2
  • Cat #2
    "a piac mondjuk 10%-ánál többet egyetlen cégcsoport (nem egyszerűen cég, érdekeltségi kör!) sem birtokolhatja"

    1. Rengeteg ágazatban megvalósíthatatlan a dolog, pl. távközlési szektorban minden országban 3, max. 4 cég van. Vagy mi van az olyan természetes monopóliumokkal, mint az olajcégek, ahol országonként 1 van, vagy egy sincs. De ugyanez a légitársaságoknál is.
    2. 20 évvel ezelőtt nem is létezett olyan piac, hogy "közösségi média". Hogyan korlátozod 10 százalékra a piac egyetlen szereplőjét?
    3. A Facebook terjeszkedése jellemzően nem felvásárlással történt, hanem egyszerűen kiszorította a többit, mert jobb volt. Megszűntek, feladták, nem fejlesztették, tönkretették őket, pl. iwiwet. (Cseheknél a Seznam, oroszoknál a Yandex mai napig él és virul.)
    4. Megteheted, hogy egyes ágazatbeli cégeket korlátozod a saját országodban, de ha pl. a kínaiak vagy az amerikaiak nem így tesznek, a saját cégeid egyszerűen versenyképtelenek lesznek velük szemben, pl. méretgazdaságossági okok miatt.
    5. Ha korlátozod a nagy cég felvásárlását, előfordulhat, hogy egyszerűen átlép rajtad, pl. a Microsoft-Activision/Blizzard akviziciónál hiába tiltja be azt Nagy Britannia, előbbi már belengette, hogy nekik fontosabb az egész világ, így inkább régiókóddal kitiltják a játékaikból az angolokat, minthogy lemondjanak az egyesülésről. De ugyanez van az Egyesült Államokban a Pornhubnál, hiába tiltja be Utah a kiskoruaknak, a PornHubnak egyszerűbb teljes Utahot kitiltani, minthogy változtasson. Vagy a Facebook inkább nem enged híreket posztolni Kanadában, minthogy fizessen a kanadai médiacégeknek.
  • felemelő
    #1
    Mindig ugyanaz az alapprobléma: Too Big To Fail

    Pénzügyi cég?
    Nagy Bank?
    Könyvvizsgáló?
    USA három nagy autógyár?

    Az egész "modern piacgazdaság" legnagyobb baja, hogy amire kitalálták, a piaci verseny, ami nem csak hatékonyság, de az alkalmatlanok kisszelektálása is, na az régen nem működik a túl nagyra nőtt cégekkel.

    Értem én hogy kényelmes, de lehetne egy alapszabály, miszerint a piac mondjuk 10%-ánál többet egyetlen cégcsoport (nem egyszerűen cég, érdekeltségi kör!) sem birtokolhatja. [most még nem is beszélve a "keresztfinanszírozás" problémájáról. ahol a piaci erő (tőke és piaci arány) alapján újabb és újabb piaci szegmenseket "korrumpál"] [*]

    Szóval a Nagy Könyvvizsgálók már párszor kiderült hogy sárosak, nehezen kiválthatók, ezért elnézték nekik. (a legsúlyosabb példa a pénzügyi világválság ahol AAA-s besorolást kaptak cégek, akik másnapra eltüntek, csődbementek... ugye pont a feladatát és célját nem teljesítette a könyvvizsgáló)

    Ha nem lenne ilyen hatalmas méretű egy-egy hibázó (netán sáros) cég, akkor a piac kiszelektálhatná, pl. kártérítésekkel csődbe vinné és valaki más, alkalmasabb léphetne a helyére. De hát amíg a politika és a tőke összefonódása ilyen erős, addig a jogalkotástól nem várható, hogy valóban korlátozza a kvázi-monopoliumok kialakuló gazdaságát.


    [*]: "Korrumpál jelentése, magyarázata: megveszteget; elzülleszt, itt utóbbi jelentés."