21
  • uwu2020
    #21
    Mondjuk az ilyen hencegő majmokat én se csípem. Ez csak szerencse, bár bikapicba nem nehéz megcsinálni, csak kérdés a végén hogy fordul; megnézném milyen a portfóliója most:D
    De attól még minden kriptót scamnek titulálni, az nem állja meg a helyét.
  • bdzsana
    #20
    Gyülölet nincs csak ellenszenv. Az előző pár évben a teljes média és közösségi média tele volt a tőzsde és kriptoszakértőkkel, akik nagyon jól megszakértették a bika piacot, mindenki a wall street farkasának érezte magát, sőt kinevették a mérsékelt profi befektetőket mint WB, mert ők két nap alatt csináltak 100 dollárból 200-at a catgirl-el, persze ettől még mindig nem ők a milliárodsak hanem a WB félék.
    Aztán most meg minden figyelmeztetés ellenére öngyilkossági hullám indulhat meg a veszteségek miatt.
    Az én szakmámba is beszivárgott ez a marhaság (játékfejlesztés), és azok a jobhopper ismerőseim akik jellemzően semmihez nem értenek most szinte mind kivétel nélkül kripto/nft defi blockchain (még 3 sor bullshit) szakértővé képezte át magát, és a legrosszabb az öntik rájuk a millió dollárokat a 0 tapasztalattal rendelkező semmiből összeverbuválódott fejlesztőcsapataikra. Minket is naponta keresnek meg, hogy kéne fejleszteni egy játékot nftre van jó nagy büzsdé, és amikor nézem mire kapták a befektetést látom, hogy van egy fos honlapjuk meg pár megvehető kép (NFT) mondjuk kocsikról. Legutóbb egy indiai cég keresett meg hogy kéne nekik egy autós multiplayer játék 3 hónap alatt NFS szintű grafikával, pcre, mobilra és webre:D
    A kriptó a gémingbe nem úgy érkezett hogy na végre van egy technológia amivel olyat tudunk amit eddig nem pedig vágytunk rá nagyon, hanem van egy hypolt tech és mindenki kétségbe esve keresi rá a usecaset játékban, akár meglévő játékát hogyan tudná átalakatítni hogy legyen benne kripto cska hogy lehúzhassák a befektetőket.

    Szóval ja igazából én eléggé utálom ezt egész scamet úgy ahogy van, annak ellenére hogy a technológiát biztosan fogják hasznos dologkra is használni, de eddig én csak a káros részét látom. Eddig ez nekem egy nagy scam
  • kvp
    #19
    "Fúvazzeg. Mintha nem is emberi nyelven beszélnétek."

    A crypto coin-ok alapvetoen nem informatikai fejlesztesek, hanem par viszonylag egyertelmu matematikai algoritmusra alapozott spekulacios rendszerek. Az informatikia hatter, azaz az elosztott fokonyvek es a hash-ek tobbnyire nem jonnek elo a beszelgetesekben, mert azok mukodnek. Csak azon van a vita, hogy ez az egesz mire jo.

    A kriptok kezdetben (proof of work rendszereknel) alapvetoen arra epultek, hogy egy korlatozott eroforrasbol (korlatozott kod terbol), korlatozott sebesseggel (proof of work) lehessen feltorni a kodokat (token-eket). A kibanyaszas gyakorlatilag egy szandekosan gyengitett hash feltoreset jelenti, amihez szamitasi eroforrasok kellenek. A proof of stake rendszereknel a kriptok fo elonye, az eroforras korlat nincs meg es nehany rendszer a token-ek maximalis szamat is akkorara vette, hogy abbol az eletben nem fogyunk ki. (mar 2^64 db, eleg ehhez). Ezek a rendszerek elosztott jegybanki rendszert hasznalnak, azzal, hogy akinek mar most tobb van, annak tobb uj token fog jutni a jovoben. Az eredeti elkepzelessel ellentetben, ahol csak a befektetett szamitasi teljesitmeny, tehat a valos eroforrasok birtoklasa szamit, itt pozitiv visszacsatolas van a token vagyon es a meg tobb token vagyon kozott, kvazi valodi uj tokebefektetes nelkul.

    A technikai reszletek utan eljutunk oda, hogy akkor ezt tulajdonkeppen mire is akarjuk hasznalni? Az eredeti megoldas alapvetoen csak spekulaciora jo, mivel az egyetlen erteke az, hogy a vasarlo tobbert szeretne tovabbadni mint amennyiert vette. Ez a tiszta spekulacio szinonimaja es a tobbszoros tokeatteteles hataridos tozsde is hasonlo. Be is dol rendszeresen es mar reg megszunt volna ha az allamok nem fizetnek a veszesegeket az adofizetok penzebol. Ebbol a szempontbol a fenti tozsdei rendszer igazabol az adofizetok penzenek rendszeres ellopasara epul mint valodi tokeforrasra. A kriptok eseten nincsennek adofizetok, csak a meglevo es uj befektetok. Magyarul sok kis lufi helyett minden kripto eseten egy-egy nagy van, ami csak 1x tud kilyukadni, mert nincs mogottuk allam es igy adofizetoi penz.

    Erkolcstelennek tartom a hataridos tozsdeket? Igen. De illegalisnak csak a tozsdezok kimenteset tartom, aki bukik, az bukjon. Hagyni kellene. Egy buborek utan eltunne a nagytokesek vagyonanak es ezzel hatalmanak nagyresze. Persze a poltikusok nagyreszet a nagytokesek fizetik, igy az adofizetok penzenek ellopasat torvenyesittetik veluk. A szomoru, hogy mara demokratikus modszerekkel nem lehet ezt a globalis hatalmi koncentraciot megszuntetni, mert a nyugati demokraciak eseten egyszeruen nem nyerhet olyan poltikus, aki nem a rendszer huseges szolgaja. Keletebbre nezve meg nincsennek meg latszat demokraciak sem. De ez mar politika.

    A kriptok eseten a kerdes az, hogy a vilag vege elott, vagy inkabb a mostani befektetok eletenek varhato vege elott kidurran-e az a lufi amibe fektettek. Ha nem, akkor szamukra nyereseges a rendszer, ha igen, akkor bukni fognak rajta. Ha valaki hamarabb kiszall, akkor ugyanugy nyerhet rajta, de ez az osszes hasonlo pilotajatekra igaz. (a kriptok melett a tozsdekre is)

    A kozponti banki digitalis penzek inkabb olyanok mint a fix erteku nft-k. Egy token, egy alairas, fix ertek, amit a jegybank garantal. Ilyenek a hagyomanyos penzermek es bankjegyek is. A kriptokkal ellentetben egy ilyen blokklancban csak egyetlen token van, ami teljes mertekben kibanyaszva erkezik es csak az adott token-el torteno kereskedes eseten frissul. Ennek hatalmas elonye, hogy exponencialis helyet linearis a szamitasi igenye es ha mar tul hosszu lenne a lanc, akkor barmikor bevonhato es kicserelheto egy friss token-re, aminek meg csak egy kezdo alairasa van. Egyebkent ilyen megoldast hasznalnak a magyar online penztargepek a kinyomtatott dokumentumok (blokkok) hitelesitesere es a teljes hosszu hash 5 megadott szamjegye kerul csak a kinyomtatasra ellenorzo osszegkent, de a teljes hash tarolodik. Egy penztargep, egy hash alapu blokk lanc, egy kozponti szerver es igy nem modosithato utolag egyetlen kiallitott dokumentum sem. Ezt bevezetni banki celra igazabol trivialis, csak politikai elhatarozas kell hozza. (es politikai ero, hogy atnyomjak az emberek ellenallasan)

    Es innentol felmerul a kedes, hogy melyik allam melyik kriptot engedi. Ugyanis ha minden fiat penz a jegybank kozponti iranyitasa alatt van, akkor csak ugy tud valaki kriptot venni, ha a kozponti allami jegybank ezt megengedi neki vagy termeszetben (aruban, pl. aranyban) fizet erte. Plusz visszavaltani sem lehet legalisan fiat penzre csak max. cserevel koztes arura. Onnantol akarmennyit er, nem igazan lehet majd fizikai termekeket vagy szolgaltatasokat legalisan vasarolni a kriptokert. Tehat ha sikerul is illegalisan befektetni belejuk, azt a toket kivenni ugyancsak illegalis modon lehet csak. A legtobb ember nem szeretne a fegyver es kabitoszerkereskedok szintjen kereskedni a befekteteseivel, igy nagymertekben lecsokkenne a kriptok hasznalata. Jelenleg csak azert nincsennek midenhol betiltva, mert a globalista nagytokesek egy resze hasznalja oket penzmosasra es/vagy spekulaciora. Az osszes kriptos ujitas (PoS) afele megy, hogy erre a ket celra meg alkalmasabbak legyenek.

    Akarhogy is nezzuk, a mostani fejlodesi iranyok mint a fiat penzeknel a gerjesztett inflacioval, mint a kriptok piacan a PoS-el csak az atlagos embereknek artanak es egyetlen ertelmuk az emberek 99.99%-anak a vagyonanak elvetele. Mert ha bonyolultan csinaljak a tozsdepiacokon kereszul, akkor az emberek nem tiltakoznak ugy mintha katonak koboznak el fegyverrel.
  • Mentol
    #18
    Fúvazzeg. Mintha nem is emberi nyelven beszélnétek. 46 évesen, 25 éves IT tapasztalattal alig értem, amiről itt folyik a diskurzus.
  • uwu2020
    #17
    Szerintem mindíg lesznek nagy volatilitású kriptók, még akkor is ha általánosságban kisebb lesz a kilengés. Ha azt hiszed, attól majd jól meggazdagszol, mert egy eszköz volatilis, akkor tanuljál még mielőtt elkezded. Megsúgom, hogy a kockázatvállalással lehet nagyot szakítani és nagyot bukni is, és ennek csak egy része a volatilitás. A kriptó a volatilitás mellett azért is kockázatos, mert még bizonytalan, nagyon fiatal dolog. Tőkeáttétes kereskedéssel, hagyományos tőzsdén is ugyan ott vagy, nem feltétlenül kell kriptózni hozzá. A kriptóban csak minden hatványozódik, de a matek ugyanaz. Aki altokkal szórakozik szokott ám bukni is, és ezt tudnod kell mikor belevágsz, különben csak elégeted amit megkerestél.

    Kisebbfajta gyűlölet érződik az írásodból. Esetleg máglyára küldenél ezért embereket? Aki árutőzsdére megy azt még lehet? Értékpapír, vagy arany belefér? Ho la határ? A btc már bűn, vagy csak az altokért jár halál? Akikről írsz amúgy sokan vannak, és jellemzően buknak, szerintem elég büntetés az nekik.
    Utoljára szerkesztette: uwu2020, 2022.05.23. 22:05:14
  • bdzsana
    #16
    És valahogy a nagykriptószakértők akik órákig tudnak mesélni erről a csodálatos nagy technológiai innovációról ami az egész pénzügyi rendszerünket forradalmasítja majd, valahogy mindig a leghasznotalanabb, legelavultabb, legnagyobb tranzakciós költségű és volatilitású bányászható eszközök után sírnak mert abban látják a lambót.

    Hirtelen eltűnik a lelkesedés, ha majd azok az eszközök maradnak csak amik valóban használhatók, stabilak, ebből kifolyólag kicsi a volatilitásuk is, mert nem látják benne a rövid távú meggazdagodást és nem ábrándozhatnak a felmondólevelről a mekis pult mögül.
  • uwu2020
    #15
    Ha úgy volna... A defi mérete tényleg kicsi, de nem azt jelenti, hogy haszontalan. Hogy képzeled hogy egyből nagynak kéne lennie?
    A btc a nagy kapitalizációja miatt jó alap a defi-hez, fedezetként sok helyen megjelenik. Egy államoktól független ökoszisztéma van szletőben, emibe kockázatos befektetni. Vannak sajnos csalások, néhány scam egy az egybe a pump and dump-ra alapoz, van amelyik a fonzi sémát követi, de az igazi projektek amiket jószándékkal fejlesztenek, nem ilyenek. Természetesen nem tudhatod melyik a csalás, főleg ha nem értesz hozzá. A hasznos projekteken is lehet kaszálni és bukni is. Amikor beszállsz, gyakorlatilag határozatlan időre kölcsönadod a pénzed, a legtermészetesebb dolog, hogy nagy kockázattal nagy nyereség jár, a kriptó csak matek, nem baj ha nem érted, attól még működik. Mivel cbdc-k biztosan lesznek, az emberek keresni fogják az ellenpólust, szerintem ez a kriptók értelme, de ez csak az én tippem, a tévedés jogát fenntartom. Ha neked lenne igazad, a kriptók eltűnnének, ennek azért elég kicsi az esélye.
    Utoljára szerkesztette: uwu2020, 2022.05.23. 17:16:46
  • uwu2020
    #14
    Ha ez így lesz, ki fog lőni az árfolyam. Nekem kicseit meredeknek tűnik, de nem bánom, van eth-em:D
  • asgh
    #13
    Ha a befektetés megtérülése abból ered, hogy más majd magasabb áron szintén befektetési céllal felvásárolja tőlem, azt spekulációnak hívják.
    Ha pedig egy eszköz mögött a spekuláción túl jellemzően nincs semmi, azt lufinak.
    Persze létezik n+1 fajta kripto n+1 különböző szolgáltatással, csakhogy elenyésző azok száma, akiknek ezen szolgáltatásokra (legálisan) szükségük van és nem spekulatív céllal veszik. Tehát valójában tök mindegy, hogy mit tud az ether, ha csak egy szűk szubkultúra használja arra, amire elméletileg létrehozzák, a maradék 99% pedig csak a lufit fújja.
    Olyan ez, mint az eszperantó: a világ népeit egyesítő általános nyelvnek szánták, ami az objektív előnyei miatt majd felváltja a természetes nyelveket, ehhez képest egy szűkebb klub hobbija lett belőle.
  • uwu2020
    #12
    A blokklánc és a kriptók is hasznosak. A cbdc-k biztosan meg fognak jelenni, ez tény, ennek ellensúlyozására szükség lesz a defi rendszerre. A cbdc az államnak és a politikusoknak kell, a kriptók meg a gazdagoknak, sajnos a csórók ismét csak szopnak.

    Nem igaz. hogy a kriptók mögött nincs érték. Minen egyes váltással megerősítést nyer az értéke. Mikor eladnak/vesznek valamit egészen konkrétan minden pillanatban megjelenik, hogy mennyit ér, a vevő és eladó közt létrejött egyezséggel. Természetesen vannak csalások, sok kriptó van ami pump and dum-ra megy. A luna összeolására is vannak összeesküvéselméletek, kitudja, simán lehet.

    A reményt amit leírsz befektetésnek hívják. Nyilvány a btc-t pl. arra használják hogy spekuláljanak vele, és temészetéből adódóan lehet is. Ehhez képest az eth sokkal többet tud, nem is részletezném.
  • Sydra
    #11
    "Another major aspect might be that the PoS transition will cut down emissions by 90%. Thus, the daily block rewards will reduce from 12,800 to 1280 ETH and inflation will also be one-tenth from the existing 4.3% to 0.43%, equivalent to 3 Bitcoin halvings."
    https://medium.com/metapherse/what-is-triple-halving-of-ethereum-and-what-does-it-matter-4a69af4eecb7

    Akkor úgy mondom, ha marad a mostani tranzakció mennyiség, akkor a tizedelt kibocsátás mellett már több Ether fog megszűnni, mint létrejönni.
  • Sydra
    #10
    Már sokszor írtam neked, hogy olvass utána hogyan működnek a dolgok és ne fejből próbáld kitalálni! Ha valaki megszerzi a 90% Ether-t az se tudja átvenni az irányítást és ennek több oka is van.
  • t_robert
    #9
    Attól, hogy érdekelt a bányász benne és a grafikai kártya gyártó még nm válik világ és társadalmi érdekké a kriptonvaluta Sőt inkább csak a társadalmi kár jelentkezik az elpocsékolt energia és a felesleges környezetszennyezés miatt....
  • asgh
    #8
    Ügyesen kevered a blockchain és a jelenleg felkapott kripto-k kritikáját.
    A blockchain-el önmagával semmi baj nincs, ahogy egy fém- vagy papírdarab, úgy egy adatbázis bejegyzés is reprezentálhatja ugyanaz a pénz.
    A kripto-k ezzel szemben nem reprezentálnak semmit: valódi tartalom nélküli adatbázis bejegyzéseket adnak-vesznek az emberek egymás között abban a reményben, hogy ha ma x-et ad érte, akkor holnap x+n-ért adhatja tovább.
    A bitcoin whitepaper úgy fogalmaz, hogy míg a bankrendszer alapját az államba fektetett társadalmi bizalom, addig a kripto alapját a mögötte lévő matematikai algoritmus racionális belátáson alapuló megbízhatósága adja.
    Valójában ez nem igaz, mert a kripto értékét a spekulációs spirál fenntarthatóságának hite adja és a jelenlegi kripto tranzakciók elenyésző mértéke nem spekulatív célzatú (vagy pénzmosoda).
    Utoljára szerkesztette: asgh, 2022.05.23. 14:48:15
  • t_robert
    #7
    Mondjuk soha nem értettem, hogy miért kell bányászni a kriptonvalutát. Persze hatalmas és felesleges energiabefektetéssel és környezetszennyezéssel. Odáig ok hogy a kriptóvaluták őse valamikor 2008-9 körül egy játékban jelent meg és akkor a játékfejlesztők korlátozni akarták a kinyerhető kriptóvaluták számát. de más egy játék és más az élet. Ha komoly valutaként akarják használni nem fiktiv lózumként, akkor nem lehet korlátozva az előállítható darab mennyisége. Viszont ha nincsen korlátozva akkor nem szükséges bányászni. Ok, hogy a bitcoinból elvben 21 milió darabot lehet előállítani az algoritmusa szerint. ebből már több, mint 19 millió meg is valósult. Arról nem is szólva, hogy egyre több kriptóvaluta válik elérhetetlenné az idő mulásával. elfeljtik a felhasználók a jelszókat, meghal a tulajdonos és beregad elérhetetlenül a kriptópénz stb. Ha ki is temelik, mind a 21 milliót az napról napra fogyni fog az elérhető mobilizálható készlet. Magában a technológiában van használható rész ellenörzés és egyebek. egyedül a bányászat az értelmetlen és felesleges rész benne. totál értelmetlen energia pocsékolás és környezet rombolás.
  • uwu2020
    #6
    Nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy kevesebb lesz. Mióta égetik az ethert, volt olyan időszak, hogy csökkent és oylan is, hogy nőtt a mennyisége. Az új coin keletkezése a stakelés volumenétől függ majd, az eth égetés meg a tranzakciók alatt történik. Mindaddig, amíg az újonnan bányászott ETH mennyisége magasabb mint az elégetett alapdíj mennyisége, az ETH teljes kínálata növekszik. Szerintem senki nem tudja előre, hogy ezzel mi lesz, honnan jött ez az infó? Ez az 1/10 tuti?
    Utoljára szerkesztette: uwu2020, 2022.05.23. 12:58:08
  • uwu2020
    #5
    Ja, gonosz bányászok fúj!. Amúgy az MNB nemrég adott ki nft-ket, és mellesleg vannak kriptós vonalon képzett szakembereik; nem úgy tűnik, hogy úgy veszik számításba a kriptót mint haszontalan spekulációs eszközt. 2027-ben meg jön a digitális euró. Elképzelhető, hogy egy nap még te is örülni fogsz a kriptókak, mert valószínűleg minden központi bank bevezeti a saját cbdc-jét, és kicsit kényelmetlenné válhat a kontroll, meg a kiszolgáltatottság.
    Utoljára szerkesztette: uwu2020, 2022.05.23. 12:38:21
  • uwu2020
    #4
    Ezt csak úgy mondod, nem úgy van az. Bárki stakelhet akinek van 32 etherje, akinek nincs az meg vehet. Emellett csak a legelvakultabb idealisták hitték azt, hogy a kriptó nem ugyanazok kezébe kerül akiknek elebve kurvasok pénzük van, de ilyen mechanizmus nem létezik amit írsz, csak simán sok ethert tud venni aki gazdag.

    A pow állami kiszorítással kapcsolatban meg elég megnézni mi lett a kínai tiltás eredménye, nehéz lenne ráfogni hogy sikerült. A megoldás egyébként már úton van, nemzetközi kripto hatóságot fognak alapítani, nekik lesz jogkörük rendet rakni, és nemzetközi szervezet lévén, nem kell minden államnak a beleegyezése, hogy hatása is legyen.
  • kvp
    #3
    A PoS alapu modell pontosan ugyanaz amit a jegybankok is hasznalnak. Tehat akinek sok penze van, az donti el, hogy ki kapjon meg belole es mennyit. Azon kivul, hogy nagyon gyorsan nagyon keves ember kezebe kerul a teljes coin allomany 99+%-a, ez meg azzal is jar, hogy kesobb sem lehet belepni a piacra, csak ha a mar bent levok ezt megengedik, tehat a modell hosszu tavon fenntarthatatlan allami hatalom nelkul. (es magas inflacio eseten meg az allami hatalom is megkerdojelezodik)

    A deflacio egyebkent csak az atallasig lesz jelen, utanna mar iranyitott fiat penzrol lesz szo, csak allami garancia nelkul.

    A banyaszokat viszont ki kell szoritani, mert kornyezetszennyezo a tevekenyseguk. Ezt legjobban allami iranyitassal lehet, tehat ha minden fejlett allam osszefog, akkor konnyen felszamolhato a banyaszat fizikai erovel, ahogy tettek azt Kinaban is. Nyugaton is van egy ebbe az iranyba mutato tendencia, mert a PoS alapu modellek hasznalata minden rendes globalis nagytokesnek elonyos. Az facebook/meta kripto rendszere mar eleve erre az elvre epult volna, tehat a kiado jegybank (Zuck) modana meg, hogy kinek mennyi penze lehet es azt mire haznalhatja fel.
  • asgh
    #2
    Mivel a már meglévő bányászfarmok és a videokártya gyártók is érdekeltek a GPU alapú bányászat fenntartásában, így ezzel csak azt érik el, hogy Ether helyett más kriptot fognak felhype-olni.
    Az egész rendszer alapja a "semmiből" meggazdagodás ígérete, míg a kriptot _valóban_ pénzként használók száma elenyésző.
    Így aki már befektetett megfelelő bányászrigbe, az nem fogja szotyiért értékesíteni, hanem az Ether helyett majd mást kiáltanak ki csodapénznek, kb. mindegy, hogy mit, mert nem az a lényeg, hogy a kripto mint szolgáltatás jól funkcionáljon, hanem hogy emelkedőben tartsa a spekulációs spirált.
  • Sydra
    #1
    Érdemes még hozzátenni, hogy az upgrade-el az Ether kibocsátás tizedelődni fog. Ez a tavalyi fee égetős fejlesztéssel együtt erősen deflációssá teszi az Ether készletet, vagyis minden évben egyre kevesebb lesz majd belőle.