A klasszikus zenét évszázadok óta nem tudta legyőzni semmi, de a MI-nek sikerülhet
Jelentkezz be a hozzászóláshoz.
#4
Ja, és kimaradt, hogy ezt a szellemi minőséget nehéz elképzelni, hogy elérheti az AI. A művészet valósággal való kapcsolata pontosan olyan alapos és igényes is lehet, mint a tudományé, ami a legmagasabb szintű emberi tevékenység - és még valami plusz. Csak mások a célok és a módszerek. igaz, egy közvetlen ható műfajban, a zenében aztán végképp nehéz az ilyesmit nyomon követni. Nem hinném, hogy a mostani számítástechnikai eszközökkel el lehetne jutni az ilyen tudatosságig, akármilyen elképesztően okosnak és jó partnernek is tűnnek akkor, ha színvonalas kérdésekkel vezeti őket (azokat) az ember, de ha megtörténik, akkor sokunknak tényleg nem lesz többé miért élni.
#3
A művészet, különösképpen a zeneművészet olyan minőség, olyan plusz, tudatosság és kifejezőerő van benne, amit az emberiségnek nemhogy ezreléke, hanem még annál is jóval kisebb része képes megkülönböztetni a többitől, felfogni, befogadni, élvezni, sőt elmagyarázni sem lehet az ilyesmit, tanulni meg nem akarják. Pár évtized alatt az esztétikai minőség általánosságban is ki lett irtva minden területről, fogalmai bedarálva, megváltoztatva, kiürítve.
Ezt jelenti az említett "győzelem", és ebből a szempontból helyes állítás. Sokan hiszik, hogy a tömegek szokásainak, ún. ízlésének jelentősége van, pedig nincs, semmit sem változtat az értékeken vagy értéktelenségen. Teljesen kifejlett emberi szellem, árnyalt gondolkodás nincs, nem alakul ki művészetek nélkül, ez évezredek tudása és tapasztalat, és mivel a teljes ember gazdasági-politikai erők ellensége... Régen is mondogattuk, ma viszont már tapinthatók az eredmények - nem lehet mindent az egyszerű és általános emberi intellektuális restség számlájára írni.
---
Bár az egyes korokban az előadásmód változik az adott kor esztétikai környezetének függvényében, hogy minél jobban hasonlítson a hatása az eredetire, a klasszikus zene különleges tulajdonsága, hogy nem lehet modernizálni, kiegészíteni, megváltoztatni, sem "más területekkel összekötni", csakis jelentős minőségromlás árán, hogy már nem ugyanaz az egész. Újra és újra megjelennek az újítani próbálók, de ez rég lejátszott meccs, nincs új a nap alatt. Csupán a tempó megváltoztatásától már teljesen el tudja veszíteni egy mű a mondanivalóját, az értelmes zenei beszédből zagyvaság lesz, már ennyi is elég...
A könnyűzene meg olyan nevetségesen primitív ahhoz képest, ameddig ebben a művészeti ágban el lehet jutni, hogy egyáltalán nem érdemes említésre, hatalmas a kontraszt muzikalitásban, csak egymás mellé kell rakni valami valódi zenével. Akkor sem, ha ezt alig-alig érti, ismeri fel valaki.
Ezt jelenti az említett "győzelem", és ebből a szempontból helyes állítás. Sokan hiszik, hogy a tömegek szokásainak, ún. ízlésének jelentősége van, pedig nincs, semmit sem változtat az értékeken vagy értéktelenségen. Teljesen kifejlett emberi szellem, árnyalt gondolkodás nincs, nem alakul ki művészetek nélkül, ez évezredek tudása és tapasztalat, és mivel a teljes ember gazdasági-politikai erők ellensége... Régen is mondogattuk, ma viszont már tapinthatók az eredmények - nem lehet mindent az egyszerű és általános emberi intellektuális restség számlájára írni.
---
Bár az egyes korokban az előadásmód változik az adott kor esztétikai környezetének függvényében, hogy minél jobban hasonlítson a hatása az eredetire, a klasszikus zene különleges tulajdonsága, hogy nem lehet modernizálni, kiegészíteni, megváltoztatni, sem "más területekkel összekötni", csakis jelentős minőségromlás árán, hogy már nem ugyanaz az egész. Újra és újra megjelennek az újítani próbálók, de ez rég lejátszott meccs, nincs új a nap alatt. Csupán a tempó megváltoztatásától már teljesen el tudja veszíteni egy mű a mondanivalóját, az értelmes zenei beszédből zagyvaság lesz, már ennyi is elég...
A könnyűzene meg olyan nevetségesen primitív ahhoz képest, ameddig ebben a művészeti ágban el lehet jutni, hogy egyáltalán nem érdemes említésre, hatalmas a kontraszt muzikalitásban, csak egymás mellé kell rakni valami valódi zenével. Akkor sem, ha ezt alig-alig érti, ismeri fel valaki.
#2
Nem a POP zene a döntő tényező. Ráadásul a klasszikus zene, folyamatosan egészül ki a modernebb műfajok termékeivel.
A valódi váltást a szintetizátor megjelenése hozta el. A mai zene alapjait a Kraftwerk fektette. Stílustól függetlenül használják fel munkájukat ma is.
A klasszikus zene alapvetően ember közreműködésével jön létre.
Az AI generálta zenéhez nem kell emberi beavatkozás. Nincs zeneszerző, nincs előadó. Elegendő egy példát mutatni és néhány további kívánságot közölni. Néhány óra alatt egy egész album készülhet el, közel nulla költséggel.
A nagy részük hulladék, de van egészen hallgatható is.
A valódi váltást a szintetizátor megjelenése hozta el. A mai zene alapjait a Kraftwerk fektette. Stílustól függetlenül használják fel munkájukat ma is.
A klasszikus zene alapvetően ember közreműködésével jön létre.
Az AI generálta zenéhez nem kell emberi beavatkozás. Nincs zeneszerző, nincs előadó. Elegendő egy példát mutatni és néhány további kívánságot közölni. Néhány óra alatt egy egész album készülhet el, közel nulla költséggel.
A nagy részük hulladék, de van egészen hallgatható is.
#1
"A klasszikus zenét évszázadok óta nem tudta legyőzni semmi"
Mi ez a hülyeség? Már a huszadik század elején legyőzte a popzene!
Mi ez a hülyeség? Már a huszadik század elején legyőzte a popzene!