19
-
#19 Egyébként szerintem olyan ez hogy ai művész a többivel versenyez mint amikor egy sakk robot valódi emberrel.
Nem tiltani kell, hanem jelezni hogy a mű aival készült.
Különben próbáljátok ki ti is írjatok be a Googlebe hogy "ai art" és olyan weboldalak/appok jönnek ki hogy egy mondatot beirsz és kiadja a rajzot. Persze finomhangolni lehet referenciával nagyon durva elég sokat szórakoztam vele mostanában. -
#18 "a két legnagyobb a DeviantArt és az Artstation"
Bár nyugaton így van, de globálisan nagyon nem: a google szerint
-
#17 Egy mondatban kétszer is, tehát NAGYON BE LETT TILTVA! -
#16 "Az ilyen fotókat betiltotta a Newgrounds, az Inkblot és a Fur Affinity platformok kifejezetten betiltották."
Akkor jó :D -
grobs #15 A "művészek" sem érték el a ezt a szintet. Dali amikor nagyon híres volt pl. üres lapokat írt alá, hogy rajzoljon rá amit akar az illető.
"Adott bemenő paraméterekre a megadott minta tárából alkot egy képet amihez valszeg tartozik egy véletlenszerű mintaválasztást végző algoritmus"
Az ember is pont így működik. Adott bemenő paraméter alapján érzelmi algoritmus alkot egy képet. Az érzelmi algoritmus meg sok esetben a "kellene valamit festeni, mert különben nem lesz rezsi". A gép mesterművet nem fog alkotni. Viszont kiváló képeket amik emberekből érzelmet váltanak ki igen. Nagy kérdés, hogy ha kiváltja a tömeg terméket (pl. Boros-Szikszai, Vallejo) akkor lesz-e olyan aki még felvállalja, hogy megpróbálkozik a mesterművel? Ahogy varónők, cipészek, kovácsok számossága is nagyon megcsappant miután a tucat termékeket már nem ilyen szakmától várták az emberek. Festőművészből meg most sincs sok.
Az önmagában nem baj, hogy adott bemenő paraméterre mindig mást alkot. Sőt! Ha kell akkor a leírt szövegemből generált 1000 képből kiválaszthatom mi az ami belőlem azt az érzelmet váltja ki amit várok. Ha kell utána egy másik algoritmus tökéletesítheti azt amit választok. Kidolgozhatja a részletek, kiemelheti azt amit a másik algoritmus elnagyolt, de nekem mégis fontos.
Az is elképzelhető, hogy a művészek életét könnyíti majd meg. Ők dolgozzák ki, finomítják majd amit az ügyfél már le ok-zott.
"de valójában sosem érték még el a valódi gondolkodást"
Ez nagyon sok emberből is hiányzik. Ráadásul ebben felülreprezentáltak a művészek. -
#14 Technikailag a gép továbbra sem ugrotta meg ezt a szintet. A képeket továbbra is determinisztikusan alkotja. Adott bemenő paraméterekre a megadott minta tárából alkot egy képet amihez valszeg tartozik egy véletlenszerű mintaválasztást végző algoritmus így mindig eltérő eredményt ad. De abban nincs semmi kreatív, semmi "művészi". Nem azért lesz olyan a kép amilyen mert a gép úgy érezte, hogy így jobb lesz vagy jobban tükrözi az üzenetét. Az MI-k fejlődésénél mindig is csak annyit értek el, hogy egyre ügyesebben rejtik el a "gépies" működést... de valójában sosem érték még el a valódi gondolkodást, mivel azt még az élőlények esetében sem értjük. -
#13 Hát ja. A művészet valójában az adott műfaj elemeinek akár csak véletlenszerű variálása egy adott technika felhasználásával. Kifejezetten ideális számítógépes megvalósításra, ha a műfaj/stílusés a technika kellő képpen meghatározott, algoritmusokkal leírt. ;)
Az igazi művészet az lenne, hogy mindezt egy konkrét mondanivaló, tapasztalat, élmény átadása érdekében használja a művész. Azonban az egyéni stílus gyak a technika valójában sokszor fontosabb, mert a művészt maga is egyértelműen jellemzi, anélkül hogy valami művészi értéket is mögé kéne raknia. Simán a bejáratott technika használatával konkrét hozzáadott érték nélkül is könnyen lehet eladható terméket "gyártani".
-
#12 Mondjuk attól nem tartok, hogy Fra Angelicót, Munkácsyt vagy Leonardót utánoz a gép, amire ezek az összevágott képminták hasonlíthatnak, azt meg nem tartom művészetnek. -
inkvisitor #11 Felbecsülhetetlen: Annyit ér amennyit mondok rá. -
Ellaberin #10 Ez is szépen be fog kategorizálódni a társadalomban, mint előtte oly sok minden.
Vannak képzőművészek akiknek alkotásai haláluk után évekkel , évszázadokkal később értékelődött oda, ahol most be van árazva. a világ tele van ismeretlen művészek, iparosok munkáival, amik ma felbecsülhetetlen értékű jelzővel vannak ellátva....
Itt valóban az eredeti mű felhasználásán való jogi vita, amibe lehet éppen belekötni. De egy nevenincs vagy megállapíthatatlan szerzőjű, készítőjű műnek ugyan ki fogja az "érdekeit2 képviselni? (Tudom erre mindig akad ingyenélő, akár szervezet.)
És akkor arról még nem is beszéltünk, amikor az AI teljesen üres vászonra kezd el "festeni" és nem a neten fellelhető billiárdszor billiárdnyi képből mazsolázik, ha nem generál. Mint pl a Mandelbrot generátorok, ott is csak az algoritmus változóit adjuk meg. Csak éppen ott jellemzően felismerhető a gépiség, itt pedig már nem, vagy nehezen.
Azon is lehet vitatkozni, hogy ez művészet-e és, hogy művész-e aki csak "felprogramozza" a gépet. Egy egyszerő példával élve, már régóta elfogadjuk az olyan fotoshopos fényképeket egyéni alkotásnak - ergo műnek -, amik nyilvánosan vállalják, hogy szerkesztett, alakított képek. Ennél is kb. ez lesz - a szabadon felhasználható, nem jogvédett bárminemű alkotások ilyetén manipulálása simán elmegy művészetnek majd. Legfeljebb egyeseket dollár milliókért adnak el, legtöbbjük meg fabatkát sem ér - még most. -
Sir Cryalot #9 Nem azért nincsenek AAA játékok meg vergődik partra vetett halként mert nincs elég concept art vagy artist. Ennek a legnagyobb dobása az lenne, ha a pixel-art -ot ki tudná váltani shovelwareben (ami alapból is wtf :D ), de nyilván még arra sem jó vagy teljesen alkalmatlan mert se izometrikus nézetet nem csinál sem arra hasonlító kifeszített textúrát amit lehetne ráfeszegetni modellre (amit megintcsak nem lehet varázskalapból előrángatni). -
Sir Cryalot #8 Nevetséges eltúlzott blőd , sorolhatnám estig :D
Nincs kétszer ugyanaz a karakter különböző fényviszonyban :D
Fényviszonyokról úgy kb. alapból fogalma nincs :D -
grobs #7 Művészet valójában nem létezik. Sznobok találták ki sznoboknak. Művészet az amire azt mondja egy művész, hogy művészet. Leonardo, vagy Michelangelo soha sem hívta magát művésznek. Iparosok voltak akik jól végezték a munkájukat. A megrendelőik elégedettek voltak.
Eredetileg a festők a minket körülvevő világot festették. A portré festés a fényképező miatt szorult vissza. Ma már elvétve találni olyat aki portrét fest ... tanuláson kívül. A modern "művészet" azért terjedt el mert a fényképező olyat nem tudott. Mostmár olyat is tud, és a "művészek" kétségbe estek.
Festészet, szobrászat, színészet tanulható szakmák. Persze vannak akik jobban űzik mint mások, és vannak akik művészi szinten csinálják. Az illusztrációs piacot (pl. Boros-Szikszai) nagyon szét fogja verni az AI. Kérdés, hogy ezután lesz-e annyi pénzes megrendelés amiből akár a legjobb festők megélnek.
A vezetés ezzel szemben egy szociális tevékenység. Ezért nem képes rá teljes biztonsággal egy gép. Szép lassan majd az is menni fog, de az emberi hülyeségre adott emberi reakció sokkal nehezebben kódolható mint a minket körülvevő valóság adott stílus szerinti "torzítása".
-
uwu2020 #6 Ez tényleg érdekes, de csak azért van, mert a művészetbe mindent lehet, a biztonság tökéletesen merev, nem hibázhatsz. Olyan mint az ár-érték arány a viszki meg a víz esetén, a fogyasztói ár nem tükrözi azt a helyzetet, mikor a víz életet ment. Ha a halálodon vagy és a víz megmenthet, nem a drága viszki utány nyúlsz, hanem bármit megadsz egy korty vízért, tehát a víz akkor és ott felbecsülhetetlen árfolyamon van. Az AI hiába fogható be értékes alkotások készítésére, és nagyon értékesnek amit ad, és úgy tűnyik könnyen teszi, hosszú az út még a biztonságos közlekedést rá lehet bízni, ott még nem sokat ér. Ezzel szemben a legtöbb ember tök biztonságosan is képes vezetni, de a műalkotás már keveseknek megy.
Utoljára szerkesztette: uwu2020, 2022.09.15. 09:45:17 -
BrockSamson #5 A fenykepezesnel is ugyanezek az ervek hangzottak el, amik nem teljesen alaptalanok, de nem valtoztatnak a tenyen, hogy a technologia letezik. -
#4 Hmmm. A gond az, hogy amíg a MI-t nem tudjuk megtanítani még kezdő soförként sem vezetni, pedig Musk kb 5 éve minden évben bejelenti, hogy idén már biztosan. Ehhez képest az ember legmagasabb szintű képességei közé sorolt művészi alkotást viszonylag könnyen megugrotta.
Nyilván mit csinálnak a sznobista, ekitista művészeti portálok? Csak azt, amit az ember mindíg is csinált, amikor as technika a megélhetését, egzisztechnciáját fenyegette, gyak géprombolást. -
grobs #3 A fejlődést soha sem lehetett megállítani. Mennyivel lesz jobb ha egy egyébként festési technikákat ismerő ember akinek nincs ötlete legenerál egy raklap képet, és a legjobbakat megfesti, majd eladja mint saját ötlet?
A technikát használni fogják akár tiltják akár nem. A tiltás csak annyit ér, hogy az emberek nem fogják tudni, hogy az adott mű AI generált, vagy sem.
A dopping is tiltott. Annyit érnek vele, hogy aki szegény nem fér hozzá jó minőséghez, és aki hozzáfér az titkolja.
-
uwu2020 #2 Újabb technológia amire nincs felkészülve a társadalom, meg a jog. Majd kialakul, csak kérdés meddig maradhat ez így, hogy az új technológiákat pangani hagyjuk ahelyett, hogy kihasználnánk.
Amiről a cikk ír persze nem nagy jelentőségű, lehet hogy nem igényel új törvényeket, és majd megoldja a közösség akiket érint, de szerintem nem feltétlen kéne így lennie.
Ez a minden érintett csinál valamit, vagy nem, nem vezet sehova, nagyon lassú, a fejlődés meg gyors. Igény biztos volna az új technológiák integrálására, de ez mostanában nagyon nehéz, az újdonságokhoz eredendően kevés ember ért, ennél fontosabb dolgok is akadoznak az elfogadás/szabályozás terén.
Kéne egy világszervezet, mai az új technológiák okozta problémák kezelésére javaslatokat készít minden ország számára. Szerintem hasznos lenne, ha az országok olyan szabályozási sémákból választhatnának amik összhangban vannak, de adnak alternatívát a szigorúbb/enyhébb fellépésre. Minden ország választhatna milyen szintű szabályozást vezet be. Szerintem probléma, hogy minden a kormányoknak kell kifundálni mi legyen, és vagy van szakértelem, vagy nincs mikor jogalkotásba kezdenek, kényelmesbe inkább egymást másolják. Hármat találhattok mi szokott lenni... de inkább elárulom, csinálnak egy faszságot és azt foltozgatják évtizedekeig folyton lemaradva.
Utoljára szerkesztette: uwu2020, 2022.09.15. 06:52:03 -
#1 Az a baj, hogy komoly konkurens vagy hogy szerzői jogot sért? Ez utóbbi lenne csak jogos, de gondolom hamarosan a fejlesztők átlépik azt a küszöböt, amikor még felismerhető az eredeti képminta.