18
  • DeviloftheHell
    #18
    na, már nem sok hiányzik ahoz hogy modositsa majd a saját programját kénye, kedve szerint

  • wraithLord
    #17
    Akkor ezért van ez a seggnyaló stílusa is? :D Így már érthető. :D

    (kvp-nek ment, csak még mindig jól működik a rendszer... :D)
    Utoljára szerkesztette: wraithLord, 2023.06.06. 12:34:11
  • Macropus Rufus
    #16
    "Korszakhatárhoz ért a programozás "
    hát ettől még sztem odébb vagyunk. Ez kb. pont olyan túlzó kijelentés mint az, hogy temetik pc-t... ugye kedves sg.hu :)
  • kvp
    #14
    "És valószínűleg ez jelenleg a programozásban is a legnagyobb akadálya, hogy hülyeséget "hisz" jó megoldásnak. Tehát nagy valószínűséggel már "érti", amit akarsz, de a megoldása marhaság, mivel marhaság van az adatbázisában."

    Arra tanitottak, hogy azt valszolja amit a kerdezo a legnagyobb valoszinuseggel hallani akar. Ennek nem kell igaznak lennie, tehat kikeresi az adatbazisbol azt amiert a legnagyobb valoszinuseg szerint a leheto legnagyobb megelegedettseget kapja. Ha arra tanitottak volna, hogy mindig igazat mondjon a tobbnyire hazudik helyett, akkor meg mindig tanitanak, mert minden informaciot fel kellett volna dolgozni az igazsagtartalma szerint. A mostani adatok csak be lettek lapatolva es szintaktikai es szemantikai ellenorzesen estek csak at, ami konnyen automatizalhato. (tehat helyesirasi es mondatszerkezeti ellenorzes volt csak a bemeno adatokon, de a jelentest nem neztek)

    A berakott programkodok is csak szintaktikai es szemantikai ellenorzesen estek at, tehat leforduljon mind a bemeno, mind a generalt kod, de a josagat nem neztek azoknak sem. Ezert ugyanugy hazudik az emberi nyelves valaszokban, ahogy kodbol lefordulo es mukodo de nem helyesen mukodo kodot ad ki.

    A fentieknek a rendszer persze nincs tudataban, mert csak egy statisztikai keresoalgoritmus, tehat egy oriasi fuggvenytablabol keresi ki a valszokat a bemeno adatok alapjan.

    Ha jo fuggvenytablat kapott volna (kb. egy enciklopedia tudasat), akkor butabbnak tunne, de legalabb helyesebb valaszokat adna.
  • zola2000
    #14
    És közeledünk is hozzá hogy valósággá váljon.
  • wraithLord
    #13
    Szerintem jelenleg pl. a ChatGPT legnagyobb korlátja az adatbázisa, ami tele van baromságokkal és (nyilván) hiányos. Ha nagyon specifikus információkra kérdezel rá, akkor szinte biztos, hogy lesz valami orbitális marhaság a válaszában. És valószínűleg ez jelenleg a programozásban is a legnagyobb akadálya, hogy hülyeséget "hisz" jó megoldásnak. Tehát nagy valószínűséggel már "érti", amit akarsz, de a megoldása marhaság, mivel marhaság van az adatbázisában. Nem értek hozzá, de az önvezetés szerintem kicsit összetettebb dolog.
  • M2 #12
    15 évvel ezelőtt azt mondták, hogy ma már nem lesz szükség sofőrökre, mert már az AI fog mindent vezetni...
  • wraithLord
    #9
    Pont így. :D Megmondod neki, hogy min kéne változtatni, és hozzáfűzöd, hogy úgy változtasson, hogy kompatibilis maradjon az előző verzióval. Úgy fog csinálni, mintha értené (ha "érti", ha nem), és idő (fejlesztés) kérdése, hogy ténylegesen azt is csinálja-e. Lehetséges, hogy már eléggé kifinomult ehhez, lehet, hogy még nem.
  • pasi29uk
    #10
    Hogyan magyarazod el neki 2 het utan, hogy jò jò de mèg nèhàny dolgon vàltoztatni kellene. Struktùra és kompatibilitàs is megmaradjon az előző verzióval.
  • zola2000
    #9
    Innentől már csak pár lépés az hogy az ai logikusan végig kérdezze hogy milyen raktár, mit tudjon a raktár nyilvántartó szoftver stb aztán kiadja a kész programot.
  • z5oTtu
    #8
    Azért arra kiváncsi lennék, amikor majd a kisbolt tulaja nekiáll "programozni". Mondjuk lértehoz egy raktár nyilvántartót, amibe beköti a beérkező szállítmányokat. Ez 1.5 feladat egy projekten belül. Megjóslom; nem fogja tudni átgondolni a problémat sem, nemhogy ebbōl bármi mūködőt kihozzon (tisztelet a kivételnek)
    Utoljára szerkesztette: z5oTtu, 2023.06.05. 15:20:28
  • M2 #7
    Azért a libekből összeácsolt programok a legalja, annál az AI csak jobbat írhat.
  • wraithLord
    #6
    Azt hívják AI-nak, ami most van, nem azt, amit a sci-fi könyvek/filmek fikcionálnak.

    Az AI nagy vonalakban egy program, ami hihetetlenül nagy adatbázisokon célzott statisztikai számításokat végezve eljut valamilyen eredményre, és kiad valamilyen outputot. Persze a "célzott" meg a "valami" helyére be kell helyettesíteni azt, amire használni akarjuk az adott programot, AI-t.
    Elég meggyőzően "utánoz" minket, "szimulálja" az intelligenciát ahhoz, hogy megtévesszen minket. De semmi több, mint egy bármilyen más software, csak másra való.
    Ez az AI, nem a Skynet. A mesterséges intelligencia azért mesterséges, mert intelligenciát "színlel, utánoz", nem azért, mert egy mesterségesen előállított intelligens gondolkodó entitás. Lehet, hogy majd egyszer eljutunk odáig is, de nem hinném, hogy el fogunk, vagy inkább azt nem hinném, hogy a jelenlegi számítógépeinkkel el lehet.
  • bunny
    #5
    35+ éve programozóként mondom, simán van esélye a gépi programozásig elfajulásnak, ahogy látom a szakma átalakulását ez egy egyenes következmény.
    Jelenleg hogy néz ki egy átlagos fejlesztés? Van egy részfeladat, keresel rá egy már valaki által megír libraryt, ráguglizol a használatára, néhány paraméter (rossz esetben az is copy-paste) és haladjunk tovább.
    Keretrendszerek és Libraryk konfigurálásra minimális tényleges önálló kódbázissal manapság a fejlesztés 99%-a. És ugye ahogy írták is, már van ahol csak drag-drop grafikus felületen.

    Kedvenc elrettentő példám amikor próbából felraktam egy keretrendszert ami több mint ezer(!!!!) 3thpart modult telepített indulásként úgy, hogy egy karaktert nem írtam még meg. Ezer olyan modul, amit ismeretlen ember ismeretlen tudással valahogy megírt és te erre alapozva írsz valamit, aztán csodálkozunk hogy optimalizálatlan hibáktól hemzsegő szoftverek készülnek. A fejlesztők gyakorlatilag azt se tudják milyen kódot használnak. Ez már tényleg csak egy lépés attól, hogy csak mesélsz egy AI-nak ami összepakolja neked a kódkockákat mint egy legot.

    Amikor én kezdtem (ja, tudom kőkorszak) akkor volt a nyelv az utasításaival meg te, és megírtál mindent nulláról. Mindezt a commodore-on még ugye gépikódban. Nem mondom, hogy az jobb volt ( DE :D ), csak hogy honnan hova jutott a programozás ebben az útban bizony egyenes út vezet oda, hogy semmit kódot nem kell írni.
    Utoljára szerkesztette: bunny, 2023.06.05. 09:31:30
  • csulok0000 #4
    Sajnos egyre jobban azt érzem, hogy az emberek tudatosan, vagy tudatlanságukból kifolyólag félre értik a jelenlegi AI-kat. Ezek még mindig nem mások mint fejlett tanulóalgoritmusok. Önálló absztrakt gondolkodásra képtelenek és így valódi megoldást sem fognak tudni nyújtani. Viszont a fejlődés egyértelmű és ez a fejlődés önmagát gyorsítja, De! valószínűleg még van elég időnk, mielőtt elérnénk egy valódi, önálló tudattal és ezáltal teljesen önálló működésre is alkalmas AI megszületéséig. A kérdés csupán az, hogy a jelenlegi szint, az hol is van az oda vezető úton.
    Amitől tartanunk kell, az inkább - ahogy lentebb is írták - a programozás folyamatos és tartós átalakulása, mely során egyre kevésbé lesz szükség a tényleges kódolásra és egyre több idő jut majd a magasabb szintű absztrakciók kigondolására. Hogy a többség is értse: nem az lesz a munkánk, hogy 20000. regisztrációs formot is elkészítsük, hanem, hogy pontosan megfogalmazzuk, milyen adatokra van szükségünk, azok milyen feltételeknek feleljenek meg és milyen kapcsolatban állnak a rendszer többi részével. Később pedig még ez is kikerül a kezünkből és a csak az üzleti logika leírásával fogja a rendszer összeállítani, hogy milyen adatok is kellenek... A többség inkább ettől fél, hogy a megszokott világa megszűnik és új dolgot kell tanulnia. Aki meg eddig is folyton alkalmazkodott a fejlődéshez, annak ez sem lesz probléma.
  • kvp
    #3
    Programozni eddig is tudott barki, aki kepes felfogni a feladatot es van alapveto tudasa az aritmetika es logika mukodeserol. Kb. altalanos iskola 4. osztaly szintje. Nehezebb feladatoknal joreszt csak a matematikai tudasszint kell, hogy magasabb legyen.

    Viszont a strukturalis programozas felfedezesevel lehetove valt magasabb szintu epitokockakbol dolgozni, igy nem kell mindenkinek ujra feltalalnia a kereket.

    A grafikus feluletek mara lehetove tettek, hogy az olvasni meg nem tudo gyerekek is kepesek legyenek programozni, kis kepek (ikonok) pakolgatasaval. Igy lehet pl. programozni a 2-5 eveseknek keszult Lego Duplo vonatokat is.

    A beszed (szoveg) felismeres csak annyit segit, hogy meg az ikonokat se kelljen pakolgatni. De attol meg a feladatot meg kell erteni es el kell tudni mondani a programozonak a valaszt ra. Pontosan. A csinald azt amit gondolok rendszerek nem mukodnek es MI segitsegevel se fognak. Csak a kodolo majmok (code monkey-k) sporolhatoak meg, de rajuk egy megfelelo absztrakcios szintet hasznalo tervezonek eddig se volt szuksege, mert az ismetlodo manualis feladatok jol kivalthatoak a strukturalt modularis algoritmusgyujtemenyek hasznalataval. Eleg ha egy reszfeladatot egy ember megcsinal 1x, utanna mindenki mas felhasznalhatja az eredmenyt a vilag vegeeig. Felteve, hogy eleg absztrakt modon lett rogzitve a munkaja. Az MI ebben tud segiteni, sima fuggvenytablakent tarolva az emberi programozok korabbi munkait. De attol meg a programozonak tudnia kell mit akar mert ha nem tudja, akkor az MI se fogja magatol kitalalni. Legalabbis a mai buta ontudat nelkuli fuggvenytabla MI-k.
  • repvez
    #2
    az optimalizálatlanságot mire alapozod? sztem meg pont forditva lehet, mivel az AI pillanatok alaltt meg tudja keresni az adott kodnyelv szabálykönyvét az adott esetekre és a neten fellelhető probláéma megoldásaira és abbol kiváláasztva avgy konbinálva a legjobb megoldást, sőt még mielött kiirja le is futtathatja megnézni, hogy melyik adja a legjobb eredményt.

    Mig egy kodolo, egy bizonyos év után már inkább támaszkodik a tapasztalatára vagy ha keres is megoldást, nem tudja minden létező megoldást végig kutatni hozzá.

    Viszont amolyan rapid prototipingnak bárkinek jo lehet az AI aki eddig nem is foglalkozott vele, mert ad egy müködö alapprogramot az AI és vagy abbol kiindulva lehet modositani finomitani a dolgot , amit enélkül lehet soha nem valosult volna meg mivel eddig nem tudodd az illeto kodolni vagy sokba került volna megbizni valakit megcsinálni.
  • Kotomicuki
    #1
    Ezzel viszont tovább nőhet az optimalizálatlanság és annak kellemetlen hatásai: nem mindig lehet az a megoldás, hogy vegyél "nagyobb" gépet.
    Sz'al, nem csak a kód elkészültéig eltelt idő és az ezzel elvert/megtakarított összeg a lényeg a programozásban. Vannak olyan területek - nagyjából minden az - , ahol nem működik a vadkapitalista "üzleti" modell...