21
  • militavia
    #21
    A kolerajárványok is a nem tiszta ivóvíz miatt biztosan jók voltak.
    A védőoltások miatt vagy sanszosan életben.

    Ennyire baromság leírásához mennyire kellett megfeszülni?
  • Cat #20
    "az ipari forradalom óta egyetlen találmányról sincs tudomásom, amely jobbá változtatta volna a világot."
    Rég olvastam ekkora hülyeséget. Ne használj WC-papírt, a kaját ne hűtőben tárold, stb.
  • Akva
    #19
    "De osszessegeben a vilag ujfent meg jobba valtozik."

    Hát nem tudom, de az ipari forradalom óta egyetlen találmányról sincs tudomásom, amely jobbá változtatta volna a világot. Hosszú távon mind az emberiség kipurcanása felé vezetett. Kevesebbet dolgozik most egy átlagos ember, mint egy ókori paraszt? Inkább többet, és egészségtelenebb munkát, rosszabb levegőt szív be, és sokkal stresszesebb. Igaz, hogy tovább él, de ez is csak arra jó, hogy nagyobb legyen a zsúfoltság és a környezetszennyezés. Még a halál is sokkal szörnyűbb gépekre kötve, mint otthon a családtagok körében. A tizenkilencedik századig senkinek sem kellett éjszaka robotolnia. Akkor feltalálták a gázlámpát, azóta éjt nappallá téve dolgoznak a rabszolgák.
  • militavia
    #18
    Az autó volt, amikor lónál is büdösebb volt és még ólmot is szórt a környezetbe.
    A ló MINDIG csendesebb volt egy azonos sebességű autónál.
    OK, a ló nem megy 20-as tempó felett tartósan, de a kocsiknál a gördülési zajjal semmit sem tudsz tenni. A motorok olyan csendesek ma már, hogy 50-es temó felett a gördülési és áramlási zaj a domináns.

    Konkrétan ezért lenne igen fontos a városban az 50-es te limit ,mert a 70 = 90 tempóval a zajterhelés iszonyatos.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.24. 13:00:11
  • militavia
    #17
    Olyan cipő nincs, amit az élete végig hord az ember, ezt a marhaságot felejtsük el.
    Főleg, ha igen kemény körülmények között. Annak a cipőből acélból kéne készülne, vagy kb. a holland fapapucs tudja ezt beltérben.

    Egy kényelmes cipőt kerülhet akármennyibe, ölthetsz bele akármennyi pénzt el fog használódni. Mert a működési alapelve a folyamatos deformáció ls a talpának kopása a súrlódás miatt. Éri az eső, hideg meleg és az ember lába és annak biokémiai folyamatai is ölik.

    Amúgy meg ki akarna egész életben EGY cipőt hordani?
  • inkvisitor
    #16
    Autó hangos és büdös? Az autó legnagyob előnye az volt hogy nem hangos és nem büdös. Az alapállás akkor a lószar és a kövezett úton való vaspatkó csattogása volt.
  • FICEK9
    #15
    Nekem a cikk végéhez közeledve pont az jutott eszembe, amit az utolsó bekezdés ír. Mintha lett volna már ilyen a történelemben.
    Régen a céhek ugyanezt szenvedték el a tömeggyártás miatt. Ez se lesz megállítható, mert a gazdaság ezt követeli, az embereket rákényszerítik a minél többet, de silányabból való fogyasztásra. Itt is ez lesz. A mesteri munkák se haltak ki, csak már nagyon nehezen lehet belőle megélni a nagy piacon és ez egyre drágábbá teszi a tömegtermékek miatt. Most azok fognak először elpárologni a filmiparból, akik a "tömegtermékeket" eddig jó drágán minimális szellemi befektetéssel alkották sorozatban (értük mondjuk nem kár, de ők lesznek most a hangos tömeg). Ezt az AI kíméletlenül ki fogja váltani. De a tényleg egyedi és művészi alkotókat, amennyiben a piac nem butul el teljesen, ki fogja szűrni és végre kiderül tényleg ki a jó színész, szinkronszinész, rendező, stb.... Ez a fajta automatizálás még jó is lehet(ne). Nekem inkább az a félelmem, hogy a gazdaság őket is meg akarja ritkítani és inkább a közönséget kezdik el lebutítani, hogy ne legyenek képesek megkülönböztetni a mesterségest az eredetitől. Ahogy most is a tömeg megvesz inkább minden évben egy csomó tömeggyártott "divatos" cipőt, az olyan egyszer, de jól összerakott cipő helyett, amit élete végéig is hordhatna az ember.
    Pedig jó dolog az AI, és ha a kreativitással kombinálva (nem helyette) használjuk, csodákra lehet képes az ember és a gép, de ehhez szellemileg nekünk is fejlődni kellene!
  • militavia
    #14
    Nem érted a problémát. Egy ember az adott munkakörbe, ha nem idióta, akkor egy kérdésre a válasz az, hogy "nem tudom, utánanézek".

    Az MI meg elkezd rizsázni és hazudozni, mert valahogy ez jön ki a "mondani akarok" valamitből. Rizsázni jól képes már és kb. a Gogoogle és gyorskeresés találatokat egybegyúrja, gyorsbban, mint egy ember.

    Alkotás? Ugyanmár. Hiszen nem érti mit csinál.
  • Ellaberin
    #13
    Már 30 évvel ezelőtt is temették a színészetet, de nem hiszem, hogy igazából most rá lesz dobva az utolsó földkupac.
    Színészekre, rendezőkre, operatőrökre, írókra, script-írókra továbbra is szükség lesz. Maximum ez is beépül, mint ezernyi más technika vagy technológia amiket kikiáltottak film gyilkosnak.
    A filmipar olyan szerteágazó, hogy kizárt az, hogy minden szegmensét felzabálja ez az új hype. Ezen túl; mindig is dúlt a vintage akár a történetekben, akár a filmre vitelben és ez sose fog maradéktalanul elfelejtődni, amíg ember lesz a Földön és lesz filmgyártás, mindig lesz aki ilyen eszközökhöz nyúl.
    Meg fog férni ez is a többi közt a polcon és idővel kisimulnak a hullámok - mint eddig is.
    Utoljára szerkesztette: Ellaberin, 2023.03.24. 09:34:59
  • Palinko
    #11
    Szerintem ez az áttörés már megtörtént amit mondasz, mert eddig lehetett kb azt mondani hogy jó butácska kis gagyi dolgok, de a GPT3-as már tényleg erős a 4-es sokkal durváb és exponenciálisan fejlődik a dolog. Persze mond hülyeséget? Hogyne, de álljon már meg a menet az ember tévedhetetlen? Lehet valaki jártas ennyi témában ilyen mélységgel mint most az AI? Inkább ott kell fejlődni, hogy jelenleg a publikus cuccok elég reagálás alapúak és nincs önnálló gondolata. Ha valaki nem kérdezi nem gondolkodik semmin. A nyelvi modelleknek a tanulása olyan hogy nagy adathalmazból próbálja összerakni azokat a kifejezéseket amiket ilyen helyzetben szoktak használni, de ez eléggé hasonlít azért az ember tanulásához is szerintem. Csak jelenleg nincs egy bizonyos absztrakciója, tehát nem úgy gondolkodik hogy oké ezt akarom mondani és akkor leírom hanem letesz egy szavat és akkor melyik szó illene ez mellé leginkább. Mint régen a google keresés kiegészítés javaslat de az egy sokkal egyszerűbb rendszer alapján működött. Viszont már most is AI tanít be másik AI-t itt viszonylag közel érződik a szingularitás, pár év-évtized munka még lesz benne, de megugorhatónak néz ki.
  • AndReWsss
    #11
    Hat ez mar 826. eset, amikor elveszi a technologia bizonyos embercsoportoknak a munkajat.
    Igen, el fogja…
    De osszessegeben a vilag ujfent meg jobba valtozik.
    Tortek mar gepeket ossze tobbszor a tortenelem soran, tuntettek, minden volt, de vegul a vilag meg jobban prosperal…
  • Zsoltee_a_bator
    #10
    Abba erdemes belegondolni, hogy a mostani megoldasok meg mind gyerekcipoben jarnak, ahhoz kepest, hogy mi jon meg. Lehet mondani, hogy a modellek sokszor hulyeseget generalnak es az ember mennyivel tobb es melyebb xy-ban.. de ez lehet, hogy kb ahhoz hasonlo, mikor az autokkal kapcsolatban voltak szkeptikusak, hogy hangos, budos es az ember amugy is gyorsabban fut.
  • militavia
    #9
    Néhány hónapja kipróbáltam. Gyakorlatilag alkalmatlan volt bármire is, ha azt szeretnéd, hogy rajzolja, amit akarsz.
    Osszam meg konkrét tapasztalanaimat? Jó fog röhögni mennyire szar.
  • Palinko
    #8
    Én készítettem 3D artot és elég sok kurzust végignéztem azzal kapcsolatban. Tudod mit mondtak a legtöbben? Nézz minél több referenciát valós képeket, minél több művészi képet, artstation, instagram etc mindenkit aki olyasmit készít ami tetszik és figyeld meg a részleteit, mindezt napi kétszer 1 órát legalább. Ugyan így tanul az AI is és ha értelmetlen mixet láttál, szerintem a prompt volt rossz.
  • Tetsuo
    #7
    Ha most eltekintünk a háttérhatalmi és globális romboló folyamatoktól pusztán a technikát és annak jelenlegi, közel-jövőbeni alkalmazását vizsgálva kijelenthető, hogy az AI művészeti területen nem konkurense az embernek, hiszen a művészet sokkal több holmi algoritmusok működésénél.
    Egy AI utánozhat, összekeverhet, geometriai, számsori mintákat alkalmazhat, de nem tud allegorizálni, mondanivalót közölni, értelmet átvinni. Ezek nélkül pedig nincs művészet.
    Ahogy Marlon Brando szerepelt a Vágy villamosában vagy a Julius Caesarban, ahogy Latinovits Zoltán akár csak beszél, ahogy hangsúlyoz, kiemelve rejtettebb érzelmeket arra egy gép nem képes.
    Ahogy Munkácsy Mihály beállított kompozíciót és alakokat ábrázolt, ahogy akárcsak középkori festők használták a szimbolikát rámutatva a többszörös értelmezésre, arra egy gép nem képes.
    A Szent-Péter bazilika egyetlen szobra, díszítménye sokszorta meghaladja azt a tárgyi, esztétikai és a humánummal, szakralitással kapcsolatos tudást, amit egy modern ember vagy egy számítógép vagy azok hálózatának valaha birtokában lehet.

    Persze, a posztmodern művészet, ahol az alkotó akár az asztalra is kakilhat a haladó szellem szerint, az teljes mértékben helyettesíthető a géppel, de a valódi művészek (akiből ma már egyre kevesebb van, sőt ritka mint a fehér holló) nem pótolhatóak.
    Hogy XY grafikus elveszíti a munkáját, mert egy számítógép rajzol helyette logókat, az nem veszteség. Eddig ő volt a robot, végre felszabadult, tud mást csinálni pl. valódi alkotói munkát.
    Tehát etekintetben nem az AI fejlődése a baj, hanem a művészetek silánysága, degradálódása.
  • Montanosz
    #6
    a MJ v5-t nézd meg miket alkot
  • militavia
    #4
    Nekem a tapasztalatom a képrajzoló MI-vel igen gyange.
    Akkor jó az eredmény, ha nem tudod pontosan, mi a kérdés.
    Full populáris random dolgokat mixel össze. Semmi újat nem tud alkotni egyik MI sem.
    Mintákat mixelget totálisan értelmen nélkül..
  • dyra
    #4
    Minek kuldened most rajzolni tanulni a gyerekedet? Kis Pista egy MI-vel olyat alakot amire egy művésznek évtizedei mennek el. Zene dettó. Tervezés detto. Weblap készítés dettó. Könyvelés, programozás dettó. Az emberi kreativitás fog megmurdalni. Alapjövedelem nem old meg semmit. Nem fogsz tudni alkotni mert egy gép jobbat gyorsabban tervez kitalál stb.. A Microsoft beépíti az officebe. Kivalasztod a doksijaidat 5 perc alatt olyan prezentációt kapsz amire neked napjaid mennének rá. Nem tetszik? Mondod neki generalj egy másikat más stílusban az meg másodperceken belül kidob neked egy másik teljesen egyedi prezit. Elhulyules lesz a vége. Meg az, hogy a gép szinte minden nagy hozzáadott értékű melót elvégez miközben továbbra is kellenek emberek a gyarakba mert kismillio feladatot jeleneleg lehetettlen automatizálni. Főleg a kulimassza melokban.
  • M2 #2
    "Legrosszabb esetben is be lehet vezetni az alapjövedelmet."

    Már rég be lehetett és kellett volna, mégsem tették. Sőt! A világ top gazdagjaihoz gyorsulva halmozódik fel a tőke, mert gondoskodnak róla, hogy ne álljon le a gépezetük.
  • zola2000
    #2
    "Figyelmeztetésük szerint idővel szintetizált hangok lépnek az emberek helyébe a hangoskönyvekben, videojátékokban és más médiumokban"

    Ez már tíz éve is így volt
    https://youtu.be/C642n9LsFBM
    De itt persze a dalt és a szövegét még nem MI írta. Most az jöhet hogy azt is az írja és hogy egyre inkább embereinek tűnik.

    Bár én nem aggódom emiatt, valamiért többszáz évvel ezelőtt is léteztek a gépromboló mozgalmak, aztán máig az van, hogyha idejön egy gyár egyszerű összeszerelő munkát végezni, akkor azzal kezdi hogy fel kell venni többezer embert a sor mellé unalmas robotmunkát végezni, vagy a gépeket anyaggal feltölteni.

    Szóval sok dolgot ki fog váltani de amikor nagy munkaerő hiány van, addig nem hiszem hogy nagy baj lesz. Legrosszabb esetben is be lehet vezetni az alapjövedelmet.
  • Cat #1
    "ha a mesterséges intelligencia egy kezdőnél jobb munkát végez, akkor hogyan fognak az emberek bekerülni egy iparágba, hogy az alapoktól kezdve tanuljanak, hogy végül szakértői pozícióba kerüljenek?"

    Sehogy. De egyébként sem fontos, mert mire megtanulná szakértői szinten, addigra már az MI is szakértő lesz.