11
  • Gabbbbbbbbbbbb
    #11
    Az szervered ssh-jára nem tud betörni a kvantum gép, de ha valaki összegyűjti a te saját ssh kommunikációdat a szervereddel, akkor utána azt a titkosított adatsztrímet komplexitástól függően lehet majd törni. (ugyanez igaz signal beszélgetésekre és sok egyéb dologra, pl. felhőszolgáltatásba feltöltött fájlokra.
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2025.02.22. 14:25:59
  • Oliwaw
    #10
    "es a kulcsot fizikailag ki kell cserelni hasznalat elott a ket fel kozott."

    Volt régebben a könyves titkosítási módszer. A könyvet cseréljük ki egy megfelelő méretű valódi véletletszám generátor által képzett file-val amiben az írásjelek vannak (ez lesz a küldő és a fogadó félnél is).
    Ha üzenetet küldök akkor csak egy számokból álló sorozatot (pl. "b" betű a 27. helyen, "a" betű a 35. helyen "b" betű a 68 helyen, "a" betű a 93 helyen, szóköz a 133 helyen ) küldök el ami egyre növekszik
    (nincs benne egyforma szám).
    Ez így bármennyiszer használható és szerintem elviekben sem törhető.
  • gosub
    #9
    Cat: Tehát az USA nem hallgatja le a szövetségeseit?
    Utoljára szerkesztette: gosub, 2025.02.21. 22:12:13
  • Cat #8
    Szerintem nagy tévedésben vagy, ha webes adatokra gondolsz. Inkább olyanról van szó, minthogy Kína mindenfajta kommunikációt rögzít, ami mondjuk a pekingi amerikai nagykövetséget elhagyja. Ez egy borzasztó nagy adathalmaz, nyilván titkosítva. Idővel azonban meg fogják fejteni, és ez az adatbázis akkor is értékes, ha évek teltek el azóta.
  • nlght
    #7
    Javíts ki ha tévedek, de ha a próbálkozások számát limitálja egy védelmi rendszer mondjuk 3-5 kísérletben és utána lockout/ban jön, akkor lófaszt nem ér a kvantumszámítógép brute force ereje. Persze ez nem minden esetre helytálló példa.
  • kvp
    #6
    Minden algoritmus brute force-olhato, csak nem minden esetben tudjuk, hogy a sok jonak tuno megoldas kozzul melyik az ami a helyes. Jo pelda erre a one time pad, ami matematikai szinten biztonsagos. Viszont ott a kulcshossz megegyezik a titkositott adatok meretevel es a kulcs csak egyszer hasznalhato (innen jon a neve) es a kulcsot fizikailag ki kell cserelni hasznalat elott a ket fel kozott. Ez a gyakorlatban hasznalhatatlanna teszi az egyszer hasznalatos rendszerek kivetelevel. (ilyen pl. a nuklearis inditokodok esete, ha egyszer hasznaljak oket, akkor tobbet ugyse lesz rajuk szukseg)

    Viszont minden olyan algoritmus, ami egy rovidebb kezdo ertekbol generalja a kulcsokat torheto es ezeket konstans ido alatt tori egy kvantum gep. A problema a bit szam, ugyanis egy 512 bites kucshoz legalabb 512 kvantum bites (qbit-es) gep kellene, ami jelenleg _meg_ nem letezik es kozben a kulcshosszok is konnyen novelhetoek. (konnyebben mint a qbitek szama)

    A kvantum titkositas hasznalata viszont nem tud elterjedni, mert az pont-pont es a jelenlegi kommunkacios halozatok csomagkapcsoltak, tehat nem egyetlen egy folyamatos es megszakadasok nelkuli drot van a vilag osszes szamitogepe kozott. Ilyen rendszerekben a kvantum titkositas csak a kovetkezo fizikai pontig mukodne. Urbeli lezeres kommunikaciora viszont tokeletes, ha a ket kommunikalo fel fizikailag latja egymast.
  • militavia
    #5
    Illetve már létezik olyan kódolás algoritmus, amivel a KSZ sem tud mit kezdeni...
  • Satyi01
    #4
    Hú de tele a puttonyom ezzel a hülyeséggel, hogy a kvantum számítógépekkel vége a jelenlegi számítástechnikai biztonságnak. Addig ok, hogy egy kvantumszámítógép iszonyat variációt képes végigpróbálni egy szempillantás alatt, de a folyamatnak van egy másik vége is, egy hagyományos számítógép sebessége határozottam korlátozza ezt a folyamatot, nem beszélve arról, hogy mondjuk 2-5 próbálkozás után permanens bant kap, ha ezt teszi online. Kotta hülyeség az egész hiszti ezügyben. Ha egy lokalban kódolt filet akarunk bruteforceolni vele, akkor is a jelenlegi infrastruktúra sebességkorlátaiba ütközünk... blah...
    Utoljára szerkesztette: Satyi01, 2025.02.20. 20:47:23
  • Kryon
    #3
    Ott jó, ahol sok lehetséges megoldást kell gyorsan "végigpróbálni". A kódtörés és a fehérje hajtogatás tipikusan ilyen.
  • NEXUS6
    #2
    Ahogy tudom, elvileg igen. Mármint kevesebb erőforrás, idő felhasználásával tudunk valszeg pontosabb választ kapni.

    Igazából szerintem a kvantumszámítógép nagyon kell, látva azt, hogy az AI számítógépes infrastrukturára milyen erőforrásokat, gyakorlatilag erőművi kapacitást, áramfogyasztást terveznek. Nem emiatt kéne kinyírni a bolygót, ha nem muszáj.
  • tom_pika
    #1
    Mit is várunk a kvantumszámítógépektől azon kívül, hogy azonnal feltörik az összes biztonsági algoritmust?

    Többet fog tudni pl. fehérje hajtogatásban, mint az MI?