sejthettük volna, hogy rossz állapotban van, de senki nem gondolta, hogy ilyen tragikus véget ér egy nagy bajnok élete."



    Sajtóvisszhang, gyászoló szurkolók


    A vasárnapi olasz újságok kivétel nélkül címlapon foglalkoznak az ország egyik legnépszerűbb sportolója, Marco Pantani váratlan halálával, miközben a rimini kórháznál szurkolók százai gyászolják kedvencüket.


    A Gazzetta dello Sport szalagcímében az "Elment" felirat olvasható, míg a tragikus esetet feldolgozó cikk az "Elvesztett hős, imádtunk téged" címet kapta.


    A Corriere dello Sport a halálesetet "az egész sport- és kerékpáros világot megrázó tragédiának" nevezi, míg a Corriere della Sera címlapsztorijában így fogalmaz: "A hős, aki le akarta győzni önmagát".


    A rimini kórháznál, valamint a tragédia helyszínén, a Le Rose hotelnél vasárnap több száz szurkoló rótta le kegyeletét egy-egy szál virággal. Többen még egyszer látni akarták Pantanit, de a 34 éves kerekes holttestét csak leánytestvére, Manola nézhette meg.



    Karrierjének fontosabb állomásai


    A 34 éves korában elhunyt olasz országúti kerékpáros, Marco Pantani életének és karrierjének fontosabb állomásai:
    1970: született január 13-án, az olaszországi Cesenában
    1992: debütált a profik között
    1994: a Giro d'Italián 2., a Tour de France-on 3. lett összetettben
    1995: - neve nemzetközileg is ismertté vált, miután a Giro d'Italia és a Tour de France hegyi szakaszain többször is támadást indított a legendás spanyol Miguel Indurain ellen
    - bukott, de végül bronzérmet szerzett a kolumbiai világbajnokság mezőnyversenyében
    - súlyos sérüléseket szenvedett a Milánó és Torino közötti versenyen, miután egy gépkocsival ütközött
    - rajongói kopasz feje és elálló fülei miatt Kis Elefántnak (Elefantino) becézték, később fülbevalói és fejkendője miatt a Kalóz (Il Pirata) becenevet ragasztották rá
    1997: - februárban visszatért, de három hónappal később ismét kórházba került, miután a Girón egy macska átfutott előtte, és ezért elesett
    - felépülése után rajthoz állt a Touron, ahol a hegyekben két szakaszt nyert, és összetettben a 3. helyen végzett
    1998: megnyerte a Giro d'Italiát és a Tour de France-t, utóbbit 33 év után első olasz kerekesként
    1999: összetettben vezetett a Girón, de két szakasszal a befejezés előtt kizárták, mert a megengedettnél magasabb - ezáltal doppingolásra utaló - volt a hematokrit-szintje
    2000: - két etapot nyert a Touron
    - doppingvétségért hat hónapra eltiltották
    2001: - a Girón elvégzett razzia során szállodai szobájában a tiltólistán szereplő inzulint találtak a rendőrök
    2002: - az Olasz Olimpiai Bizottság (CONI) antidopping testülete négy évre szóló eltiltás kiszabását javasolta vele kapcsolatban
    - csapatát, a Mercatone Unót nem hívták meg a Tour de France-ra
    - az ellene folyó vizsgálat ellenére elindulhatott a Girón, amelyet azonban a 16. szakasz után, összetettben a 75. helyen állva betegség miatt feladott
    - a 2001-es Girón történtek miatt nyolc hónapra eltiltották, de fellebbezett és nyert. A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordult, hogy állítsa vissza az eredeti büntetést.
    2003: - a CAS hat hónapra csökkentette az eltiltás időtartamát, így márciustól újra nyeregbe szállhatott
    - nem kapott szabadkártyát a Tour de France szervezőitől
    - júniusban egy Padova melletti klinikára vonult, hogy kezeltesse depresszióját és kábítószer-függőségét
    - júliusban újra elkezdte az edzéseket
    - októberben a bíróság felmentette az 1999-es Girón történtekkel kapcsolatban
    2004: február 14-én holtan találták egy rimini szálloda szobájában. A rendőrség szerint nem történt erőszak, a halál oka egyelőre ismeretlen